Bebek 0-2 Yaş, Bebek İhtiyaç Listeleri, Bebek Sağlığı, Bebek Ürünleri ve Alışveriş

Yenidoğan Bebeğin Tırnağı Ne Zaman Kesilir?

Beslenme, uyku gibi temel ihtiyaçların yanında tüm sevimliliğiyle kendine hayran bırakan minikler kişisel bakıma da ihtiyaç duyar. Siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz ve bebeğinizin kişisel bakımı içerisinde yer alan yenidoğan tırnak kesimi için tatlı bir endişe duyuyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Pek çok anne ve baba tırnak bakımı konusunda endişelidir. Ancak yenidoğan bebek tırnak kesimi düşündüğünüz gibi zor değildir. Öyleyse yenidoğan bebeklerde tırnak bakımı nasıl olmalıdır? Tırnak bakımına ne zaman başlanmalı ve hangi ürünler kullanılmalıdır? Gelin, detayları birlikte inceleyelim.

Yenidoğan Bebeğin Tırnağı Kesilir mi?

Yenidoğan tırnak bakımı bebeğinizin uzayan tırnaklarıyla yüzüne, gözlerine ve cildine zarar vermemesi için önemlidir. Bebeğinizin uzayan tırnaklarını uygun şekilde kesmenizde hiçbir sakınca yoktur. Özellikle el tırnaklarının ayak tırnaklarına göre daha hızlı bir şekilde uzar ve bebekler ellerini sık sık hareket ettirir. Bu sırada uzamış tırnaklarıyla istemeyerek kendine zarar verebilir. Bu durumun önüne geçmek için 2 hafta içerisinde minik yavrunuzun yenidoğan tırnak kesimini gerçekleştirebilirsiniz. Ayak tırnaklarının uzaması biraz daha fazla zaman alacağı için 1 ayın sonunda bebeğinizin ayak tırnaklarını kesmeye başlamanız doğru olacaktır. Tırnak bakımı için en iyi bebek tırnak makasını seçmek önemlidir. Yenidoğan tırnak kesimi için en ideal tırnak makası ucu küt ve yuvarlak kenarlara sahip modellerdir. Kavraması kolay olan bu model makasların kullanımı oldukça pratiktir.

15 Günlük Bebeğin Tırnağı Kesilir mi?

Minik yavrunuzun tırnakları zararsız ve narin görünebilir. Ancak bu tırnaklar her ne kadar zarif görünse de bebeğinizin kendisine zarar vermesinde neden olabilir. Bebeklerin özellikle yenidoğanların ciltleri oldukça hassastır, tırnakları ise ince yapıdadır. Bebeklerin ellerini sürekli yüzüne ve gözüne götürdüğü düşünüldüğünde bu zarif tırnakların tehlike yaratması muhtemeldir. Dolayısıyla yenidoğan tırnak kesimini bebeğiniz 2 haftalıkken yani 15 günlükken yenidoğan tırnak makası ile yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Doğru tırnak makası ve uygulamayla 15 günlük bebeğinizin tırnak bakımını yapabilirsiniz. Tırnakları kesmeden önce bebeğinizin tırnaklarının çıkış şeklini inceleyebilirsiniz. Çok derin kesilen tırnakların kanamaya ve acıya neden olabileceği unutulmamalıdır. Yenidoğan tırnak kesimini bebeğiniz sakin olduğu zamanlarda veya uyurken yapmak işinizi kolaylaştırabilir.

Bebeğin Tırnağını Keserken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yenidoğan tırnak kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Pek çok anne yavrularının minik parmaklarına ve zarif tırnaklarına zarar vermeden tırnak kesimini nasıl yapacağını düşünür. Bazı noktalara dikkat edilerek yenidoğan tırnak kesiminin kolayca yapılması mümkündür:

  • Bebeğinizin tırnaklarını kesmeden önce ortamı hazırlamak ve doğru anı yakalamak önemlidir. Bebeğinizin çok hareketli ve enerjik olduğu bir anda tırnaklarını kesmeye çalışmak tırnakları olması gerekenden daha kısa kesmenize neden olabilir. Bunun için bebeğinizin daha sakin kaldığı zamanları tercih edebilirsiniz.
  • Uyku öncesi ve sonrası veya uyku sırasında tırnak bakımı daha kolay olabilir.
  • Yeteri kadar ışıklı bir ortamda yenidoğan tırnak kesiminin yapılması da önemlidir. Böylece bebeğinizin tırnağını en doğru şekilde kesebilirsiniz.
  • Doğru bebek tırnak makası seçimi yenidoğan tırnak kesiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Keskin olmayan, küçük ve küt ağızlı bir tırnak makası yenidoğan yavrunuzun tırnak kesimi için idealdir.

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmelidir?

Bebek tırnak kesimi sanıldığı kadar zor değildir. Bebeğinizle bağ kurup ona dikkatli bir şekilde yaklaştığınızda minik yavrunuzun tırnaklarını rahatlıkla kesebilirsiniz. Yenidoğan tırnak kesimi belirli aşamalar takip edildiğinde oldukça kolay bir şekilde halledilebilir. Bebeğinizin parmağının etli kısmını biraz geriye çekerek tırnak makasını çok derin olmayacak şekilde tırnağına yerleştirip kesim işlemini tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz yenidoğan tırnak kesiminde bebek tırnak törpüsü de kullanabilirsiniz. Bebeğinizin fazla uzamamış tırnaklarını kısaltabilir ya da yuvarlak bir görünüm verebilirsiniz. Tırnak makası kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta tırnağı çok derin kesmemektir. Bebeğinizin tırnak yapısı diğer tüm vücut noktaları gibi oldukça hassastır. Derin kesilen tırnak acıya neden olabilir. Bebeğinizin tırnaklarını yüzüne ve gözlerine zarar vermeyecek ve çok derin olmayacak şekilde kısaltmanız en doğrusudur. Tırnak kesiminin yetişkinler, çocuklar ve bebekler için banyo sonrasın da yapılması önerilir. Banyodan sonra yumuşayan tırnaklar daha rahat bir şekilde kesilir. Siz de yenidoğan tırnak kesimini banyo sonrasında yapabilirsiniz. Bebeğiniz uyurken veya onu emzirirken tırnak bakımını daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Yenidoğan Tırnak Makası Nasıl Olmalı?

Yenidoğan tırnak kesimi bebeğinizin el ve ayak hijyeni açısından oldukça önemlidir. Bebekler özellikle ilk zamanlarda ellerini ağızlarına sık sık götürürler. Bu nedenle tırnaklarının temiz olması ve düzenli olarak bakımlarının yapılması son derece önemlidir. Doğru yenidoğan tırnak makasını seçmek bebeğinizin yenidoğan tırnak kesimi için önemlidir. Yenidoğanlar için özel olarak tasarlanan tırnak makasları mevcuttur. Yenidoğan bebek tırnak makası kavisli bir ağıza ve yuvarlatılmış kenarlara sahip olmalıdır. Bu tip tırnak makasları minik bebeğinizin tırnaklarıyla uyum sağlar. İlk 6 ay için yuvarlak ve küt bir tasarıma sahip tırnak makası seçilmelidir. Çıtçıtlı tırnak makasları ilk 6 ay için uygun değildir. Özellikle yenidoğanlar için seçilen tırnak makası çok keskin olmamalıdır. Kolay kavranan ve paslanmaz çelikten üretilen bir tırnak makasını seçmek uzun süreli kullanım avantajı sunar ve çok daha sağlıklıdır. Minik yavrunuzun tırnak bakımını yapmak için bebek tırnak makası önerilerine göz gezdirerek de fikir edinebilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir