1 Yaş, 2 Yaş, Bebek 0-2 Yaş, Bebek İhtiyaç Listeleri, Bebek Ürünleri ve Alışveriş

Uyku Arkadaşı Nedir?

Bebeklerin uyku alışkanlığı kazanmaları, tüm anne babaların özen gösterdiği bir konudur. Çocukların uyumamasının pek çok nedeni olabilir. Bunlar arasında açlık, gaz sancısı, emme ihtiyacı, ortamda fazla ışık veya gürültünün olması, belirli bir rahatsızlık veya sadece uykuya dalmada zorluk gibi sebepler yer alır. 0-5 yaş arası çocukların sağlıklı uyku alışkanlığı kazanmaları için, onların uykuya daha kolay dalmalarını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan bir nesne tercih edilebilir. Uyku arkadaşı da denilen bu nesne genellikle yumuşak, sesli, ışıklı ve çok tüylü olmayan bir oyuncak olabilir. Yumuşak bir yastık da bebeğe uyku zamanını hatırlatıp kendini güvende hissetmesini sağlayabilir.

Uyku Arkadaşının Amacı Nedir?

Ebeveynler bebeklerinin uyku düzenini oluşturmak için pek çok yöntem denerler. Sallamak, emzirmek, ninni söylemek, gezdirmek ilk akla gelen uygulamalar arasında yer alır. Ancak uyku düzeni oluştururken etkili bir yöntem seçmek ve aracısız uyumayı öğretmek sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzeni oluşturmayı sağlar. Bu yöntemlerden biri bebeğe bir uyku arkadaşı sunmaktır. Bu sevimli nesneler bebeklerin yalnızlık hissini azaltarak onların güvenli bağlanmalarını destekler. Minikler uykudan uyandıklarında uyku oyuncaklarını görürler. Güven duyguları pekişir ve bu sayede yalnız hissetme ihtimalleri azalır. Bir süre sonra bebekler uyku oyuncaklarını gördüklerinde uyku zamanının geldiğini anlarlar ve uykuya geçiş süresi de kısalmaya başlar.

Uyku Arkadaşı İşe Yarar mı?

Bebeklerin uykuya dalma süreci çoğu zaman birçok aile için sıkıntılı olabilir. Bu nedenle ebeveynler farklı çözüm yolları aramaya başlar. Bu çözüm yolları arasında en etkili olanı bebek uyku arkadaşıdır. Özellikle son yıllarda bu nesnelerin bebeklerin uyku düzenini oluşturmada önemli bir rol oynadığı bilinir. Bebeklerin uyku öncesi sakinleşmelerini ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlaması uyku oyuncağı faydaları arasında yer alır. Beyaz gürültü özellikli uyku oyuncakları anne karnındaki sesleri taklit eder ve bebeklerin daha huzurlu olmalarını destekler. Ağlama sensörü özellikli uyku oyuncakları bebekler ağlamaya başladığı anda devreye girer ve beyaz gürültü ile onların sakinleşmesini sağlar.

Uyku Arkadaşı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dördüncü aydan sonra miniklere uyku oyuncağı sunulabilir. Anne teması ilk üç ayda oldukça önemlidir. Dördüncü aya girildiği zaman ebeveynler bebekler için uyku arkadaşı seçebilir. Uyku arkadaşlarını seçerken, bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Minikler için bir uyku oyuncağı satın alınırken yumuşak bir nesne olmasına dikkat edilebilir. Peluş uyku arkadaşı yumuşak yapıda olması sebebiyle tercih edilebilir.
  • Oyuncakta düğme ya da fermuar gibi kesici ve kopma ihtimali olan aksesuarlar yer almamalıdır.
  • Yıkanabilir özellikte olmalıdır.
  • Bebeklerin kavrayabilmesi için uygun boyutta olması da uyku oyuncağı seçiminde göz önünde bulundurulabilecek hususlardan biridir.
  • Emzik kullanan bebekler için emzikli uyku arkadaşı ideal bir alternatiftir.
  • Oyuncağın kulak, kuyruk, kol, bacak gibi bölümleri olursa bebek bunlarla oyalanırken daha hızlı ve kolay bir biçimde uykuya dalabilir. Ayı uyku arkadaşı yumuşak dokulu ve pelüş olduğu için tercih edilebilir.
  • Müzikten hoşlanan bebekler için müzikli uyku arkadaşı seçilerek uykuya dalma süreci keyifli bir hale getirilebilir.

Bebeğe Uyku Arkadaşı Nasıl Alıştırılır?

Uyku arkadaşı aldınız ancak bebeğiniz hala uyumuyorsa, bir yenisini edinerek yeniden deneyebilirsiniz. Uyku arkadaşına alıştırma aşamasında öncelikle uyku oyuncağını asla bebeğin yatağından çıkarmamaya özen gösterin. Uyku arkadaşını uykuya geçişi hatırlatan bir nesne olarak görmesi için diğer oyuncakların arasına koymayın. Bebeği uyku oyuncağına alıştırmak için pes etmemek ve onun bu oyuncağı uykuya geçiş aşamasının bir simgesi olarak görmesine izin vermek gerekir. Bebeklerin uyku arkadaşlarını uykunun habercisi olarak görebilmeleri için başlangıçta uyku arkadaşının devamlı bebeğin yatağında olmasına özen gösterin. Bu şekilde bebeğiniz yatak, uyku ve uyku arkadaşı arasındaki bağlantıyı oluşturmaya başlayacaktır. Bebeğinizin daha hızlı alışması için, kendi kokunuzu uyku oyuncağına da sürebilirsiniz. Böylelikle anne kokusunu alan bebek, uykuya daha huzurlu ve rahat bir şekilde alışacaktır. Uyku arkadaşı tavşan ya da miniklerin en sevdiği hayvanlardan yapılan oyuncakların tercih edilmesi de minikler için fayda sağlayabilir.

Bebeğe Uyku Arkadaşı Alıştırırken Yapılan Yanlışlar

Anne baba olmak heyecan doludur ve her gün yeni bir şey tecrübe edilir. Bu süreçte elde edilen deneyimleri hata olarak görmemek gerekir. Ancak hem anne babanın hem de bebeğin rahatlığı için bazı noktalarda dikkatli olmak işleri kolaylaştırabilir. Bebeğin daha en başından benzer ışık ve ses ortamında, mümkünse aynı odada ve bir uyku arkadaşı oyuncak ile uyutulmaya alışması, ebeveynler açısından daha konforlu olabilir. Üstelik bu alışkanlık ilerleyen zamanlarda bebeklerin kendi kendine uyuyabilmesini de sağlayabilir. Bebeklere uyku oyuncaklarını alıştırırken yapılan yanlışlardan biri oyuncağı sevme konusunda ısrarcı olunmasıdır. Bunun yerine miniklere arkadaşını sevmesi için zaman tanımak daha doğru bir yaklaşımdır. Bebeklerin kavramakta güçlük çekeceği büyük oyuncaklar seçmek de yapılan yanlışlar arasında yer alır.

Uyku Arkadaşı Bağımlılık Yapar mı?

Bazı oyuncaklar, battaniyeler, yastıklar ve emzik bebeklerde bağımlılığa neden olabilir. Ancak uyku oyuncağı sadece uykuya dalma sırasında kullanılır ve onun sadece uyku ile ilişkili bir nesne olduğu fikri pekiştirilirse bağımlılık yapma olasılığı da ortadan kalkar. Bu nedenle uyku oyuncağının sadece uykuya dalma sırasında kullanılması önerilir. Böylelikle sağlıklı bir uyku eğitimi verilebilir. İlerleyen dönemlerde bebekler bu aracı nesneye ihtiyaç duymadan da uykuya kolayca dalabilir.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir