Aktivite Önerileri, Bebek 0-2 Yaş, Bebek Gelişimi, Bebek Güvenliği, Bebeklerde Oyun ve Eğitim, Yenidoğan Bebekler

Şimdi Eğlenme Zamanı! Bebeğinizin İlk Oyuncakları

Bebeğiniz daha karnınızdayken onun bir an önce doğmasını beklerken hayallerinizi süsleyen anlar arasında kuşkusuz oyun zamanları da vardı. Ona alacağınız oyuncakları, eğitsel materyalleri bir bir aklınızdan geçirip hangi oyunları oynayacağınızı düşündünüz. Belki de çocukluğunuzdan kalma bazı oyuncakları bebeğiniz için sakladınız. Şimdi ise bebeğinizi kucağınıza aldınız ve nesneler, oyuncaklar çoktan ilgisini çekmeye başladı. O zaman şimdi hayal etme değil, hayalleri gerçekleştirme zamanı! Artık bebeğinizin ilk oyuncaklarını keşfedebilir, onlarla oynamaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerin ve çocukların hayal gücünün sınırları tahmin edemeyeceğiniz kadar geniştir. Öyle ki en basit nesneler dahi onlar için keyifli birer oyuncağa dönüşebilir. Minik bebeğiniz de gözlerini dünyaya açıp yenidoğan dönemini geride bıraktıktan sonra yavaş yavaş çeşitli nesneler dikkatini çekmeye başlar. Zamanla ellerini fark eden bebeğinizin bu dönemde en önemli oyuncağı elleri olur.

İlerleyen dönemde gelişim basamaklarını bir bir tırmandıkça ilk oyuncakları da çeşitlenir. Siz ise onun ilk oyun arkadaşı olursunuz. Oyun vakitleri bebeğinizle beraber geçireceğiniz belki de en etkin, faydalı ve eğlenceli zamanlar haline gelir. Bebeğinizle oyun oynarken şakalaşmak, gülmek, eğlenmek yorucu temponuzun içinde sizin adınıza da adeta bir terapi gibi olacaktır. Kuşkusuz, siz de onunla oyun oynarken çocukluğunuza dönüp en az bebeğiniz kadar keyif alacaksınız.

ilk oyuncaklar

Aylara Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı? 

Bebeğinize oyuncak seçerken onun gelişimine ve beklentilerine uygun tercihler yapmanız hem daha keyifli anlar yaşamasına hem de gelişiminin desteklenmesine yardımcı olabilir. Bebeğinizin gelişim özelliklerini ve isteklerini bilip bunlara en uygun bebek oyuncakları ‘nı tercih ederek ihtiyaçlarına cevap verebilirsiniz. Her ay farklı bir gelişim özelliğini kendine katıp yoluna devam eden minik yavrunuz için aylara göre bebek oyuncaklarına dair öneriler hazırladık. Listemizde neler var, gelin birlikte bakalım:

 • Bebeğinizin doğduktan sonraki ilk bir ayı olan yenidoğan döneminde, parlak ışıklar ve sesler dikkatini çeker. Bu bakımdan gününün büyük bölümünü yatağında geçirecek olan bebeğinize renkleri ve sesleriyle öne çıkan bir dönence alabilirsiniz. Hareketli olan modeller de bebeğinizin ilgisini çekebilir.
 • Bebeğiniz 3 aylık olduğunda artık çıngıraklarla ilgilenmeye başlayabilir. Sesli, dokulu çıngıraklar, çoğu bebeğin ilk oyuncakları arasında yer alır. Bebeğiniz bu dönemden itibaren eline geçirdiği pek çok nesneyi ağzına götürebilir. Bu bakımdan seçeceğiniz oyunların da sivri, keskin yerleri olmamasına, kopma riski taşıyan küçük parçalar içermemesine ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Oyun matı da bebeğinizin ilk oyuncakları arasında yer alır. Müzikleri, sesli ve dokulu oyuncakları ve yumuşak minderi ile oyun matları, bebeğinizin bilişsel ve motor becerilerini destekler.  Oyun matları, bebeğinizin konforlu ve güvenilir bir alan üzerinde keyifli vakit geçirmesini sağlayan ilk bebek oyuncakları arasında yer alır.
 • 6 aylık olan bebeğiniz önemli bir beceri edinir: Oturma. İki elini de kullanabilen minik yavrunuz, bu sayede istediği nesne ve oyuncaklara uzanmaya çalışabilir. Bebeğiniz bu dönemde diş çıkarabilir. Damaklarını kaşıyabileceği diş kaşıyıcısı fonksiyonlu oyuncaklar, çıngıraklar, kumaş kitapla, sesli kitaplar bu dönemde bebeğinize uygun oyuncak seçenekleri arasında yer alır.
 • 9. aya geldiğinde bebeğinizin hareket kabiliyeti artar. Buna bağlı olarak toplar ilgisini çekebilir. Küpler, üst üste koyabileceği bloklar, bul-tak oyuncaklar hem gelişimini destekler hem de bunlarla oynamaktan büyük bir keyif alır. Bebeğiniz için su da önemli bir oyun aracıdır. Banyo rutinlerinizi eğlenceli hale getirebilecek çeşitli banyo oyuncakları da bebek oyuncakları arasında yer alır. Bebeğiniz emekliyorsa etrafta ulaşacağı pek çok nesneyi oyuncağa dönüştürebilir.
 • Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde ayağa kalkabilmesi, ayakta durabilmesi ve belki de yürümeye başlamasıyla gittikçe bağımsızlaşmaya başlar. Onun özerkliğini desteklemek adına alacağınız bir ilk adım oyuncağı, bir yandan yürümesini desteklerken bir yandan da bebeğinize keyifli anlar yaşatır. Puzzle, bul-tak oyuncaklar, kitaplar, toplar, arabalar, bebekler ilk yaş oyuncakları arasında yer alır.
 • Bir yaştan sonra bebeğinize puzzle, kitap, oyun hamuru, boyama gereçleri, arabalar, bebekler, toplar, pelüş oyuncaklar ile tamir seti, mutfak seti, doktor seti gibi konsept oyuncaklar da satın alabilirsiniz.

ilk oyuncaklar

Bebeklere Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizin gün boyu elinden düşürmeyeceği, kimi zaman ağzına götürmeye kimi zaman da ısırmaya çalışacağı ilk oyuncaklarını seçmek elbette yüzeysel ve sıradan bir iş değildir. Tam tersi, bu sizin için oldukça önemli bir görevdir. Bebeğiniz ona aldığınız ilk oyuncakları evirip çevirip inceleyecek, bıkıp usanmadan defalarca onunla oynayacaktır. Bu bakımdan bebeğinize ilk oyuncaklarını seçerken bazı kriterleri göz önünde bulundurup tercih yapmanız önemlidir. İşte bebeğinize doğru oyuncak seçmenin püf noktaları:

 • Bebeğiniz için seçeceğiniz oyuncakların sağlığa uygun olmasına, kimyasal içerikler barındırmamasına dikkat edin.
 • Bebeğinizin ayına ve gelişimine uygun oyuncaklar seçmeye özen gösterin. 
 • Dayanıklı malzemelerden üretilmiş ürünler satın almaya özen gösterin. Ahşap oyuncaklar, kaliteli, sert plastikten yapılmış ürünler tercih edebilirsiniz.
 • Oyuncakların sivri ve kesin parçalar içermemesi, küçük ve kopabilecek ayrıntılar barındırmaması yani güvenilir olması çok önemlidir.
 • Bebeğiniz oyuncaklarını her yere götürebilir, gıdalarla temas ettirebilir, ağzına götürebilir. Bu yüzden seçeceğiniz oyuncakların temizliğinin pratik olması, mümkünse makinede yıkanabilir özellikte olması işinizi kolaylaştırabilir.
 • Pilli oyuncakların pil yuvalarının ve kapaklarının sağlam olmasına, mümkünse vida ile kapatılmış olmasına dikkat edin.
 • Seçeceğiniz oyuncakların tekrar tekrar oynanabilecek ve hayal gücünü besleyecek nitelikte olması bebeğinizin gelişimini destekler.
 • Oyuncaklarda yutulabilecek küçük parçalar bulunmamasına özen gösterin. 
 • Bazı bebekler yüksek sesten hoşlanmazlar. Müzikli oyuncakları seçerken önden deneyip karar vermeniz bebeğinizin ilk tepkisini görmeniz açısından faydalı olabilir.

Bebeğinize ilk oyuncaklarını seçerken belki siz de çocukluğunuza döndünüz. Şimdi bu oyuncaklarla oynarken hem çocukluğunuzu hatırlayacak hem de bebeğinizle kaliteli ve verimli vakit geçirmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Haydi, şimdi oyun zamanı!

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir