1 Yaş, Bebek 0-2 Yaş, Bebek Güvenliği, Bebek İhtiyaç Listeleri, Bebek Sağlığı, Bebek Ürünleri ve Alışveriş

Önce Güvenlik! Yürümeye Başlayan Bebeğiniz İçin Evi Güvenli Hale Getirme Yolları

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra bir an evvel büyüyüp size anne demesi, konuşması, emeklemeye başlaması ve nihayet yürümesi ile ilgili pek çok hayaller kurmuşsunuzdur. Kollarını açıp size doğru yürümeye başlaması, ilerleyen zamanlarda ise beraber yürüyüş ve gezintiler yapmak çoktan planlarınız arasına girmiştir bile. Dışarıdan eve geldiğinizde sizi ayakta “anne” diyerek karşılayan bebeğinizi zihninizde canlandırmak bile dakikalarca mutlu olmanıza yetmiştir. Bunlar her annenin inanılmaz mutluluk duyacağı kareler ama bir eksiklik var: Minik tombik ayakları ile yürümeye başlayan bebeğinizin düşme, priz yuvalarına parmağını sokma, ocaktaki tencere, demlik, cezve gibi sıcak gereçlere dokunmaya çalışma, masanın üzerine uzanma, çekmecelere ve kapı aralarına parmaklarını sıkıştırma, banyo yüzeyinde kayıp düşme şeklinde uzayıp giden bir tehlike listesi…

Evet, bebeğinizin yürümeye başlaması minik yavrunuz ve sizin için muhteşem bir deneyim olabilir. Ancak arka planda çok iyi hazırlanmış bir ortama, çok dikkatli bakan gözlere ve hızlı reflekslere ihtiyacınız var. Dikkat ve refleks için endişe duymayın, bunlar zaten bir anne olarak size otomatik yüklenecek. Ancak evinizle ilgili yapacak çok şey var. Şimdi gelin, minik bebeğinizi korumak için evinizin her odasında ayrı ayrı neler yapabilirsiniz, hangi bebek güvenlik ürünlerine ihtiyacınız olur bunlara bir göz atalım.

bebek güvenlik ürünleri

Bebek Güvenlik Ürünleri Nelerdir? 

Bebeğiniz yürümeye, hatta emeklemeye başladıktan sonra evinizde yeni bir düzenleme yapmanız gerekir. Zira bağımsız hareket edebilmenin ve keşif yapabilmenin tadını alan meraklı bebeğiniz bir dakika yerinde durmayacaktır. Hiç aklınıza gelmeyecek yerlere girecek, her türlü nesne ilgi alanına girecektir. Bu yüzden bebeğiniz emeklemeye başlar başlamaz vakit kaybetmeden evinizi güvenli hale getirmeniz gerekir. Bu bakımdan bebek sağlığı ve güvenliği için size yardımcı olacak pek çok bebek güvenlik ürünleri mevcut.

Bebek güvenliği denilince akla gelen ilk yerler prizlerdir; çünkü bebeklerin belki de ilgisini en çok çeken yerlerdir. Evinizdeki bütün prizleri tespit edip bebek priz koruyucuları monte ederek olası elektrik kazalarının önüne geçmiş olursunuz. Ancak prizleri kullandıktan sonra her defasında koruyucuları tekrar monte etmeniz gerektiğini unutmayın. Hareketlenmeye başlayan bebeğinizin denge problemleri olabilir, bu çok olağandır. Güzelce yürüyorken birden dengesini kaybedip düşebilir. İşte bu anlarda mobilyaların sivri köşeleri oldukça tehlikeli olabilir. Bunun için bebek köşe koruyuculardan temin edip evdeki büyün eşyaların köşelerini yumuşak hale getirebilirsiniz. 

Bebekler yürümeye başlayınca mutfaklar onlar için adeta bir oyun alanı haline gelir. Tencereler, tavalar, kepçeler derken bir anda bütün çekmece ve dolaplarınızın açılmış ve içinde ne var ne yoksa ortaya dökülmüş olduğunu fark edebilirsiniz. Bebeğiniz sık sık çekmeceleri ve dolap kapaklarını açıp kapayabilir. Üstelik bunu bir oyuna çevirebilir ancak bu esnada parmakları ve elleri de tehlikededir.  Bunun önüne geçmek için en sık kullanılan bebek güvenlik ürünlerinden biri olan bebek çekmece kilidini temin edebilirsiniz.

Eviniz, sadece bebeğiniz uyanıkken değil, uyuyorken de pek çok tehlikeye gebedir. Bebeğinizi yatırdığınız karyolaya dikkat edin. Parmaklıklarından bebeğinizin başının ya da uzuvlarının geçip sıkışma ihtimaline karşı hazırlıklı olun. Bebeğiniz eğer yatakta yatıyorsa bir bebek yatak bariyeri edinerek uyurken düşmesini engelleyebilirsiniz. 

Bebeğiniz e ayrı bir oda hazırladıysanız uyurken de ondan haberinizin olması için bebek güvenlik ürünleri arasında yer alan bebek kamera ve telsizleri kullanabilirsiniz. Bebek telsiz kullanarak bebeğiniz ağladığında hemen yanına gidebilirsiniz. Ancak sesle yetinmek istemiyorsanız bebek görüntülü telsiz de kullanabilirsiniz. Bir bebek kamera ile bebeğiniz her daim gözünüzün önünde olabilir. 

bebek güvenlik ürünleri

Bebek Güvenliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek güvenliğini sağlamak oldukça detaylı bir uğraştır. Zira siz önlem almadıkça evinizin her köşesinde bebeğinizin güvenliği için tehdit oluşturacak bir tehlike her zaman bulunur. Biz evinizi oda da düşünerek sizin için bir güvenlik listesi oluşturduk. Haydi bunlara bir göz atalım:

 • Çamaşır, makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi elektronik eşyalar bebeklere her zaman cazip gelir. Tehlikelerin önüne geçmek için makinelerin çocuk kilitlerini kullanabilirsiniz.
 • Vitrin, kitaplık, televizyon, gardırop gibi eşyalarınızı sabitleyin.
 • Evinizde bulunan her türlü aksesuarı evinizden uzaklaştırın ya da kapalı ve güvenilir bir yerde muhafaza edin.
 • El ve parmak sıkışmalarını önlemek için kapı stoperi kullanın.
 • Pencereler ve balkon kapıları açıkken çok dikkatli olun. Buralar için de bebek güvenlik ürünleri kullanabilirsiniz. 
 • Dış kapınızı her zaman kilitli tutmaya gayret edin.
 • Eviniz içerisinde merdiven mevcutsa bebek güvenlik kapısı kullanın.
 • Ortamda küçük parçalı hiçbir şey bulundurmayın. Oyuncaklar da bu kritere sahip olmalı.
 • Pili eşyalara dikkat edin. Piller bebekler için oldukça tehlikelidir. Pilli cihazların kapaklarının iyi kapandığından emin olun ya da yüksek ve uzak bir yerde bulundurun.
 • İlaçlara, dikiş malzemelerine, temizlik ürünlerine, kimyasal malzemelere dikkat edin. Erişebileceği yerlerde olmamasına özen gösterin.
 • Bıçak, çatal, makas gibi kesici gereçlerin bebeğinizin erişemeyeceği yerlerde olmasına özen gösterin.
 • Evinizdeki elektrik kablolarını toplayın ya da gizleyin.
 • Klozet kapaklarını kapalı tutmaya özen gösterin. Ancak bir zaman sonra bebeğiniz bu kapakları da açmayı başarabilecektir. Bu yüzden buralarda da güvenlik kilidi gibi bebek güvenlik ürünleri kullanabilirsiniz. İçinde su bulunan kova bulundurmayın, varsa da ulaşılabilir yerlerde olmamasına özen gösterin.
 • Eviniz havuzlu ya da bahçeliyse bunun için de gerekli önlemleri almamaya dikkat edin.
 • Kaymaları ve düşmeleri önlemek adına evinizdeki halıların altına kaydırmaz koyabilirsiniz.
 • Bebeğiniz yürürken ve ilerleyen dönemde koşmaya başlayınca çorapları zeminde kayabilir. Bu yüzden kaydırmaz tabanlı çoraplar tercih edebilirsiniz.

Emeklemeye ve yürümeye başlayan bebeğiniz için bebek güvenlik ürünleri olmazsa olmazdır. Siz peşinden adım adım koşsanız da bebeklerin elleri ve hareketleri çok hızlıdır ve gözden kaçıracağınız bir detay bebeğinizin hemen ilgisini çekebilir. Tüm bunların önüne geçmek için evinizin dekorasyonunu düşünmeden evinizi bebeğinize göre yeniden düzenlemeyi ihmal etmeyin.

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir