Anaokuluna Hazırlık, Çocuk 3-8 Yaş, Çocuk İhtiyaç Listeleri

Miniğiniz Kreşe / Anaokuluna Başlayacak Kadar Büyüdü! Karşınızda 5 Adımda İhtiyaç Listesi

Daha düne kadar her ay hekim kontrolüne götürüp “Kilo almış mı?”, “Gelişimi sağlıklı mı?” diye kaygılandığınız minik yavrunuz şimdi büyüdü ve kreş/okul öncesi çağına geldi. Şimdiye kadar geçen tempolu aylar sanki hiç yaşanmamış da bebeğiniz bir anda okul çağına gelmiş gibi hissediyor olabilirsiniz. Skip Hop oyun matı üzerinde yuvarlandığı anlar daha dün gibi aklınızdayken çocuğunuzun okula başlayacak olması size şaşırtıcı gelebilir. Çoğu anne baba için durum böyledir. Aylar önce onun için en sağlıklı gıdaları, en doğal ürünleri aradığınız bebeğiniz için şimdi en iyi okulu ararken kendinizi bulmak, oldukça garip ama bir o kadar da duygusal bir deneyim. Bebeğiniz büyürken yapmaya çalıştığınız gibi şimdi de bu anın tadını çıkarmaya bakın; çünkü bebeğiniz için şimdi yepyeni, sosyal, eğitici ve eğlenceli etkinliklerle dolu zamanlar başlıyor.

Şimdiye dek bir an olsun gözünüzün önünden ayırmadığınız biricik yavrunuzun belki de gün boyu sizden uzak olacağını düşünmek sizi kaygılandırabilir, hatta bir parça da üzebilir. Kendinizi suçlu hissetmeyin, bu annelik duygusunun doğasında var. Bu yeni sayfanın bebeğiniz için çok güzel deneyimlerle dolu olduğunu bilmenize rağmen sizden adım adım ayrılıp bağımsızlaştığını görmek sizi biraz üzse de daha çok mutlu etmeli; çünkü bebeğiniz kendi kararları, seçimleri, istekleri olan bir birey ve bağımsızlaşması kişilik gelişimi için elzem. Kendinizi manevi olarak bu sürece hazırladıysanız şimdi sıra bebeğinizin okul öncesi  ihtiyaç listesinde…. Size 5 adımda okul öncesi ihtiyaç listesi hazırladık, gelin ayrıntılara bakalım:okul öncesi ihtiyaç listesi - kreş çantası

  1. Kırtasiye malzemeleri/Okul ihtiyaçları: Okul öncesi denilince akla ilk gelen ihtiyaç, elbette kırtasiye ürünleridir. Öncelikle çocuğunuza tercihleri doğrultusunda bir çanta almanız gerekecektir. Alacağınız çantanın sağlığa uygun standartlarda üretilmiş olduğundan emin olun. Ebat olarak da çocuğunuza uygun bir ürün seçmeye özen gösterin. Seçtiğiniz okul, size muhtemelen içerisinde yıl boyu gerekli olan kırtasiye malzemelerinin bulunduğu bir okul öncesi ihtiyaç listesi verecektir. Bu listede çocuğunuzun aktivite masası üzerinde keyifle etkinlikler yapacağı çeşit çeşit boyalar, kalemler, renkli kâğıtlar ve kartonlar, yapıştırıcı çeşitleri, makas, eva, oyun hamuru, balon, pipet, keçe gibi pek çok malzeme yer alır.
  2. Kişisel ürünler: Okul öncesi ihtiyaç listesinin en önemli maddelerinden bir diğeri çocuk kıyafetleri ve aksesuarlarıdır. Okul öncesi kurumlarda çocuklar değişik malzemeler kullanarak pek çok etkinlik yapar ve bu esnada kıyafetleri kirlenebilir. Aynı şekilde bahçe etkinlikleri ve yemek saatleri sonrasında da kıyafet değişimine ihtiyaç duyulabilir. Bunun için çocuğunuzun çantasına bol miktarda yedek çocuk elbiseleri koymanızda fayda var. Çocuğunuz kızsa kız çocuk tişört ve kız çocuk pantolon ya da eşofman koyabilirsiniz. Bunların yanı sıra atlet, külot, çorap, yedek ayakkabı ya da sandalet gibi iç çamaşırı ve aksesuarları da çantaya eklemenizde fayda var. Çocuğunuz erkekse eşofman, kapri gibi erkek çocuk altların yedeklerini koyabilirsiniz. Aynı şekilde yedek tişört, sweat gibi erkek çocuk üstlere de çantada yer vermekte yarar var.
  3. Gıda saklama ürünleri: Çocuğunuz için okulda yemek verilecek olsa da okul tarafından belirlenen zamanlarda çeşitli atıştırmalıkları da okul öncesi ihtiyaç listesine eklemeniz gerekebilir. Bunun için sağlığa uygun gıda saklama kapları edinebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz için mutlaka bir suluk temin edin. Bunun için Skip Hop markasını tercih edebilirsiniz. Skip Hop suluk ergonomik tasarımı ile çocuğunuzun bu enerjik zamanlarına uyum sağlar. Bunun yanı sıra çocuğunuz bardağına alışıksa alıştırma bardağını da çantasına koyabilirsiniz.okul öncesi ihtiyaç listesi
  4. Temizlik ürünleri: Çocuğunuzun hijyeni her şeyden önemlidir. Bu yüzden ıslak mendil, kuru mendil, çocuk cildine uygun antibakteriyel el dezenfektanı gibi temizlik ürünlerini de okul öncesi ihtiyaç listesine ekleyebilirsiniz.
  5. Oyuncaklar: Normalde çocuğunuzun oynayacağı tüm oyuncaklar okul bünyesinde bulunur. Bebekler, arabalar, hayvan figürleri, kitaplar, kuklalar, puzzlelar, bloklar, eğitici oyuncaklar oyun merkezlerinde bolca bulunur. Ancak kimi zaman okullardan spesifik bazı oyuncaklar talep edilebilir. 

Çocuklar Kaç Yaşında Kreşe Başlamalı? 

Uzmanlar, çocukların normal koşullar altında 3-3.5 yaşlarında kreşe başlamasını öneriyor. Bu yaştan önce çocuklar anneleriyle duygusal bir bağ kurduğu için ayrılmak duygusal gelişimi için uygun olmayabilir. Ayrıca çocukların kreşe alıştırma sürecinin yumuşak geçişler halinde olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu zamana kadar annesiyle birlikte olan çocuk için kreşe başlamak kaygı verici olabilir. Bu yüzden ilk zamanlar belirli periyotlar halinde kreşte birlikte olunması, sonrasında annenin adım adım süreyi uzatarak uzaklaşmaya başlaması çocuğun okula, arkadaşlarına ve öğretmenine daha kolay adapte olmasını sağlar. Son olarak ayrılırken çocuğunuza dönüş zamanınıza dair açıklama yapmayı unutmayın.

okul öncesi ihtiyaç listesi

Çocuğunuzun Kreş Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocuklar kreşte oldukça aktif zamanlar geçirir. Aktiviteler esnasında terleyebilirler, kıyafetlerini kirletebilirler, ıslatabilirler. Bu yüzden çocuğunuz için kreş kıyafetlerini bol tutmanızda ve bazı kriterleri göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanızda fayda var. Şimdi gelin, bu kriterlere bir göz atalım:

  • Okulda çeşitli sebeplerle öğretmenler sık sık çocuğunuzun kıyafetlerini değiştirmek zorunda kalabilir. Bu yüzden giydirilip çıkarılması kolay kız çocuk kıyafetleri seçmenizde fayda var. Aynı durum erkek çocuk kıyafetleri için de geçerli. 
  • Kolay temizlenebilen, çamaşır makinesinde yıkanabilen ve mümkünse kir tutmayan kumaştan yapılmış kız ve erkek çocuk giyim ürünlerini tercih edin.
  • Özellikle kız çocuk giyim ürünleri süslü oluşları ve aksesuarlarıyla dikkat çeker. Okul ortamında süslü kız çocuk elbise giydirmeniz diğer çocuklar için özendirici olabilir.
  • Çocuğunuz kreşte oldukça hareketli aktivitelere katılır, hatta deyim yerindeyse hiç yerinde durmayabilir. Bu bakımdan rahat kıyafetler seçmelisiniz. Aynı zamanda alacağınız kıyafetlerin kumaşının nefes alabilen, terletmeyen, pamuk içerikli olmasına özen gösterin.

Çocuğunuz için yepyeni bir dönem başlıyor. Bu hem sizin hem de onun için oldukça heyecan verici. Şimdi yolun başındayken duyduğunuz kaygılarınızı bir kenara bırakın ve onun minik kalbindeki mutluluğu izleyin; çünkü çocuğunuz yeni ortamına adapte olduktan sonra artık arkadaşları ve öğretmeni ile buluşmak için her gün ertesi sabahı iple çekecektir. 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir