Bebek 0-2 Yaş, Bebek İhtiyaç Listeleri, Doğum, Doğum İhtiyaç Listeleri, Doğuma Hazırlık, Hamilelik, Hamilelik İhtiyaç Listeleri

Hastane Çıkış Çantasını Hazırlama Zamanı Geldi! İşte Hastane Çıkış Çantasının Olmazsa Olmazları

Doğumunuza sayılı günler kala şimdiye kadar bebek odasından bebek kıyafetlerine, bebek bakım ürünlerinden hamile ve lohusa giyimine, bebek araç gereçlerinden oyuncaklara kadar pek çok konuda heyecan ve merakla alışveriş listesi hazırladınız ve hevesle ilk alışverişlerinizi tamamladınız. Şimdi ise son bir incelikli görev daha sizi bekliyor: Bebek hastane çıkışı çantası hazırlamak! 

Hastane çıkış çantası, bebeğiniz ve kendiniz için doğum öncesi ve sonrasında hastanede kaldığınız süre boyunca gerek duyacağınız birçok ihtiyacı toparlar. Özellikle doğumdan sonra kıyafetten bakım ürünlerine, aksesuarlardan emzirme ürünlerine kadar birçok şeye gereksinim duyabilirsiniz. Bu bakımdan doğumunuza az bir zaman kala tüm detayların düşünüldüğü bir çanta hazırlamak önemlidir.

Hastane çıkışlarının bulunduğu çantayı hazırlamak size doğumun çok yaklaştığını hatırlatması bakımından oldukça heyecan verici olabilir. Çantanızı hazırlarken giysi ve ürünleri ne şekilde ve nasıl kullanacağınızı bir bir hayal edeceğinize eminiz. Kendinizi doğum gününün heyecanına kaptırıp hayal kurarken bazı malzemeleri farkına varmadan atlayabilirsiniz. Bu bakımdan işe alt başlıklar halinde detaylı bir liste yapıp sonrasında çantanızı hazırlamanız, olası aksiliklerin önüne geçmeye yardımcı olabilir. Bu arada, listenizi doğum yapacağınız mevsime uygun hazırlamayı unutmayın.

Hastane çıkış çantasının en önemli parçası elbette minik bebeğinize giydireceğiniz tulum, body, zıbın gibi parçalardan oluşan yenidoğan hastane çıkışı kıyafetleridir. Bunlar bebeğinizin giydiği ve ilk fotoğraflarında üzerinde olan ilk kıyafetleri olacaktır. Böyle düşündüğünüzde birçok anlam yükleyebileceğiniz hastane çıkışları, belki de yıllar sonra anısını önemseyip saklayacağınız eşyalar arasında yer alacak. Bu bakımdan hem bebeğinizin sağlığı hem de giyeceği ilk kıyafeti olması açısından bu giysileri özenle seçmeye çalışırken kararsız kalabilirsiniz. Seçim yaparken hastane çıkış kıyafetlerinin görsel hoşluğunun yanı sıra sağlık kriterlerine ve mevsim şartlarına da uygun olması önemlidir.

Doğum çantasının olmazsa olmazları arasında elbette kıyafetler yer alır. Doğum öncesi ve sonrasında giyeceğiniz kıyafetler, iç giyim ürünleri, aksesuarlar bol yedekli bir biçimde çantanızda mutlaka yer almalıdır. Bebeğiniz için ise doğumdan sonra giyeceği hastane çıkışları için hazırlanmış giysiler çantanızın en kolay ulaşılabilir yerinde olmalıdır. 

Bebek hastane çıkışları bebeğiniz doğduktan sonra ihtiyaç duyacağı zıbın, çıtçıtlı body, patikli altlar, yuvarlak ya da kruvaze yaka üstler, tulumlar gibi yenidoğan giyim ürünlerinden oluşur. Bunların yanı sıra sıcak anne karnından çıkan narin bebeğinizin üşümemesi için şapka, eldiven, patik, penye battaniye gibi aksesuarlar da hastane çıkışları içinde yer alır. Bu giyim ürünlerini tek tek alabileceğiniz gibi işinizi kolaylaştırıp tam kombin halinde tasarlanan ve tüm gerekli parçaların bir araya getirildiği bir yenidoğan set de satın alabilirsiniz.

Bunların dışında siz ve bebeğiniz için gerekli olan kıyafetler ve ürünleri gelin bir liste halinde sıralayalım:

Sizin ihtiyaç duyacaklarınız:

 • Emzirme özellikli lohusa pijama takımı 
 • Sabahlık, yelek ya da şal
 • Rahat bir terlik
 • Bol yedekli külot, emzirme sütyeni, emzirme atleti ve emzirme örtüsü
 • Hastaneden ayrılırken giyeceğiniz rahat bir kıyafet
 • Çorap
 • Göğüs pedi ve göğüs ucu kremi
 • Hijyenik ped
 • Makyaj ürünleri, losyon, şampuan gibi kozmetik ürünler
 • Doğuma dair resmi evraklar ve kimlik ile telefon, şarj aleti ve fotoğraf makinesi gibi cihazlar
 • Kendiniz için seçtiğiniz lohusa terliği, lohusa tacı ile bandana, patik, papyon gibi yenidoğan aksesuarları

Bebeğiniz için ihtiyaç duyacaklarınız:

 • Bebeğinizin ihtiyaç duyacağı tulum, zıbın, alt üst kıyafetler, patik, şapka, eldiven, mendil gibi giysi ve aksesuarları içeren bir hastane çıkış seti ve yedekleri
 • Battaniye
 • Bebek bezi
 • Islak mendil ya da temizleme pamuğu, pişik kremi, alt değiştirme örtüsü gibi bakım ürünleri

hastane çıkışı

Yaz Aylarında Yenidoğan Hastane Çıkışı Nasıl Olmalı? 

Hastane çıkışlarını hazırlarken mevsim özelliklerini ve hastane şartlarını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Eğer doğumunuz sıcak yaz aylarında gerçekleşecekse hastane çıkışlarının nefes alan ve terletmeyen kumaştan yapılmış olmasına özen göstermelisiniz. Zaten doğumunuz hangi mevsimde olursa olsun önceliğiniz hastane çıkışı bebek kıyafetlerinin sağlığa ve narin bebek cildine uyumlu, yumuşak dokulu ve pamuklu ya da bambu ürünlerden yapılmış olmasıdır.

Yaz ayları için tasarlanan hastane çıkışları daha ince bir dokumaya sahiptir. Yaz aylarına özel hastane çıkış setinde kısa kollu ürünler değil, yine uzun kollu fakat daha ince dokulu ürünler yer alır. Bu ürünler, “Bebeğim üşüyor olabilir mi” kaygısı yaşamadan onun vücut ısı dengesini muhafaza etmenize ve dış dünya ile yeni tanışan, hemen üşüyebilecek minik bedenini de korumanıza yardımcı olur.

hastane çıkışı

Kış Aylarında Yenidoğan Hastane Çıkışı Nasıl Olmalı?

Soğuk kış ayları için üretilen hastane çıkışları bebeğinizin üşümesini önleyen, daha kalın ve sıkı dokunmuş bir yapıya sahiptir. Kış aylarına özel hastane çıkış seti içerisinde bebeğinizi sarmalayabileceğiniz battaniyeler olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra patikli ve uzun kollu bir yenidoğan tulum kurtarıcınız olacaktır. Hastane çıkışlarında yer alan bu giysilerin yanı sıra kışın doğan bebeğinizi ilaveten sarabileceğiniz örme battaniyeleri de çantanıza ekleyebilirsiniz.

Hastane çıkışı seçerken bebeğinizin cinsiyetine göre tercihlerde bulunabilirsiniz ya da unisex tasarımlara sahip ürünlere de yönelebilirsiniz. Erkek bebek hastane çıkışı ürünlerinde genellikle beyaz, mavi, sarı, gri gibi renkler ön plana çıkar. Ayıcık, ay, bulut, yıldızlar, taç, araba gibi çeşitli figürlerle zenginleştirilmiş ürünleri tercih edebileceğiniz gibi isme özel hazırlanan hastane çıkışları da alternatifleriniz arasında yer alabilir. Setler içerisinde papyon gibi aksesuarlar da bulunabilir. Böylece bebeğinize daha ilk günden karizmatik bir kombin hazırlayabilirsiniz.

Kız bebek hastane çıkışı setlerinde beyaz, pembe, somon renkler ağırlıktadır. Kız bebekler için tasarlanan ürünlerde çoğunlukla tavşan, kedi, kuş gibi çeşitli hayvan figürlerinin yanı sıra çiçek, taç, yıldızlar, ay, fiyonk gibi farklı görsel öğelere de yer verilir. Kızlar için dizayn edilen setler içerisinde bebeğinizin güzelliğine güzellik katmanız için bandana gibi saç aksesuarları da bulunur. 

“Bebeğimin cinsiyetine göre seçim yapmak istemiyorum.” diyorsanız ya da bu seçimi daha bebeğinizin cinsiyeti öğrenmeden önce yapmaya karar verdiyseniz turuncu, sarı, su yeşili, mint yeşili, gri, beyaz gibi her iki cinsiyette de tercih edilen renklere yönelebilirsiniz.

Hayatınızın en güzel anlarından biri olan doğumunuzun ardından, bebeğinizi mutlulukla kucağınıza alırken onun giyeceği ilk kıyafetleri ve aksesuarları seçmek, sizin için belki de en özel alışverişlerden biri. Nasıl bir model olursa olsun gönlünüzce seçeceğiniz bu özel kıyafetler, bir ömür hafızalarınızda ve en özel karelerde yer alacak. 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir