Hamilelik, Hamilelikte Kilo Alımı, Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Kadın vücudu hamile kaldıktan hemen sonra değişmeye başlar ve hamilelik süreci boyunca birçok fizyolojik, hormonal, psikolojik değişimler meydana gelir. Rahmin büyümesi ve gelişmesi sırasında, hamilelikte karın duvarı esneyerek 9 ayın sonunda karın kasları maksimum esneklik sınırına ulaşır. Hamilelikte karın ve göğüs en büyük değişime uğrayan bölgelerin başında gelir.

Gebelik Kaçıncı Hafta Belli Olur?

Gebeliğin kaç haftalık olduğunun belirlenebilmesi için son regl tarihi önemli bir ölçüttür. Regl tarihi 5-7 gün geciken kadınlarda hamilelik söz konusu ise gebelik hormonu olan Beta Hcg oranı kanda hızla yükselir ve böylece kan testi yapılarak gebelik tanısı konulabilir. Hamilelikte karın ve göğüs bölgesi başta olmak üzere anne adaylarının vücut yapısında değişimler artmaya başlar.

Ultrasonda gebelik kesesini görmek için son regl başlangıç tarihinden itibaren yaklaşık 10 -15 gün geçmesi gerekebilir. Vajinal ultrasonlarda 5 haftalık gebelik keseleri izlenebilirken, 6 haftalık olan gebeliklerde bebeğin kese oluşumu karın ultrasonunda rahatlıkla görüntülenmeye başlanabilir. Gebeliğin 6. haftasında minik bebeğiniz yaklaşık bir bezelye kadardır. Bu haftadan itibaren genellikle ultrasonda kalp atışını duymaya başlayabilirsiniz. Geç yumurtlama olması durumunda kese oluşumu ve kalp atışları biraz gecikebilir, endişelenmemeniz ve doktorunuzun açıklamaları ile hareket etmeniz en iyisidir.

Gebelikte Kaçıncı Haftada Karın Belirgin Şekilde Büyür?

Genellikle 4. ayda yani 15.-16.haftalarda anne adayının karnı aynada belirgin olarak görülmeye başlar. Bu dönemden itibaren hamilelik kıyafetleri almanın zamanı da gelir. Hamilelikte karın büyümesi bir ay kadar daha kıyafetlerle kamufle olabilse de 20. haftadan sonra dışarıdan bakıldığında gebelik belirgin olarak anlaşılır hale gelir. (1,2,3,4,5) aylık hamile karnı büyüklüğü eski kıyafetlerin giyilmesini mümkün kılsa da, 5. aydan sonra daha rahat ve bol kıyafetler tercih edilmesi gerekebilir. Kolay hareket etmek ve rahat nefes almak hamilelik sürecinde büyük önem taşır.

Hamilelikte Karnın Erken Büyümesi

Her anne adayının vücut yapısı birbirinden farklıdır. Aynı gebelik haftasında ve aynı kiloda olan iki anne adayının gebelikte karın büyüklükleri birbirinden farklı gözükebilir. Karnın erken büyümesi ya da geç büyümesi genellikle endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte yine de doktorunuzdan ayrıntılı bilgi almanız faydalı olabilir.

Hamilelikte karın büyüklüğünüz erken haftalarda artmaya başladıysa bunun sebepleri aşağıdakilerden biri ya da birkaçı olabilir:

  • Zayıf bir anne adayı iseniz karın duvarınız ve karın bölgesi yağ tabakanız ince olduğundan karnınız daha erken belirginleşmiş olabilir.
  • İlk bebeğini bekleyen bazı anne adaylarının hamilelik karnı erken dönemde ortaya çıkabilir.
  • Birden fazla bebek sahibi olabilirsiniz. Eğer ikiz ya da daha fazla bebeğiniz olacaksa, bir bebek taşıyan hamile kadın karnı sizinkinden daha geç büyüyebilir.
  • Boyunuzla ilgili bir durum söz konusu olabilir. Kısa boylu anne adaylarının hamilelikte karın büyüklükleri daha erken fark edilebilir.
  • Vücut şekliniz, kemik ve kas yapınız da karnınızın erken büyümesine neden olabilir.
  • Ödem, su tutma gibi bir rahatsızlığınız olabilir.
  • Gaz şişkinliği, kabızlık gibi sindirim sistemi bozukluklarınız olabilir.
  • Vücudunuzda bebek için fazla yağ depolanmış olabilir.

Karnınızın erken büyümesi ile ilgili endişeleriniz varsa bebeğinizin büyüklüğünün gebelik haftasına uygun olup olduğunu doktorunuzun yapacağı ultrason taraması ile teyit ettirebilirsiniz. Ayrıca son regl tarihinizden emin olmanız ya da doktorunuzun verdiği doğum tarihini kontrol ettirmeniz de bu endişelerinizi gidermeniz için faydalı olabilir.

Gebelikte Bebeğin Kilosuyla Karın Büyüklüğünün Alakası Var mı?

Gebelikte iri bebek taşıyan bazı anne adaylarının hamilelikte karın büyüklüğü de iri olabilir. Hamilelikte karın büyüklüğünü belirleyen birçok etkenden biri olan bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarı ve bebeğin kilosu anne adaylarının karınlarının birbirinden farklı olmalarına sebep olabilir. Bunun yanı sıra bebeğin kilosu ile hamile karnı arasında her zaman bir bağlantı olmayabilir. Hamilelikte karnı küçük görünen bir anne adayının bebeği her zaman düşük kilolu olmayabilir. Zayıf görünen bir anne adayı doğumun ardından normal ağırlıkta bir yenidoğan dünyaya getirebilir.

Gebelikte Karın Geç Büyürse Gebelik Sorunları Yaşanır mı?

Anne adayının vücut yapısına, bebeğin duruşuna ve çeşitli sebeplere bağlı olarak hamilelikte karın geç büyüyebilir. Bu durumda doktorunuzun yapacağı ultrason taraması size gebelik sorununuz olup olmadığı konusunda en doğru sonucu verir. Hamilelikte karın geç büyüse de, bebeğin ölçümleri hamilelik haftasına göre ultrasonda normal çıkabilir.

Gebelikte Karnın Büyüklüğü ve Şekli Bebeğin Cinsiyeti Konusunda Bilgi Verir mi?

Halk arasında yaygın olan bazı inanışlara göre hamile karnı şekline, genişliğine, sivriliğine bakılarak bebeğin cinsiyeti belirlenmeye çalışılır. Ancak hamilelikte karın büyüklüğünü ve şeklini belirleyen faktörler arasında bebeğin cinsiyeti yer almaz. Hamilelikte erkek bebek karnı ya da hamilelikte kız bebek karnı kavramları karnın görüntüsü ile ilişkili değildir.

3 Aylık Gebelikte Karın Çıkar mı?

Hamilelikte karın bazı durumlarda gebeliğin 3. ayında da belirginleşebilir. Bunlardan en önemlisi anne adayının vücut yapısıdır. Zayıf ve kısa boylu olan anne adaylarının hamile karnı 3 aylık dönemde belli olabilir. Ayrıca uzmanlara göre ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda 11. hafta itibariyle karın bölgesinde büyüme gözlenebilir, normal göbek görünümü ile hamile göbeği arasındaki fark bu haftadan itibaren giderek belirginleşmeye başlayabilir. Hamilelikte karın şişliği erken haftalarda görülüyorsa bu durum bazı sindirim sorunlarının ya da yağlanma, ödem gibi rahatsızlıklarının belirtisi de olabilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren gerek fiziksel gerekse hormonal sebepler sonucu anne adayları karın ve kasık ağrısı yaşayabilirler. Genişlemeye başlayan rahmin iç organlara baskı yapması gebelikte göbek ağrısına neden olabilir. Bu baskılar sonucu karında batmalar meydana gelebilir. Hamilelikte karın ağrısı hamilelik boyunca yoğun şekilde görülse de doktor tarafından gözlenmesi faydalı olacaktır.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir