Hamilelik, Hamilelikte Egzersiz, Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Egzersizin Önemi Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Gebelik haberini aldıktan sonra hayatınızda artık pek çok şeyin değişime uğrayacağı bir gerçek.  Çeşitli alışkanlıklarınız, rutinleriniz, beslenme ve spor tarzınız ve hatta yaşam biçiminizde dahi bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Hayatınızda spor ve egzersize yer veren biriyseniz aklınıza ilk olarak hamilelikte spora devam edip edemeyeceğiniz sorusu gelebilir. Acele etmeyin, bu konuda elbette orta yolu bulabiliriz. Çünkü gebelik süreci her şeyi bir kenara koyup 9 ay öylece bebeğinizin gelmesini bekleyeceğiniz bir süreç değildir. Bebeğinizin iyiliği ile sizin iyiliğinizin ortak paydada buluşacağı pek çok şey yapabilirsiniz. Gebelik öncesi egzersiz ve spor yapan biriyseniz ya da gebelikle beraber spor kararı aldıysanız, gebelik süresince de belirli sınırlar dâhilinde spor yapmanız mümkündür. Bunun için elbette hekiminizin onayını almanız gerekebilir.

hamile yogası

Hamilelikte Egzersizin Önemi Nedir?

Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelikte de spor ve egzersiz, sağlıklı bir yaşam ve formda bir vücut için oldukça önemlidir. İlk etapta gebelik ile sporu yan yana getirmek zor gibi görünebilir. Ancak doğru şekilde yapıldığında aslında hamilelikte spor oldukça sağlıklı ve güvenilirdir. 

Hamilelikte spor ve egzersizler, bazı hamileler için sağlıklı ve huzurlu bir gebelik süreci ve doğum açısından tercih edilirken, bazı hamileler için ise değişecek vücut yapısına ve alınacak kilolara karşı bir önlem amacıyla tercih edilebilir. Gebelik haberinin sevindirici ve heyecan verici ilk etkisi geçtikten sonra vücudunuzda meydana gelecek değişimleri düşünmeniz oldukça normaldir. Tüm bedeninizde ve ruhunuzda büyük değişimler yaratacak olan gebelik boyunca kendinizi bu tür düşünceler içerisinde bulmanız, sizde suçluluk duygusu yaratmasın. Evet, anne olacaksınız ve bebeğiniz her şeyden önde geliyor. Ancak bebeğiniz için her şeyin en iyisini yapmaya çalışırken bir miktar kendinizi de düşünmeniz oldukça normal. Bu yüzden sağlıklı bir gebelik sürecinde kilonuza, vücudunuza, görünümünüze ve ruhsal sağlığınıza da dikkat etmek istemeniz oldukça normal isteklerdir. Tam da bu sebeplerden dolayı gebelikte egzersiz oldukça önemli ve faydalıdır. 

Hamilelikte spor ve egzersiz, sağlıklı ve huzurlu bir gebelik süreci geçirmenize yardımcı olurken kilo kontrolünüzü sağlamanız konusunda da fayda sağlayabilir. Gebelik ayınıza uygun egzersizler seçip uygulayarak stres ve kaygı yükünüzü hafifletebilirsiniz. Bu noktada spora başlama konusunda hekiminize danışarak ilerlemenizin yerinde olacağını da hatırlatmış olalım. 

Gebelik döneminde istemsiz bir şekilde aklınızdan türlü şeyler geçip sizde kaygı yaratabilir. Kendinizi ve bedeninizi egzersizin dingin kollarına bırakarak kötü ve endişe verici düşüncelerden arınabilirsiniz. Egzersizler esnasında vücudunuza daha fazla oksijen temin ederek bebeğinizin hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. Gebelik sürecinde egzersiz yaparak olası bel ve sırt ağrılarınızı azaltabilirsiniz. 

Hamilelikte, özellikle karnın büyüdüğü ilerleyen aylarda diyaframa yapılan baskı sonucu solunum daha da önemli bir konu haline gelir. Hamilelikte nefes egzersizleri yaparak solunum sorunlarınızı dengeleyebilir, sırt ağrılarınızı azaltabilir, değişen kilo dengesinden kaynaklı duruş bozukluklarını giderebilir, doğum esnasında hem sakinliğinizi korumak hem de gereken doğru nefes alımı ve ıkınma için bilinçlenebilirsiniz.

hamile yogası

Hamile Yogası Nedir?

Hamile yogası beden, nefes ve zihin üzerinden çeşitli gevşeme ve rahatlama hareketlerini kapsayan bir tekniktir. Son dönemlerde oldukça popüler olan hamile yogası, gebelik süreci ve doğuma hazırlık için sıklıkla tercih ediliyor. Gebelik boyunca bebeğinizin gelişimi, sağlığı, doğumunuzun nasıl olacağı ve sonrasında neler yaşayacağınızla ilgili binbir türlü soru aklınızdan geçebilir. Kendinizi gün boyu bu sorular içerisinde kıvranırken bulabilirsiniz. İşte hamilelikte yoga zihninizi sadeleştirmenize, stres ve endişelerinizi kontrol edip azaltmanıza yardımcı olur. Yoga; sakin kalma, doğru nefes alıp verme ve esneme sayesinde güçlenen bedeniniz ve maneviyatınızla doğum esnasında da size oldukça fayda sağlar. 

Hamile yogasında genellikle nefes egzersizleri, vücuttaki kas gruplarında esneme uygulamaları, gevşeme ve sakinleşme hareketleri, ideal oturma ve duruş pozisyonlarının pratik edildiği postür egzersizlerine dair uygulamalar yapılır. Tüm bunlar kaliteli uyku, stresten uzaklaşma, duygusal rahatlama, beden rahatlığı, kilo kontrolü, doğuma dair bilinçlenme, nefes kontrolü gibi pek çok konularda fayda sağlar.

Hamile Egzersizinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamile egzersizi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı için egzersiz yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, gelin bir göz atalım:

  • Hamilelikte spor yapmak için ilk üç aylık dönemin geçmesini beklemekte fayda var.  Kendiniz ve bebeğiniz için tedbiri elden bırakmayın.
  • Spor, hayatınızda gebelik öncesinde de zaten varsa sorun yok, ancak gebelikle beraber egzersizlere başladıysanız hekiminize danışmanız ve hamilelikte spor hareketleri için sağlık durumununuzun elverişli olup olmadığı konusunda fikir almanız faydalı olabilir.
  • Hamile yogası yaparken yorucu ve yoğun hareketlerden uzak durun.
  • Hamilelikte egzersiz hareketleri yapmadan önce göbek bandı, destekli spor sütyeni gibi bedeninizi destekleyecek giysiler giymeniz faydalı olabilir.
  • Yeterince sıvı tükettiğinizden emin olun. 
  • Sizi ve bebeğinizi zorlayacak hareketlerden kaçının.
  • Son aylarda sırt üstü pozisyonda kalmamaya özen gösterin, bu tür egzersizlerden kaçının. Bu pozisyonlar damarlara baskı yaparak bebeğinize giden kan akışını engelleyebilir.
  • Hamile pilatesi de tıpkı hamile yogası gibi esnemenize, rahatlamanıza, doğuma dair bilinçlenmenize yarayan bir egzersiz tipidir. Hekiminize danışarak seanslar halinde düzenlenen pilates gruplarına katılabilir, gebelik sürecini daha konforlu geçirebilirsiniz. Pilates yaparken de bedeninizi zorlayacak bazı hareketlerden uzak durmanız gerekir. Bunun için alanında uzman kişilerle egzersizleri yürütmeniz faydalı olabilir.

9 aylık gebelik sürecinizi tamamlamaya çok az kaldı, heyecan dorukta… Gebeliğiniz boyunca yaptığınız egzersizler ve rahatlama hareketleri ile kendinizi bilinçlendirdiniz. Şimdi doğuma az bir zaman kala bir başka rahatlama metodu ile yola devam edebilirsiniz: Bebeğiniz için hevesle aldığınız kıyafet, oyuncak, bebek odası süslemelerini düzenleyebilir, minik yolcunuzun hazırlıklarını tamamlayabilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir