Genel, Hamilelik, Hamilelikte Bakım

Hamilelikte Çatlaklar Nasıl Geçer?

Hamilelik süreci her bakımdan benzersiz deneyimler yaşadığınız bir dönemdir. Hem fiziksel hem de duygusal açıdan oldukça kısa bir süre içinde sayısız değişimler yaşayıp yine kısa bir süre içinde buna adapte olursunuz. Gebelik döneminde büyüyen karnınız, bebeğinizin gün geçtikçe belirginleşen hareketleri ve her gün yenilenen heyecanınızla eşsiz hatıralar biriktirirsiniz. Tüm bunlarla beraber bu güzel zamanlara bazı hoşlanmadığınız detaylar da eşlik edebilir. Hamilelik çatlakları bunlardan biridir. Hamilelikte çatlak, gebeliklerin çoğunda görülür. Anne adaylarının yakındığı doğum çatlaklarından siz de yakınıyorsanız size göre bir yazı hazırladık. “Doğum çatlakları nasıl geçer?, “Hamilelikte çatlak önleyici uygulamalar nelerdir?” tüm cevaplar ve fazlası için yazımıza buyurun…

Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur? 

Hamilelik çatlakları hızlı bir şekilde kilo alınması sebebiyle oluşur. Bunun dışında hormonal sebepler, genetik yatkınlık, beslenme bozukluğu gibi faktörler de rol oynayabilir. Hızlı bir şekilde alınan kilolar cildin genişlemesine neden olur. Cilt altı bağ dokusunun bu ani değişime adapte olamaması sonucunda bağlarda kopmalar meydana gelir. Bu ise hamile çatlaklarına sebep olur.  Gebelik çatlakları vücudun genellikle kalça, göğüs, karın, bacak ve üst kol gibi kilo alımının en çok yaşandığı kısımlarında görülür. Çatlaklar uzun ve ince çizgiler halinde olabildiği gibi geniş çizgiler şeklinde de olabilir. Hamilelik çatlakları, önce pembe ya da mor tonlarda görülür. Zaman geçtikçe bu renkli çizgiler beyaz renge dönüşür. Çatlağın oluştuğu bölgede cildin yapısı bozulur. Deri gevşeyerek elastikiyetini kaybeder. Hamilelik çatlakları gebelikte kilo alımının en fazla olduğu son aylarda oluşur. Cildin gerilmesine bağlı olarak kaşıntı şikâyetleri görülebilir. 

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer? 

Vücudunuzda çatlaklar oluşmaya ve belirginleşmeye başladığında “Çatlaklar nasıl geçer?”, “Kırmızı çatlaklar nasıl geçer?” ya da Bacaklarda çatlaklar nasıl geçer?” gibi sorular kafanızı meşgul edebilir. Hatta henüz o aşamaya gelmeden hamilelik çatlak kremi önerilerini araştırmaya başlamış bile olabilirsiniz. Öyleyse hemen söyleyelim, “Vücuttaki çatlaklar nasıl geçer?” sorusuna olumlu bir cevap vermek oldukça güç. Çünkü çatlaklar oluştuktan sonra tamamen iyileşme sağlayan bir tedavi bulunmuyor. Ancak erken dönemde gebelikte çatlak kremi uygulaması, düzenli ve dengeli bir yaşam tarzı gibi bazı ufak düzenlemelerle gebelikte çatlakların oluşumunu minimuma indirebilirsiniz.

Gebelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Önlenir? 

Hamilelik çatlakları için etkili ve kesin sonuç veren bir tedavi maalesef ki yok. Bununla beraber bazı noktalara dikkat ederek çatlakların oluşmasını azaltabilirsiniz. Şimdi gelin, bunları sıralayalım:

  • Kontrollü kilo alımı bu noktada ilk kuralınız olmalıdır. Besleyici, dengeli ve sıvı destekli bir beslenme programı ile kontrollü bir şekilde kilo alarak hem sağlıklı kalabilir hem de hızlı kilo alımının önüne geçerek kilonuzu belli bir düzeyde tutabilirsiniz. 
  • Gebeliğinizin üçüncü ayından sonra hamilelikte çatlak önleyici yağları ve bunun için özel olarak üretilen hamile çatlak kremi çeşitlerini de kullanabilirsiniz. 
  • Hamilelikte çatlak kremini her gün kalça, bacaklar, üst kollar, karın gibi çatlak oluşması muhtemel bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Hamilelikte çatlak önleyici bitkisel yağları da her gün düzenli şekilde vücudunuza uygulayabilirsiniz. 
  • Badem yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağların yanı sıra bebeğiniz için tercih ettiğiniz bebek kremleri, yağlar ve losyonlar da cildinize yararlı olabilir. Cildi nemli ve esnek tutmaya yardımcı olan bebek yağlarını ilgili bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 
  • Günlük sıvı tüketimi “Çatlaklara ne iyi gelir? sorusunun bir diğer cevabıdır. Su tüketiminizin ideal ölçüde olması cildin esnekliğine fayda sağlar. 
  • Kilo alımınızı kontrol altına almak hamilelik çatlaklarının oluşumunu engellemenize fayda sağlayabilir.
  • Göğüs bölgesinde bulunan çatlaklar için hekiminizin önerdiği kremler ile göğüs bakımı yapabilirsiniz.
  • Gebelik dönemine uygun sporlar ve egzersizler kilo alımını kontrol edebilmenize yardımcı olur. Bu ise, dolaylı da olsa hamilelik çatlaklarının oluşmasını engelleyebilir.
  • Nemlendirici krem ve losyonlar çatlak oluşumunu önlemese de cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle vücudunuza düzenli uygulayarak ve masaj yaparak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Nemlendirici krem ve losyonlar kaşıntılarınızın hafifletmesine de yardımcı olur.

Doğum Sonrası Çatlakları Nasıl Geçer?

Tüm önlemlerinize ve dikkatinize rağmen cildinizde hamilelik çatlakları meydana gelmiş olabilir. “Beyaz çatlaklar nasıl geçer ? ya da Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer?” sorularına yanıt aramaya başladıysanız hemen cevaplayalım, çatlaklarınızı tamamen iyileştirmenin kesin bir metodu yok. Gebeliğiniz esnasında uygulanabilecek bir tedavi yöntemi bulunmuyor; ancak gebelik sonrası lazer yöntemleri ile cildinizde iyileşme elde edebilirsiniz. Etkili sonuç için doğum sonrası gecikmeden tedaviye başlamanızda fayda var. Tabii, bunun için hekiminize danışmayı ihmal etmeyin. Her hamilelikte çatlak sorunu yaşanır diye bir kural yoktur. Bazı anne adayları ciltlerinde herhangi bir çatlak görünümü olmadan bu süreci tamamlarlar. Doğumdan sonra kilo alıp vermeden dolayı cilt yapınızda sarkma ve gevşeme sorunu olabilir. Bunun için yine hekiminizin tavsiyesiyle sıkılaştırıcı kremlerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra doğumdan sonra cildinize gereken özeni göstermeyi, bebeğinize bebek bakım ve banyo rutinlerini uygularken kendinize de cildinizin nem dengesini sağlayacak losyonlarla masaj yapmayı ihmal etmeyin.

Hamilelik, karnınızdaki minik misafirinizle pek çok güzel anılar biriktirdiğiniz bir dönemdir. Bazen dikkat etseniz de cildinizde istemediğiniz deformasyonlar meydana gelebilir ve hoşunuza gitmeyen bir görüntü oluşturabilir. Hiç dert etmeyin ve bu izleri minik yolcunuzun bıraktığı hatıralar olarak düşünün. Bu şekilde vücudunuzdaki her değişim çok daha anlamlı hale gelecektir.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir