Hamilelik, Hamilelikte Sağlık

Hamilelik Döneminde Bulantı ve Çözüm Önerileri!

Bir süredir ömrünüzün en tatlı, en güzel kokulu ve en kıymetli misafirini ağırlıyorsunuz. Müjdeli hamilelik haberini aldığınız günün üzerinden çok zaman geçmemiş olmalı. O mutlu günden beri ise içiniz içinize sığmıyor. Mucizevi 9 aylık yolculuğunuzu en güzel, en sağlıklı ve en mutlu şekilde geçirmek istiyorsunuz. Daha şimdiden minik kuzunuzla ilgili hayaller kuruyor; giydireceğiniz kıyafetleri, beslenme ve emzirme dönemini, odasını hayal ediyor, en kaliteli emzik ve biberonları bile şimdiden araştırmaya başlıyorsunuz. Her şey hayallerinizde böyle güzel giderken, sabahları güne mide bulantıları ve kusma ihtiyacı ile mi başladığınız fark ettiniz? O halde hemen söyleyelim, hamilelikte mide bulantısı sorunu ile yüzleşmeniz gerekebilir.

Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar? 

Gebelikte mide bulantısı çoğu hamilelikte görülen bir sorundur. Bulantılarınız hafif de olsa yoğun da olsa endişe duymanıza gerek yoktur. Çünkü bulantı ve kusmalar, vücudunuzun bu özel ve mucizevi döneme adapte olmaya çalışması sonucunda meydana gelir. Bunun dışında stres, kan şekerindeki düşüş, yorgunluk gibi nedenler de hamilelikte mide bulantısı ve kusmayı tetikleyebilir.

Gebelik döneminde, özellikle de ilk aylarda gebelik hormonu olan Beta HCG kanda oldukça yüksek değerlerde seyreder. Gebeliğinizin 8.-10. haftaları arasında bu değer daha da artar. Ancak “Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?” sorusunun cevabı için başlangıç dönemini 4.-6. haftalara kadar çekmek mümkün. “Hamilelikte kusma ne zaman başlar?” sorusunun cevabı da aynı döneme denk gelir. Bu dönemlerde bulantı, kusma ve koku hassasiyeti başlayabilir. Daha önce sorun olmayan yemek, parfüm gibi kokular sizin için rahatsız edici hale gelebilir. Bu kokular mide bulantılarını tetikleyebilir. 

Hamilelikte mide bulantısı şikâyeti genellikle sabah saatlerinde görülür. Sebebi ise aç olmanızdır. Şikâyetler, şiddeti azalsa da gün içerisinde de devam edebilir. Geçici ve son derece normal olan bu süreci beslenme programınızda ve günlük hayatınızda yapacağınız ufak dokunuşlarla hayat kalitenizi düşürmeden atlatabilmeniz mümkün.

Hamilelikte Bulantı Çözümleri Nelerdir? 

Hamilelikte bulantı, her ne kadar hayat kalitenizi bir parça düşürüyor olsa da çözümü olmayan bir mesele de değildir. Artan bulantı ve kusma sorunlarınıza çözüm olabilecek metotlarla bu dönemi sağlıkla atatabilmeniz mümkün. Şimdi gelin, hamilelikte mide bulantısına çözüm olabilecek önerilerimizi sıralayalım:

Beslenme programı ile ilgili olarak;

 • Sabah uyandıktan sonra direkt kahvaltı yapmak ya da bir süre beklemek yerine kraker, galeta, pirinç patlağı, leblebi, yağsız bir tost, ekmek gibi tuzlu gıdalar tüketmek hamilelikte mide bulantısı şikâyetlerine iyi gelebilir.
 • Sık aralıklarla az beslenme metodu faydalı olabilir.
 • Yağlı, baharatlı gıdalar ile asitli, gazlı içeceklerden uzak durmak son derece önemlidir.
 • Bol bol sıvı tüketmek faydalı sağlayabilir.
 • İşlenmiş gıdalar yerine sağlıklı atıştırmalıklarla kendinize alternatif öğünler hazırlayabilirsiniz.
 • Bulantı anlarında limon koklamak ya da yemek, hekiminizden teyit alarak zencefilli çay içmek, buz emmek işe yarayabilir. 
 • Hekim önerisiyle B6 vitamini kullanmak bulantılarınıza iyi gelebilir.
 • Protein ve karbonhidrat destekli beslenmek fayda sağlayabilir.
 • Yoğurt, peynir tüketmeye çalışmak her anlamda yararlıdır.
 • Bulantılarınız çok şiddetliyse ve günlük hayatınızı etkiliyorsa son çare olarak hekiminiz hamilelikte bulantı ilacı önerebilir.
 • Demir ilaçları midede hassasiyet yaratabileceği için hekim önerisiyle kullanıma ara verebilirsiniz.
 • Eğer bulantınızın şiddeti devam ediyorsa, yetersiz beslenme ve dehidrasyona (susuzluk) bağlı kilo kaybı söz konusuysa bu ciddiye almanız gereken bir tablodur. Mutlaka hekiminize danışın.

Günlük yaşamınızla ilgili olarak ise şu noktalara dikkat ederek bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz:

 • Olabildiğince stresten uzak durmaya çalışın.
 • Bol bol istirahat etmeye gayret edin. 
 • Bulantınızı artıran koku ve yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Yemek sonrası diş fırçalamak ya da gargara yapmak ağzınızda kalan tatların sizi rahatsız etmesini engellemeye yardımcı olabilir.
 • Yemekten sonra uzanmak yerine hareket etmeniz besinlerin sindirilmesine destek olabilir.
 • Düzenli yürüyüş ve açık hava iyi gelebilir.
 • Pozitif düşünmek ve böyle düşünen sevdiklerinizle vakit geçirmek maneviyatınızı kuvvetlendirir.

Gebelikte Bulantı Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte mide bulantısı gebeliklerin %80’inde görülebilen bir durumdur. Çoğu gebeliklerde mide bulantısı hafif seyreder. Bazı anne adaylarının hamilelikte mide bulantısı ve kusma şikâyetleri o kadar şiddetlidir ki iş yaşantısını sürdürmek, gündelik işlerle meşgul olmak zor hale gelebilir. Bununla beraber bazı anne adaylarının bulantı ve kusma şikâyetlerinin hiç olmadığını duyabilirsiniz. Unutmayın, bu sizin ve bebeğinizin sağlığı konusunda fikir verecek bir kriter değildir. Bu şikâyetleri yoğun yaşayan anne adaylarının aklına gelen ilk soru “Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer?” sorusudur. Bu da yine kişiye göre değişen bir durum olmakla beraber çoğunlukla gebeliğin 14.-16. haftasından itibaren şikâyetlerinizde azalma hissedebilirsiniz. Azalarak sona eren bu durum bazı gebeliklerde 6. aya dek, bazı gebeliklerde ise hamilelik boyunca devam edebilir. 

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma şikâyetlerinin olması son derece normal bir durumdur. Bu durumun hafif ya da şiddetli yaşanması ile beraber hiç yaşanmaması da oldukça normaldir. Hiç olmaması ise genellikle anne adayının bünyesinin vücudunda görülen değişimlere kolay adapte olması ile açıklanabilir. Bu durum gebeliklerin %25’ine tekabül eder.

Bulantınızın şiddeti ne olursa olsun, unutmamanız gereken şey bu sürecin oldukça normal olduğu… Biraz dikkat ve özenle bu geçici süreci de sağlık ve konforla atlatabilmeniz mümkün. Bebeğiniz karnınızda sizi beklerken, şimdi daha güçlü olma vakti…

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir