Hamilelikte Beslenme, Hamilelikte Sağlık

Hamileler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Müjdeli gebelik haberini aldığınız ilk günden itibaren sizin için en önemli konu başlıklarından biri sağlıklı ve dengeli beslenme olur. Bu saatten sonra biliyorsunuz ki, siz neyle beslenirseniz bebeğiniz de onunla besleniyor olacak. Minik yavrunuzun yediğiniz gıdalarla büyüyüp gelişeceği fikri sizde olağan bir sorumluluk duygusu yaratabilir. Ancak hiç merak etmeyin, 9 ay boyunca hamilelikte beslenme konusunda emin adımlar atarak bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. 

Gebeliğinizin ilk üç aylık dönemi olan birinci trimesterde sabahları mide bulantıları ile güne başlamanız muhtemeldir. Mide bulantılarınızın azalıp iştahınızın artmaya başladığı ikinci ve üçüncü trimesterde ise sağlıklı beslenme, artan iştahınız ve alınması muhtemel kilolar arasında kendinizi sıkışıp kalmış hissedebilirsiniz. Doğru bir beslenme stratejisi ile bu dengeyi kurmak aslında hiç de zor değil. Kalori ihtiyacınıza cevap veren uygun porsiyonlar ve dengeli öğünlerle bunu sağlayabilirsiniz. Gebelikte atıştırmalık önerileri ile hem iştahınıza cevap verebilir hem de bebeğiniz ve kendiniz için ihtiyaç duyduğunuz besinleri alabilirsiniz.

Hamilelikte Atıştırmalık Tercihi Nasıl Olmalı? 

Hamilelikte çalışmaya devam eden bir anne adayı iseniz ya da tempolu bir günlük yaşantınız varsa beslenme konusunda bazı alternatifler yaratmanız gerekebilir. Çünkü yoğun tempo içerisinde klasik öğün hazırlamak ve bunlarla beslenmek sizin için pek pratik olmayabilir. Ama merak etmeyin, hem sağlıklı hem de lezzetli bazı doğru gıdaları bir araya getirerek gayet besleyici atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Hamilelikte atıştırmalıklarınız öncelikle sağlıklı olmalı. Zengin içeriğiyle besin ihtiyacınızı karşılamalı. Besin değeri yönünden zengin ancak yağ, şeker ve kalori açısından olabildiğince düşük gıdalarla hazırlanan sağlıklı hamile atıştırmalıkları, hem ara öğün ihtiyacınıza cevap verir hem de besin içeriğiyle sağlığınızı destekler.

Hamilelikte Gece Acıkmalarında Ne Yenilmeli? 

Normal şartlarda gece beslenmesi önerilmez. Ancak ara öğünleri geçiştiriyorsanız ya da akşam yemeğini erken yiyor ve uzunca bir süre sonra uykuya geçiyorsanız acıkmamanız neredeyse imkânsız. Böyle durumlarda masum bazı atıştırmalıklarla açlığınızı bastırabilirsiniz. Akla ilk gelenlerden biri yoğurt. Bir kâse yoğurt ile midenizi avutabilirsiniz. Bir galeta ile bir bardak ayran ya da kefir de bir diğer sağlıklı seçenek. Laktoz intoleransı sorununuz yoksa bir bardak süt de gece atıştırmalarında yardımcınız olabilir. Hangisini tercih ederseniz edin yemeğin ardından direkt uykuya geçmemeye özen gösterin.

Hamilelikte Ara Öğünde Ne Yenilmeli? 

Hamilelikte uzmanlar çoğunlukla 3 ana, 3 ara öğün şeklinde bir beslenme düzeni oluşturmanızı önerir. Ana öğünlerde yağ, protein ve karbonhidrat ile vitamin ve mineraller bakımından zengin gıdalar; ara öğünlerde ise enerji veren, doyurucu ve sağlıklı atıştırmalıklar idealdir. Ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar hamileler için sağlıklı atıştırmalık seçenekleridir. Kefir, yoğurt, ayran gibi besinler ise hem sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olması hem de bu dönemde ihtiyaç duyacağınız kalsiyum desteği için hamilelikte atıştırmalık olarak değerlendirebileceğiniz besinlerdir. Yulaf gebelikte atıştırmalık tarifleri için oldukça ideal bir besindir. Çünkü hem doyurucudur hem de lifli yapısı ile bu dönemde oluşabilecek sindirim sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur. Süt, tarçın ve kuru yemişlerle yulaf ezmesinden elde edeceğiniz lapayı bir araya getirerek sağlıklı bir ara öğün elde edebilirsiniz. Yulafı yoğurt ile birleştirerek tarifi çeşitlendirmeniz de mümkün. Vitamin deposu mevsim meyveleri de keyifli bir ara öğün olarak değerlendirebilirsiniz.

Hamileler İçin İş Yerinde Sağlıklı Atıştırmalık Önerileri 

Yoğun çalışma temposu içerisinde pratik ama sağlıksız ara öğünlere yönelmek yerine hem sağlıklı hem de hazırlanması kolay tarifler işinizi kolaylaştırabilir. İş yerinde tüketebileceğiniz gebelikte atıştırmalık tarifleriniz hem besleyici, hem hazırlanması kolay hem de çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz şekilde olmalıdır. Şimdi dilerseniz gelin, alternatiflere göz atalım:

  • Süzme yoğurdun içerisine dilediğiniz kuru yemişleri ekleyerek sağlıklı ve doyurucu bir ara öğün hazırlayabilirsiniz. İsterseniz bu tarifi kuru kayısı, üzüm gibi kuru meyvelerle de çeşitlendirebilirsiniz.
  • Ceviz, badem, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, hurma gibi besinlerle sağlıklı bir atıştırmalık elde edebilirsiniz. Üstelik yanınızda taşıyabilmeniz bakımından da oldukça pratiktir. 
  • Peynir ve mevsim yeşillikleri ile hazırlayacağınız küçük bir sandviçi, gebelikte atıştırmalık olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Sizin için hem doyurucu hem sağlıklı hem de pratik bir ara öğün olabilir.

Hamilelikte Sabah Bulantısını Önlemek için Atıştırmalık Önerileri

Gebeliğinizin ilk üç aylık dönemi olan birinci trimesterde mide bulantılarınız ve iştahsızlığınız olabilir. Hatta bu durum bazen sizi o denli zorlar ki günlük yaşamınız etkilenebilir, iş hayatınızı sürdürme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak mide bulantılarınız konusunda sizi rahatlatacak atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Şimdi gelin, bunları sıralayalım:

  • Bulantınızı hafifletmek için öncelikle tuzlu gıdaları deneyebilirsiniz. Az miktarda galeta, tuzlu krakerler ve bisküviler hem pratiktir hem de midenizi rahatlatabilir. 
  • Sabah güne aç başlamak, sabah bulantınızı artırabilir. Bu yüzden uyandıktan sonra hemen kahvaltıya oturmak yerine ilk etapta bir parça ekmek yemeniz, hatta yanına da hafif tuzlu bir peynir eklemeniz sıkıntınızı gidermeye yardımcı olabilir. 
  • Sabahları birkaç dilim elmayı, hamilelikte atıştırmalık olarak değerlendirebilirsiniz. 
  • Bir avuç leblebi hem mide suyunu alır hem de sabah bulantılarınızı geçirmeye yardımcı olabilir.  
  • Limon kokusu bulantınıza iyi gelebilir. İçtiğiniz suyun içine limon dilimi ekleyerek midenizi rahatlatabilirsiniz.
  • Zencefil de bulantılarınızı azaltabilecek bir atıştırmalıktır. Bir çağ kaşığı zencefile bal ekleyerek mide bulantınıza karşı sağlıklı bir atıştırmalık elde edebilirsiniz. 

Gebeliğiniz boyunca hem bebeğinizi hem de kendinizi düşünerek sağlıklı ve dengeli gıdalarla beslenmeniz oldukça önemlidir. Bu birbirinden kolay tariflerle zaman endişesi yaşamadan kendinize sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. Pratik ve besleyici atıştırmalıklarla hem sağlıklı hem de doyurucu bir şekilde beslenmek işte bu kadar kolay…

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir