Bebek 0-2 Yaş, Bebek Emzirme, Genel

Emzirme Destek Sistemi Nedir?

Emzirme, bebeğini sağlıkla kucağına alan her annenin ilk isteğidir. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Çeşitli sağlık sorunları, erken doğum, emme güçlükleri, anne sütünün yetersiz gelmesi gibi pek çok etken emzirme dönemini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi durumlarda emzirmenin ve sütünüzün devamlılığını sağlayabilmek ve bebeğinizin gelişimini desteklemek için emzirme destek sistemi kullanabilirsiniz. Eds emzirme sistemi de denilen bu yönteme dair merak ettiğiniz tüm sorulara cevap veren bir yazı hazırladık. Şimdi gelin, detaylara göz atalım…

Emzirme Destek Sistemi Nedir? 

Emzirme takviye sistemi de diyebileceğimiz emzirme destek sistemi, göğüs pompası gibi yardımcı araçlarla sağılmış olan anne sütünün ya da formül mamanın emzirme sırasında bebeğe sunulmasına yardımcı olan bir yöntemdir. Bebeğinizin beslenmesini desteklemeniz gerektiğinde bunu kaşık, fincan ya da biberonla sağlayabilirsiniz. Eds sistemi emzirme yöntemi de bu durumda değerlendirebileceğiniz bir başka yöntemdir. Üstelik uygulama bakımından başlangıçta zor gelebilse de alışma evresinden sonra oldukça pratik ve işlevsel bir sistemdir.

Emzirme Destek Sistemi Ne Zaman Kullanılmalı? 

Emzirme destek sistemi elbette emzirme güçlüğünün yaşandığı her durumda kullanılmaz. Hangi durumlarda bu yöntem tercih edilir, gelin bunları sıralayalım:

  • Biberon ile beslenmeye alışmış ve memeden uzaklaşan bebekleri tekrar emmeye alıştırabilmek için
  • Bebeğini evlat edinmiş olan annelerin emzirmeyi deneyimleyebilmesi ve bu duyguyu tadabilmesi için
  • Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda aynı anda emme ve formül süt ile beslenmeyi sağlayabilmek için
  • Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin yaşadığı beslenme zorluklarını aşabilmek için
  • Çeşitli sebeplerle meme dokusunda sorun varsa ve bu durum anne sütünün yetersizliği ile sonuçlanıyorsa bu güçlüğü aşmak için
  • Yetersiz kilo alan bebeklerin beslenmesinin desteklenmesi için
  • Bebek memeyi reddediyorsa, annenin göğsünde durduğu süreyi artırmak için
  • Yarık dudak ya da yarık damak gibi sorunlar yaşayan bebeklerin emme güçlüklerini aşabilmek için
  • Emme esnasında kısa sürede yorulan ya da annenin göğsünde uyuyakalan bebeklerin emmesini desteklemek için

Emzirme destek sistemi pek çok açıdan fayda sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem anne bebek bağını destekler. Emzirme döneminde arzu edilen ten temasını sağlayarak bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Elektrikli göğüs pompası, süt sağma makinesi gibi emzirme yardımcıları ile sağılan anne sütünün bebeğe verilebilmesini sağlar. Böylece bebeğiniz zengin içerikli sütünüzden mahrum kalmamış olur. Bunun yanı sıra çeşitli sebeplerle formül süt vermeniz gerekiyorsa ten temasını koruyarak ve pratik bir biçimde mamayı bebeğinize sunmanıza fırsat tanır.

Emzirme Destek Sistemi Nasıl Kullanılır? 

Emzirme destek sistemi anne sütü ya da formül sütün konabileceği bir hazne ile bebeğin beslenebilmesini sağlayan beslenme sondasından oluşur. Süt pompası gibi pratik emzirme ürünleri kullanarak sağdığınız sütünüzü ya da hazırladığınız formül sütü hazne içine yerleştirdikten sonra sonda ucunu göğsünüze bir flaster yardımıyla yapıştırıp sabitleyerek bebeğinizi besleyebilirsiniz. Minik yavrunuz emmek üzere ağzını açtığında sondayı da ağzına yerleştirerek beslenmeyi sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz sonda ucu ile meme ucunuzu aynı anda kavramalı ve beslenmeye başlamalıdır. Bu şekilde hem emme hem de harici beslenme kolayca sağlanmış olur. 

Tüm aparatları ile satışa sunulan bazı emzirme destek sistemi modellerinde hazneyi boynunuza asarak sistemi pratik bir şekilde kullanmanıza imkân tanıyan boyun askıları bulunur. Sıvı akışı konusunda ayarlama yapabilmenizi sağlayan valf sistemli ürünler de mevcuttur. Eds emzirme sistemi fiyatları model ve markalara göre çeşitlilik gösterir.

Hazır ürünleri kullanabileceğiniz gibi bu sistemi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir beslenme sondası, biberon ve flastere ihtiyacınız olacak. Beslenme sondası olarak genellikle 5 numara diye tabir edilen gri renk sonda kullanılır. Gri sondalar 1-2 aylık bebeklere uygun olacak şekilde hızlı olmayan bir süt akışı sağlar. Temin etmekte güçlük yaşarsanız mavi rengini de kullanabilirsiniz. Sağdığınız sütünüzü ya da formül sütü biberona koyun. Sondanın renkli tarafını biberonun içine koyun. Öbür ucunu ise meme ucunuza denk gelecek şekilde yerleştirip teninize flaster ile sabitleyin. Besleme işlemi bittikten sonra süt akışının olduğu sondayı temizlemek için iğnesiz bir enjektör kullanabilirsiniz. Bu süreçte göğüs bakımınıza da dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

EDS ve Emzirme Yastığı Özellikleri Nelerdir?

Emzirme esnasında rahat olmanız sütün akışı, sizin ve bebeğinizin konforu açısından son derece önemlidir. Kendinizi rahat hissedebileceğiniz, belinizi ve bebeğinizi destekleyebileceğiniz bir pozisyonda olmanız gerekir. Böylece hem kendiniz hem de minik yavrunuz için etkin bir emzirme süreci geçirmiş olursunuz. Emzirme rutinlerinizi kolaylaştırmak için emzirme ve destek minderi kullanabilirsiniz. Anne ve bebeklerin konforu için tasarlanan emzirme destek minderi, süreci kolaylaştıran özel tasarımları ile öne çıkar. Üstelik hafif ve portatif olmaları sayesinde bu konforu dilediğiniz her yere taşıyabilirsiniz.

Bebek emzirme ve destek minderi genellikle U şeklinde tasarlanır. Bu şekilde bebeğinizi bebek emzirme yastığının içerisine yerleştirerek besleyebilirsiniz. Bunun dışında dikdörtgen biçimli minderler de bulunur. Bebeğinizin başının rahatlığı için kendinden küçük bir yastığı olan emzirme yastığı modelleri de mevcuttur. İkiz bebekleriniz varsa onları aynı anda emzirmek çok daha güç olabilir. Bu bakımdan ikiz bebek emzirme yastığı kullanarak emzirme rutinlerinize kolaylık ve konfor katabilirsiniz. “Emzirme yastığı nasıl kullanılır? sorusunun cevabı ise oldukça kolaydır. Emzirme yastığı kullanımında öncelikle emzirme yastığını dizleriniz üzerine yerleştirmeniz gerekir. Bebeğinizi de yastık üzerine yatırarak ister emzirme destek sistemi ile isterseniz direkt olarak bebeğinizi konforlu bir biçimde besleyebilirsiniz.

Doğduğu andan bu yana minik yavrunuzun size, sütünüze ya da onun için hazırlayacağınız formül süte ihtiyacı var. Bu yeni süreçte bazı zorluklarla karşılaşsanız da bebeğinizle beraber aşamayacağınız güçlük yok. Bebeğinizin sütünüzden faydalanması, emzirme sürecinin devamlılığı ve ten temasınız için emzirme destek sistemini güvenle deneyebilirsiniz.

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir