Bebek 0-2 Yaş, Genel

Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldıktan sonra anne baba olarak merakla beklediğiniz şeylerden biri, minik yavrunuzun ilklerine tanık olmaktır. Bebeğinizin ilkleri hem oldukça heyecan verici hem de özeldir. Heves ve heyecanla geçen ilk aylardan sonra bebeğinizin zaman zaman huzursuzlandığını, eline geçirdiği ne varsa ısırmaya çalıştığını mı fark ettiniz? Öyleyse bebeğinizin bir ilkine daha şahit olmaya ve diş partisi organize etmeye hazırlıklı olun! Minik yavrunuz ilk dişlerini çıkarıyor olabilir. 

Bebek diş çıkarma süreci heyecanla beklenen, sürprizlere gebe bir süreçtir. İlk diş ne zaman çıkar diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim, bu durum bebekten bebeğe değişiklik gösteriyor. Bazı bebekler 12 hatta 15. ayına kadar ilk dişini çıkarmazken bazı bebekler minik dişleriyle dünyaya gelebiliyor. Yine de genelleme yapmak gerekirse bebekler 6.-7. aylarında ilk dişlerini çıkarırlar.

Diş çıkarma bebeklerde genellikle yorucu bir dönemdir. Salya artışı, huzursuzluk, uyku düzeninde bozulma, iştahsızlık, damaklarda kaşınma, kabarma ve kızarma, hafif ateş, dışkıda yumuşama, kulak kaşıma gibi diş çıkarma belirtileri gözlenebilir. Bu belirtileri gözlemlediyseniz aklınıza bebeklerde ilk diş çıkarma kaç gün sürer sorusu gelebilir. Net bir gün olmasa da ortalama olarak 10 gün içerisinde bebeğinizin ilk incilerini görebilirsiniz. Siz de minik yavrunuzda bu belirtileri gözlemliyorsanız haydi o zaman iş başına, diş buğdayı partisi hazırlıkları başlasın!

Diş Hediği Nedir? 

Diş buğdayı kökenleri oldukça eskilere dayanan ve günümüzde de yaşatılan bir Anadolu geleneğidir. Diş buğdayına diş hediği denildiğini de duyabilirsiniz. Hedik nedir diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim, hedik sert bir buğday türüne denir. Hazırlıkların ilk adımlarından biri diş hediği hazırlamaktır. Diş partisi hazırlıklarına başlamayı planlıyorsanız o halde partinin olmazsa olmazı olan hedik tarifinin detaylarına değinmenin tam zamanı!

Diş Buğdayı Nasıl Yapılır? 

Diş hediği nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce dilerseniz önce nelere ihtiyacınız var, onları sıralayalım. Temel malzememiz elbette buğday ve su. Oldukça çeşitli diş buğdayı tarifi mevcut. Nasıl yapacağınız ise aslında tamamen size kalmış. Dilerseniz sadece buğday ve tuzla hedik hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz de içerisine şekerlemeler, baharatlar, çerezler ilave ederek hediğinizi çeşitlendirebilirsiniz. Şimdi gelelim diş buğdayı nasıl yapılır sorusunun cevabına…

  • Öncelikle buğdayları bir gün önceden suda bekletin. Ölçü soracak olursanız 8-10 kişi için 4 su bardağı buğday yeterli olacaktır. 
  • Suda beklettiğiniz buğdayları süzüp tuzunu ilave edin ve haşlayın. Ancak dikkat, fazla haşlarsanız lapa olabilir. Diş hediği biraz dişe dokunmalıdır. 
  • Serinlemesi için buğdayları bir kaba alın. Eğer içerisine farklı malzemeler katmak istiyorsanız bu noktada ilave edip karıştırabilirsiniz.
  • Hazırladığınız bu lezzetli karışımı sunum için kâselere bölüştürebilirsiniz.

Hediği yaptıktan sonra davetlilerinize ikram edebilirsiniz, komşularınıza dağıtabilirsiniz.  İnanışa göre ne kadar çok kişiye dağıtırsanız bebeğinizin de o kadar sağlıklı dişleri olur.

Diş Buğdayında Bebeğin Önüne Ne Konulur? Anlamları Nelerdir? 

Diş partisinin en eğlenceli anlarından biri meslek belirleme oyunudur. Bu geleneğe göre bir tepsi hazırlanır. Diş buğdayı tepsisine ne konur diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Tepsiye çeşitli meslekleri simgeleyen materyaller konulur. Örneğin makas terziyi, ateş ölçer doktoru, kitap öğretmeni, ilaç kutusu eczacıyı temsil edebilir. Bebeğinizin önüne tepsiyi koyduktan sonra hangi materyale yönelir ve alırsa ileride o mesleğe sahip olacağına inanılır. Bu dışında partide uygulanan başka gelenekler de vardır. Bebeğinizin dişini ilk fark eden kişinin onu baştan ayağa giydirmesi geleneği bunlardan biridir. Parti günü hediği koyduğunuz kâselerden birine bütün fındık ya da ceviz koyup kime çıkarsa bebeğinize hediye alması ise bir başka gelenektir. Son olarak bebeğinizin başından hedik döküp diğer dişlerini acısız bir şekilde çıkarmasını ve sağlıklı bir ömür geçirmesini dileyerek başında kalanları ipe dizebilirsiniz. Aslında bu geleneklerin hepsinin temelinde bebeğinizin minik yüzünü güldürmek, ihtiyaçlarını gidermek ve ona iyi dileklerde bulunmak yatar.

Diş Partisi Malzemeleri Nelerdir? 

Diş partisi de tıpkı doğum günü partisi gibi hazırlıkların yapıldığı keyifli bir özel gündür. Bebeğinizin hayatının bereketli ve sağlıklı olmasını temsil eden diş partisi, aynı zamanda yorgun bir süreçten geçerken sevdiklerinizle bir araya gelip enerji depolamanıza da vesile olur. Diş buğdayı konsepti olarak genellikle gülümseyen bir diş simgesinin bulunduğu ikramlıklar ve süslemeler tercih edilir. Diş şeklinde bir diş buğdayı pastası partinin olmazsa olmazıdır. Bunun dışında tatlı tuzlu ikramlıklar, çerezler, atıştırmalıklar ve içeceklerle zengin bir masa hazırlayabilirsiniz. Yine diş simgesinin ve bebeğinizin fotoğrafının olduğu baskılı posterler, balonlar diş hediği konseptinin parçasıdır. Diş buğdayı partisi malzemeleri için kendi el emeğinizle hazırlıklar yapabileceğiniz gibi tüm ayrıntıların düşünüldüğü hazır ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Baskılı tabak, bardak ve peçeteler, hazır masa örtüleri, rengârenk flamalar, keçeden çubuklu diş figürleri diş buğdayı süslerindendir. Partinin en büyük süsü ise elbette biricik bebeğinizdir. Ona şık ve güzel bir diş buğdayı kıyafeti giydirip fotoğraflar çekinerek bu güzel günü ölümsüzleştirebilirsiniz.

İlk Diş Hediyesi Ne Alınır?

Bebeğiniz için organize ettiğiniz bu güzel günde konuklarınıza hatıra amaçlı diş buğdayı hediyelikleri sunabilirsiniz. Diş figürlü kurabiyeler, magnetler, kokulu taşlar, çerçeveler, keçeden sevimli süs eşyaları, lavanta keseleri ilk akla gelenler… Davetlileriniz de bebeğinizi düşünerek çeşitli hediyeler alabilir. Bu dönem için en uygun hediye bebeğinizi rahatlatan diş kaşıyıcılar olabilir. Yenidoğan giyim ürünleri de en sık tercih edilen hediye alternatifleri arasındadır. Tüm gün en büyük ve önemli uğraşı oyun oynamak olan bebekler için alınabilecek en güzel hediyelerden bir diğeri de bebek oyuncaklarıdır.

Minik yavrunuzun ilk incilerini kutladığınız bu eğlenceli gün, en kıymetli başlangıçlardan biri. Bebeğinizin daha pek çok ilkine tanıklık edeceğiniz güzel günler sizleri bekliyor!

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir