Aktivite Önerileri, Bebek 0-2 Yaş, Çocuk 3-8 Yaş, Çocuk Aktiviteleri, Genel

Çocuklarda Yabancı Dil Öğrenimi

Erken yaşta yabancı dil eğitimi çocukların beyin gelişimi için önemlidir. Çocuklar daha az çabayla daha kolay ve hızlı bir şekilde dil öğrenebilirler. Kullanılacak yabancı dil öğrenim materyallerinin ilgi çekici olması dil öğrenmeyi eğlenceli hale getirir. Konuşulan ana dilin yanında ikinci bir dil daha öğrenen çocuklar ileriki yaşlarında yeni bir dil öğrenmek istediğinde daha kolay öğrenebilmektedir. Çocukların yabancı bir dile yatkınlığını geliştirmek için dil öğrenimini eğlenceli bir hale getirebilir, oyunlar aracılığıyla yabancı dile aşina olmasını sağlayabilirsiniz.

Erken Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Araştırmalara göre erken yaşta birden fazla dil öğrenen çocukların problem çözme, eleştirel düşünme ve dinleme becerileri hafıza ve konsantrasyonu bir dil bilenlere oranla daha fazla gelişir. Yaratıcılıkları ileri seviyededir. Erken yaşta yabancı dil öğrenen çocuklar daha hızlı şekilde dile adapte olup öğrenirken dili ana dili gibi akıcı şekilde öğrenir. Oyunlaştırılmış eğlenceli kitaplar, oyuncaklar, çizgi filmler sayesinde çocuklar gündelik hayatta yabancı dile maruz kalarak kalıcı bir öğrenme gerçekleştirir.

Okul hayatlarında ve iş hayatına geçtiklerinde çocuk yaşlarda iki ve daha fazla dil bilen çocukların daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Okulda öğretilecek bilgileri zaten öncesinde bilen çocuklar baştan öğrenmenin zorluğunu yaşamak yerine sadece bildiklerini pekiştirir. İki dil bilmek araştırma yaparken sadece tek dil üzerinden öğrenmektense daha fazla kaynağa ulaşabilmek demektir. Erken yaşta dil öğrenerek ileride iki farklı dilde kitap okumak, iki dilde izlemek ve iki dilde konuşmak mümkün hale gelir. Erken yaşta yabancı dil öğrenmek çocukların kültürel gelişimine ve empati duygusunun gelişmesine de katkıda bulunur.

Çocukların Yabancı Dile Yatkınlığı Nasıl Geliştirilir?

Kaç yaşında İngilizce öğrenilir sorusu sıklıkla tartışılır. Dil eğitimine çocuğun, kendi ana dilini tamamen öğrendikten sonra başlanması uygundur. Çocuklarda ikinci dil öğrenimi için en uygun yaşlar ortalama olarak 2-7 yaş aralığına denk gelir. Aynı anda birkaç dil öğretmek yerine ana dil öğrenildikten sonra diğer dil eğitimlerine başlanması çok daha doğrudur.

Küçük yaşlarda yabancı dil konusunda oyunlardan yararlanılabilir ve böylece süreç çok daha keyifli hale getirilebilir. Bu sayede çocuklar zorlanmadan ve sıkılmadan eğlenerek dil öğrenmiş olur. Yabancı dil öğreniminde hangi yaşta olursak olalım en önemli şey öğrenilen dile yeterince maruz kalmaktır. Bebeklerde yabancı dil eğitiminde tuşlu ve şarkılı oyuncaklar bebeğin dile yatkınlığını geliştirir. Okumayı bilen çocuklar için hikaye kitapları okumak, sözcük kartları ve İngilizce hafıza kartları kullanmak dili geliştiren aktivitelerdir. Henüz okumayı bilmeyen çocuklar için uygulamalı aktivite kitapları, boyama kitapları, sesli kitaplar, resimli eşleştirme kartları dil öğrenimine yardımcı olur. Dinleme becerilerini geliştirmek için ilgili dilde müzikler dinlemek, çizgi film, animasyon gibi basit ve çocuklar için uygun seviyede yayınları takip etmek dile yatkınlıklarını geliştirir. Duyduğu müzikleri, eğlenceli ses ve konuşma kalıplarını tekrarlamaya eğilimli olan çocuklar bu şekilde konuşma becerilerini de geliştirir. Aynı kalıp ve kelimeleri tekrar tekrar duyan çocuklar henüz dili akıcı seviyede kullanmasa bile öğrenme gerçekleşir. Çocuk İngilizce öğrenme uygulamaları ya da çocuklar için İngilizce öğrenme siteleri teknoloji ile iç içe olduğumuz günlerde çocuklara eğlenirken öğrenme imkanı verir.

Yabancı Dil Öğrenirken Hangi Aktiviteler Faydalıdır ?

Dil öğreniminde direkt ezber yapmak yerine oyunlar, müzikler, filmler, kitaplar eşliğinde dolaylı yoldan öğrenimi gerçekleştirmek çok daha keyiflidir ve öğrenilen bilgiler daha kalıcı olur. Yeni bir kelimeyi ilk defa duyduğumuzda fark ederiz, ikinci defa duyduğumuzda hatırlarız, üçüncüde ise kullanırız. Dil öğrenirken de yeni bilgileri fark etme ve hatırlama aşamaları için kitaplar, müzikler ve görsel aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Öğrenilen bilgiyi kullanmak için ise oyunlar, çoçuklar için İngilizce öğrenme siteleri, çocuk İngilizce öğrenme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Yabancı dil öğrenimini seviye seviye ilerleten internet sitelerinden ya da sadece konuşma üzerine kurulmuş internet sitelerinden yardım alarak, konuşma becerilerini de geliştirebilirsiniz. Günlük hayatta kullanılan basit cümleleri ya da kelimeleri ilgili dilde konuşarak öğrenilen bilgileri kalıcı hale getirebilirsiniz. Duyulan her yeni bilgi çocukların hafızasında depolanır, duyulduktan sonra kullanılan her bilgi kalıcı öğrenmeye yardımcı olur. Çocuklarda yabancı dil eğitiminde dinleme, konuşma, yazma ve dil bilgisi becerilerini geliştirecek aktiviteler yapmak, mümkün olabildiği kadar öğrenilen dile maruz bırakmak ve dili günlük hayatta kullanmak, çocuğun dili hızlı ve kalıcı bir şekilde öğrenmesinin anahtarıdır.

Yabancı Dil Kitapları Öğrenmeye Nasıl Fayda Sağlar ?

Kitap okumak hangi dil olursa olsun oldukça faydalıdır. Dil öğretirken çocuklara İngilizce hikaye kitapları okumak, onların dinleme yeteneklerini geliştirir. Akıcı bir şekilde konuşamadığınız bir dili çocuğunuza öğretmeye çalışıyorsanız telaffuzu doğru bir şekilde öğrenmesi için sesli kitaplar satın alabilirsiniz. Henüz okumayı bilmeyen çocuklar için ise sadece dinleyerek öğrenebileceği sesli kitaplar mevcuttur. En basit seviyeden ileri doğru giden hikaye kitapları okumak çocuğun dil gelişimine fayda eder. Hikaye okurken ya da dinlerken anlamını bilmediği kelimeleri araştırıp öğrenmek bilginin kalıcı olmasını sağlar. İngilizce hikaye kitaplarının yanı sıra İngilizce boyama kitapları, aktiviteli oyunlu kitaplar, sticker kitabı gibi ürünler dil öğrenmeyi oyunlaştırır ve eğlenceli hale getirir. Bu esnada ayrıca çocuğunuzun bilişsel ve ince motor becerilerine de katkı sağlamış olursunuz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir