1 Yaş, 2 Yaş, Aktivite Önerileri, Bebek 0-2 Yaş, Bebek Gelişimi

Çocuklarda Hobi Kazanımı

Uğraşı da denilen hobi, boş zamanlarda yapmaktan zevk alınan aktivitelere verilen isimdir. Gündelik hayatta yoğun iş temposuna insanlar kendini kaptırıp uğraşılarına fazla vakit ayırmakta zorlanabiliyor. Uğraşılarla düzenli olarak meşgul olmak iş hayatının stresini atmanın en güzel yollarından biridir. Ayrıca, insanların belirli beceriler geliştirmelerine veya yeteneklerini veya geliştirmelerine de yardımcı olabilir ve insanlara başarı duygusu verebilir. Çocuk gelişiminde de uğraşılar oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda çocuklarda hobi kazanımı ile ilgili önemli hususlara değindik.

Hobi Nedir?

Uğraşılar günlük ve mesleki işlerin dışında gelişime katkı sağlayan ve kişiye keyif veren faaliyetlerdir. Hobi kazanımı, gelişim, yaşam kalitesi ve mutluluk için büyük önem taşır. Yeni bir uğraşı edinmenin en iyi yolu yeni bir şeyler denemektir. Boş zamanları ve planlanmamış zamanları daha verimli bir şekilde yönetmeyi sağlar.

Hobiler Neden Çocuk Yaşta Kazanılır?

Çocukların fiziksel ve zihinsel anlamda zinde olmaları, sosyal becerilerini keşfetmeleri ve kişilik gelişimi için erken yaşlardan itibaren çeşitli uğraşılara ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, çocuklar boş zamanlarını akıllıca kullanmaları konusunda küçük yaşta teşvik edilmelidir. Kendi uğraşılarını seçmelerine izin vermek, gerçek ilgilerini ölçmek ve özgüven gelişimi için oldukça önemlidir.

Hobiler, çocuklara sabretmenin kıymetini aşılar. Çocuk yaşta uğraşı edinmek hem okul hayatında hem de sosyal ve özel yaşamlarında başarılı olmalarına katkı sağlar. Çocukların hobilerini desteklemek için ilgi alanları gözlemlenmeli ve onlara seçenekler sunulmalıdır. Güvenli bir ortam ve ekipman sağlanmalıdır. Seçimlerine saygı gösterilmeli ve başarıları takdir edilmelidir.

Çocuklukta Hobi Kazanımın Etkileri Nelerdir?

Çocukların uğraşı sahibi olması pek çok açıdan gelişmelerine katkı sağlar. Bilişsel, kişisel, dilsel ve sosyal anlamda kendilerini geliştirme imkanı sunar. Uğraşıların çocuklara katkılarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Çocuk yaşta hobi sahibi olmak, okula gitmek dışında yapacak ilginç bir şeyleri olduğunu fark etmelerine yardımcı olur.
 • Uğraşılar, çocukların okul çevrelerinin dışındaki diğer insanlarla sosyalleşmelerine yardımcı olabilir. Böylece özgüvenleri artar, daha fazla arkadaş edinme fırsatı edinirler. Özerk, kendine güvenen ve etkili düşünme becerisine sahip birer birey olma yolunda ilerlerler.
 • Çocuklar uğraşılar sayesinde bir takımda çalışma ve lider olma becerilerini geliştirebilirler.
 • Uğraşılar, yenilikçi ve yaratıcı olmalarına yardımcı olur.
 • Uğraşılar sayesinde çocuklar telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi araçlarla harcadıkları zamanı daha etkili ve keyifli bir şekilde kullanabileceklerinin farkına varırlar.
 • Uğraşılar çocukların irade, başarma, konsantrasyon, sabır gibi beceriler elde etmelerine yardımcı olur.

Çocuklarda Hangi Hobiler Gelişime Katkı Sağlar?

Çocukluk çağında edinilen bazı uğraşılar onların gelişimine önemli katkılar sağlar. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Küçük yaşta edinilen hobilerin faydaları arasında çocukların günlük durumlarla başa çıkmalarına yardımcı olan önemli beceriler edinmeleridir.
 • Çocuklarda hobi, odaklanacakları ve iyi olacakları uğraşılarla hayatlarını zenginleştirmelerine imkan verir. Sporla ilgilenmek, resim yapmak gibi çeşitli uğraşılara sahip olmak çocukların bir amaç edinmelerini sağlar.
 • Zihni olumsuz olgulardan uzaklaştırmaya ve zihinsel gelişime destek olur.
 • Yaratıcı uğraşıları çocukların kendilerini ifade etmeleri için iyi bir yoldur. Çocukların hayal gücü oldukça zengindir. Uğraşıları ile meşgul olurken yaratıcı yönlerinden destek alabilirler ve bu durum onların hayal güçlerinin daima canlı kalmasına yardımcı olur.
 • Takım oyunları ve spor gibi uğraşılar çocuklara ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla işbirliği yapmanın önemini kavrama fırsatı verir. Bu uğraşılar ayrıca iletişim ve liderlik gibi temel becerilerin geliştirilmesine de yardımcı olur.
 • Yemek pişirmek, balık tutmak, bahçıvanlık yapmak, bulmaca çözmek, kitap okumak gibi uğraşılar çocukların zihinlerinin aktif kalmasını sağlarken onlara sakinlik ve dinginlik de verir.
 • Kendine güven ve zeka, son derece önemli hayati yaşam becerileridir ve büyüme süreçlerinde çocuklara fayda sağlar.
 • Zeka oyunları çocuklara akıl kullanma becerisi ve özgüven aşılar. Yapbozlar, scrabbles, satranç ve rubik küpü gibi uğraşılar çocukları entelektüel olarak geliştirir. Ayrıca, çocuklarda özgüven ve benlik saygısını artırmaya imkan verir.
 • Hedef koyma alışkanlığı kazandırır.

Çocuklukta Hangi Ürünler Hobi Kazanımına Katkıda Bulunur?

Blok gibi açık uçlu oyunlar, toplar gibi fiziksel oyunlar ve elektronik ürünler çocuklara uğraşı kazandırma konusunda oldukça yardımcı olabilir. Aktivite oyuncakları koordinasyonunu, küçük ve büyük motor becerilerini, zeka ve el ayak koordinasyonunu geliştirmede faydalıdır. Toplar, puflar, iki veya üç tekerlekli bisiklet ve patenler tercih edilebilir. Atlama ipi, uçurtma gibi seçenekler açık hava eğlencesi için iyi bir seçimdir. Yaratıcılık içeren uğraşılar kendini ifade etmeyi teşvik eder. Çocuk boya kalemleri, parmak boyaları, sulu boyalar, kil ve el sanatları setleri ile sabrı, başladığı işi bitirmeyi öğrenir. Hayal gücünü harekete geçirmek için bir karton kutu ile yeni bir şeyler yapmak, şarkı söylemek, kitap okumak ve müzik dinlemek de çocuğun ilgisini çekecek aktiviteler arasında yer alır. Öğrenme oyuncakları bilgi edinilmesine katkıda bulunur. Bu oyuncaklar arasında kitaplar, kasetler, videolar, yazılımlar, CD’ler, bulmacalar ve masa oyunları bulunur. Oyun hamuru ile oynamak ve origami ile uğraşmak yaratıcılıklarını besler.

Çocuk gelişiminde hobiler oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren uğraşı edinmesi konusunda teşvik ederek eğlenceli ve etkili zaman geçirirken gelişim basamaklarını emin adımlarla tırmanmasına da yardımcı olabilirsiniz. Bu keyifli anlara siz de ortak olarak çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmek için bir fırsat yaratabilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir