Bebek 0-2 Yaş, Bebek Sağlığı

Bebeklerin Tırnak Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerin en temel ihtiyaçları arasında genel bakım ihtiyaçları arasında yer alan tırnak bakımı yer alır. Bebeklere yapılacak olan tırnak bakımı içerisinde miniklerin yüzüne, gözüne zarar vermemesi ve ayaklarındaki hijyeni sağlamak üzere tırnaklarını kesmek önem taşır. Bebek tırnak makası ile keskin ve uzun olan tırnaklar minikleri incitmeden kolayca kesilebilir. Bununla birlikte bebek tırnak törpüsü ile de tırnaklarda kısaltma ya da sivri kalan kısımlarda düzleme işlemleri uygulanarak bebeklerde konfor sağlanabilir.

Bebek Tırnakları Hassas Mıdır?

Anne karnında oluşmaya başlayan ve hayat boyu uzayan tırnaklar, bebeklik döneminde oldukça yumuşak ve kırılgan bir yapıya sahip olur. Bebeklerin sürekli parmağını emmesi neticesinde tırnakların çok daha yumuşak hale geldiği gözlenir. Bebeklerde ilk tırnak bakımı işlemini yapmak için biraz sertleşmesini beklemek, doğru zamanda kesim yapılmasını sağlar. Bazı bebeklerin tırnakları doğduğu zaman uzun olabileceği gibi bazı durumlarda doğduktan sonra uzamaya başladığı görülür. Bu nedenle oldukça hassas olan bebek tırnağının ilk kesiminin yapılması için kesin bir zaman dilimi bulunmaz. Yenidoğanların tırnakları, yetişkinlere göre daha yapışık yapıdadır. Tırnakların parmak ucundan ayrılmasını beklemek ilk kesimin ne zaman yapılacağı konusunda ipucu verir. Tırnak kesiminin ötelenmesi sonucunda çabuk kırılabilen uzun tırnaklar, bebeklerin ellerinin bir yere çarpması sonucunda kolaylıkla kırılabilir. Bu nedenle geciktirmeden tırnak uzaması gerçekleşince dikkatli bir şekilde kısaltmak doğru olur.

Bebeklerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilmelidir?

Bebeklerin tırnak bakımı için önem taşıyan tırnak kesimi, uzunluk durumuna göre haftada bir ya da iki kez olmak üzere sağlanabilir. Miniklerin ayak tırnakları daha yavaş uzadığı için daha uzun aralıklarla da kesim sağlanabilir. Fakat yürümeye ve ayakkabı giymeye başlayan miniklerde bu süreye dikkat etmek gerekir. Tırnak kesilirken de bir enfeksiyona yol açmamak adına çok derinden kesmemeye özen gösterilmelidir. İhtiyaca uygun bir bebek tırnak seti edindikten sonra bebeğin tırnaklarını güvenle kesmek mümkündür. Yenidoğanların tırnaklarını kesmek anne babalar için zor gibi görünse de bu iş sanıldığı kadar zor değildir. Tırnakları kesmenin en rahat ve güvenli yolu bebeğiniz uyuduğunda ya da banyo yaptıktan sonra kesilmesidir. Minikler uyuduğu zaman hareketsiz olacağı için tırnaklar kolayca kavranabilir. Kesim işleminden önce ıslak havlu yardımıyla tırnakları yumuşatmak da tırnak bakımı işinizi kolaylaştırır. Bebek tırnak bakım seti ebeveynlerin işini kolaylaştırırken ürünlerin sahip olduğu renkler de bebeklerin ilgisini çeken tasarımlarıyla beğeni görür. Kesim sonrası tırnakların aynı hizaya getirilmesi, sivri kalan kısımların düzlenmesi için fayda sağlayan bebek törpüleri, tırnak batması ya da tırnak kırılması gibi durumların önüne geçer.

Bebekler için Tırnak Makası Var Mıdır?

Bebekler için tırnak makası modelleri iki farklı türde bulunur. Çıtçıtlı ve makas görünümünde tasarlanan ürünler tırnak bakımı konusunda minikler için kolaylık sunar. Bebek tırnak makası seti, tırnak kesimi esnasında tırnakların fazla kesilmesinin önüne geçme ve bu sebeple meydana gelebilecek hassasiyeti önlemek üzere geliştirilir. Bebek tırnaklarına tam uyum gösteren bebek makası, küçük ağız ve kavisli yapısıyla ebeveynlerin kolay kavramasını sağlar. Miniklerin tırnakları kesilirken zarar verme endişesi taşıyan ebeveynler için tasarlanan chicco tırnak makası, paslanmaz çelikten imal edilir. Eğimli bıçaklara ve yuvarlatılmış uçlara sahip marka ürünleri, kullanım sırasında güvenliği sağlamak üzere içi lastik parmak deliklerden oluşur. Çocuk tırnak makası kullanılmadığı zamanlarda bıçakların hijyenik bir şekilde durması için özel kılıfıyla satışa sunulur. Öte yandan çıtçıtlı makas modelleri, tırnak bakımı konusunda deneyimli ebeveynler için kullanım kolaylığı sağlar. Tırnak kesim derinliği ayarlanabilen ürün küçük yapıya be kaymayı engelleyen tutma bölgesine sahiptir. Chicco bebek tırnak bakım seti  içerisinde tırnak makası, tırnak törpüsü, hipoalerjenik özelliği bulunan naylon kıllara sahip tırnak fırçası bulunur. Sağlıklı ve güvenli kullanım sağlayan ürünlerle miniklerin tırnaklarına profesyonel bir bakım uygulanabilir.

Bebeklere Başka Tırnak Bakımı Ne ile Yapılır?

Bebek tırnak bakımı için ebeveynlerin işini kolaylaştıracak çeşitli sayıda ürün modeli bulunur. İster set halinde ister tekli olarak satın alınabilecek bakım ürünlerinde zahmetsiz tırnak kesimi avantajı sağlayan makaslarla birlikte farklı seçenekler de yer alır. Bebek tırnak bakımı için tercih edilebilecek seçeneklerden biri bebekler için tırnak törpüsüdür. Yenidoğan bebeklerde dahi kullanılabilecek olan törpüler, farklı renk seçeneklerine sahiptir. Elektrikli bebek tırnak törpüsü çeşitleri ebeveynlerin tercih edebileceği pratik ürünler arasındadır. Elektrikli pille çalışan seçenekler, nazik törpü işlemi ile bebeklerin minik parmakları için konfor sağlar. Farklı başlıklara sahip olan modeller ile bebeklerde herhangi bir yaralanma olmadan güvenle tırnak kısalma yapılabilir. Miniklerin yaşına uygun uç seçilerek tırnak bakım işlemi kolaylaşabilir. Son derece sessiz bir şekilde çalışan bebek törpüleri, kolay ve hızlı bir işlem yapma imkanı sunar. Ürün kenarlarındaki ergonomik tasarım ise kaymayı önler. Kullanışlı bir taşıma çantası içerisinde bebek tırnak törpülerinin yanı sıra farklı tırnak bakımı malzemeleri de bulunur. Bu malzemeler arasında tırnak fırçası da bulunur. Bebeklerin el ve ayak tırnak bakımına hizmet eden seçenekler, fonksiyonel çantasıyla uzun seyahatlerde pratik taşıma avantajı sağlar.

Minik bebeğiniz fiziksel ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda size her zaman ihtiyaç duyar. Beslenme, uyku, temizlik ve daha pek çok konu gibi tırnak bakımını yapmak da bebeğinizin sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürmesi için önem taşır.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir