1 Yaş, 2 Yaş, Bebek 0-2 Yaş, Genel

Bebeklerde Müziğin Faydaları! 6 Ay Sonrası Dinletebileceğiniz Müzik Listesi

Müzik adını bile duyduğumuzda rahatladığımız, sakinleştiğimiz bazen de enerji dolduğumuz bir kavram. Peki, aynı hisleri bebeğinizin hatta anne karnındaki mini mini yavrunuzun da hissettiğini biliyor muydunuz? Evet, bebekler anne karnındaki yolculuklarından itibaren müziğe ve melodilere oldukça duyarlı. Hamileliğinizin 4. ayı itibariyle bebeğiniz ortamdaki sesleri, 24. haftadan sonra dışardan gelen sesleri duymaya başlar. Bu dönemde minik yavrunuza dinleteceğiniz klasik müziğin gelişimini olumlu yönde etkilediği biliniyor. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra da bu müzikleri dinletmeye devam ederek onun kendini güvende hissetmesine ve stresini azaltmasına yardımcı olabilirsiniz. “Müziğin bebeğime etkisi bu kadarla mı sınırlı?”, “Başka ne tür müziklerden faydalanabilirim?”, ”Onlara özel bir bebek müziği var mıdır?” ya da “Uyku rutinlerinde müziğin yardımcı bir rolü var mı? şeklinde pek çok soru sizi meşgul ediyorsa, buyurun yazımıza…

Sakinleştirici Bebek Müzikleri 

Bebeğiniz doğduktan sonra gaz sancısı, kolik sancılar, uykuya direnme gibi çeşitli sebeplerle uyku rutinleri sizin için uzayan ve zorlayan saatlere dönüştüyse müzik yardımcınız olabilir. Sadece uyku saatlerinde değil gün içerisinde de sakinleştirici bebek müziği dinleterek bebeğinizin stres düzeyini azaltmasına yardımcı olabilirsiniz. Klasik müzik de bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir. Özellikle Mozart’ın bebeklerin beyin gelişimine fayda sağladığı da biliniyor. Yapılan araştırmalar müziğin bebeklerin kalp atışlarının yavaşlamasını sağlayarak sakinleşmelerine destek olduğunu gösteriyor. Bunun dışında bebekler için müziğin faydaları saymakla bitmiyor. Dilerseniz gelin, bunları sıralayalım:

  1. Müzik, bebeklerin beyin gelişimine fayda sağlar.
  2. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile duygusal gelişime katkıda bulunur.
  3. Özellikle doğum sonrası ilk evrede bebeğin güvende olduğunu hissetmesine yardımcı olur. 
  4. Bebeğinize söylediğiniz şarkılar onun dil gelişimini destekler.
  5. Müzikle beraber dans etmek ilerleyen aylarda bebeğinizin motor gelişimi için de oldukça faydalıdır.
  6. Bebeğinizle tensel temas kurarak sakin bir tonla söylediğiniz şarkılar ve ninniler aranızdaki bağın güçlenmesine yardımcı olur. 
  7. İlerleyen yıllarda bebeğinize yabancı dilde şarkılar dinletmek, bebeğinizin yabancı dile aşina olmasını sağlayabilir.

En Çabuk Uyutan Bebek Uyku Müzikleri 

Bebeğinizin uyku saati gelmesine rağmen onu uyutmak sizin için uzun zaman alan bir ritüele dönüştüyse ona tanıdık öğeler sunarak uykuya kolayca dalmasına yardımcı olabilirsiniz. Sakin ve ritmik bazı melodileri deneyebilirsiniz. Bunun için her uyku saatinde dinletmek üzere bir bebek uyku müziği belirleyebilirsiniz. Bebek uyutma müziği olarak kullanabileceğiniz melodiler arasında ilk akla gelenler tabii ki ninniler. Bebeğinize kendi sesinizden ninni söyleyebileceğiniz gibi dijital ortamda bulunan ninnileri de deneyebilirsiniz. 

Bebeklerin ritmik sesler ve hareketlerle rahatladıkları bilinir. Örneğin özellikle ilk aylarda neredeyse tüm bebekler sallanmaktan hoşlanır, hatta bu şekilde uykuya kolayca dalabilirler. Benzer şekilde “piş piş, eee…e” seslerinin de ritmik bir şekilde söylendiğinde bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olduğu bilinir. Dijital ortamda bulabileceğiniz bu ritmik bebek müziğini bebeğinizin uyku saatlerinde kullanabilirsiniz. Bunu her gün uygulayarak onun güvende olduğunu hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ritmik seslerin dışında melodili bir bebek müziği arıyorsanız fonda rüzgâr, dalga, kuş, deniz, orman gibi doğa seslerinin olduğu sakin bir bebek müziği deneyebilirsiniz. 

Uykudan önce düzenli olarak bebeğinize dinleteceğiniz melodiler, bir rutin oluşturmanızı sağlar. Bu ise, minik yavrunuza “Şimdi uyku zamanı!” mesajını vermenin en kolay ve en keyifli yoludur. Uyku esnasında dinleteceğiniz bir bebek müziği ile bebeğinizin kesintisiz bir uyku uyumasına yardımcı olabilirsiniz. Dinleteceğiniz müzik, aynı zamanda dış ortamdan gelen sesleri perdeleyecek ve böylece minik yavrunuzun bu seslerden rahatsız olmasını engelleyecektir. 

Kolik Bebekler İçin Rahatlatıcı Müzikler 

Bebek müziği denilince akla ilk gelenlerden biri de özellikle kolik bebeklerde rahatlatıcı fonksiyonu ile bilinen ve “beyaz gürültü” olarak isimlendirilen kolik bebek müziğidir. 

Anne karnındaki doğal sesleri çağrıştırdığı için fön makinesi, çamaşır kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların çalışırken çıkardığı sesler beyaz gürültü olarak biliniyor. Kolik sancıya maruz kalan bebeğini rahatlatmak isteyen anne babaların sıklıkla başvurduğu bir seçenek beyaz gürültü. Öyle günler olur ki bazen tüm gece boyunca bu sesleri kullanmanız gerekebilir. Bunun dışında kolik bebeğiniz için yine rahatlatıcı doğa seslerini de bebek müziği olarak kullanabilirsiniz. Beyaz gürültü sadece kolik bebeklerde değil, özellikle dış dünya ile adaptasyonun henüz sağlanamadığı yenidoğan döneminde de bebeklerde sakinleştirici bir etkiye sahip. Henüz anne karnındaki huzurdan yeni ayrılmış ve o güveni arayan minik yavrunuzu rahatlatmak için bu sesleri kullanabilirsiniz. 

Beyaz gürültüye de diğer bebek müziği çeşitlerinde olduğu gibi dijital ortamdan ulaşabilirsiniz. Dijital ortamdan yaralanmanız kolay erişilebilir olması ve istediğiniz süre boyunca bu sesleri kullanabilmeniz açısından oldukça pratiktir. Hatta bunun için tasarlanan uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.

Bebek Uyandırma Müzikleri

Bebeğinizi uyuttuktan sonra uyku düzenini sağlamak adına belirlediğiniz saatlerde uyanmasını isteyebilirsiniz. Eğer kendisi uyanmadıysa minik yavrunuzu sizin uyandırmanız gerekebilir. Tıpkı uykusundaki gibi huzurla uyanabilmesi için ona yatıştırıcı ve hoş melodiler eşliğinde “günaydın” diyebilirsiniz. Bunun için sakin melodileri tercih edebileceğiniz gibi çocuk şarkılarından da yararlanabilirsiniz. 

Müzik, yaş ayırmadan hepimizin keyif aldığı bir sanat dalı. Her türden duyguya seslenen müziği bebeğinizin sağlıklı gelişimi için kullanabilirsiniz. Uyurken, uyanınca, gün arasında kısacası dilediğiniz her anda bebeğinizi yatıştırmak, ona güven aşılamak ve onunla hoş vakit geçirmek için müzikten yararlanabilirsiniz. Bu hem size hem de bebeğinize iyi gelecek.

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir