1 Yaş, 2 Yaş, Bebek 0-2 Yaş, Bebek Sağlığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeklerin burun tıkanıklığına bağlı olarak yaşamış olduğu huzursuzluk, ebeveynler için de büyük bir problem oluşturur. Bebeklerde oldukça sık olarak görülen bu durumu kontrol altına alabilmek için öncelikle tıkanıklığın ne gibi bir duruma bağlı olarak meydana geldiğinin tespit edilmesi önemlidir. Ardından tıkanıklığı gidermek için doğru adımların takip edilmesi gerekir. Aksi takdirde beslenme ve uyku sorunları ortaya çıkabileceği gibi, bebeklerin gelişimini etkileyen bazı olumsuz durumlar da meydana gelebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Oluşur?

Bebeklik döneminde ebeveynler tarafından oldukça sık gözlemlenen bir durum olan burun tıkanıklığının çeşitli nedenleri olabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bebeklerde burun tıkanıklığına en çok üst solunum yolu rahatsızlıklarının yaşandığı zamanlarda rastlanır.
 • Havada bulunan nem oranının azalması burnun iç bölgesinde kuruma yaşanmasına sebep olabileceğinden tıkanıklığa zemin hazırlayabilir.
 • Halk arasında geniz eti olarak bilinen adenoid büyümesi tıkanıklığın sebepleri arasındadır.
 • Bebeklerde gözlemlenen alerji gibi durumlarda burun tıkanıklığına rastlanabilir.
 • Oyun sırasında bebeklerin ellerine aldıkları cisimlerin burun içerisine kaçması tıkanıklığa neden olabilir. Böyle bir durumda tıbbi bir müdahale yapılması oldukça önemlidir.

Burun Tıkanıklığı Nelere Yol Açar?

Burunda oluşan tıkanıklık, rahat bir şekilde nefes almayı engellediğinden dolayı bebekleri huzursuz eder. Bebeklerde oluşan bu huzursuzluk hali uyku ya da beslenme gibi pek çok problemi de beraberinde getirir. Uyku problemi yaşayan bebekler, yeterince dinlenemediklerinden dolayı huysuzlaşır. Beslenme süreçleri de bu duruma bağlı olarak kalitesizleşir. Tıkanıklık dolayısıyla bebeğinizin ağız yolu ile nefes alıp vermesi mümkün olmadığından emme sorunları, meme reddi gibi durumlar yaşanabilir. Emmenin gerçekleştiği zamanlarda ise hava yutma gibi problemler meydana gelebilir. Bu durum ise gaz sancısına zemin hazırlayabilir. Tıkanıklık konusunda fazla vakit kaybetmeden çözüm üretmek uyku ve beslenme sorunlarına çözüm olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı konusunda herhangi bir önlem alınmadığında uzun vadede solunum yolu enfeksiyonu ya da orta kulak iltihabı gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Burun Tıkanıklığının Uyku Kalitesine Etkisi Nedir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı uykunun en büyük düşmanlarından biridir. Çünkü bebeğinizin kaliteli nefes alıp vermesi kaliteli bir uyku ile doğrudan bağlantılıdır. Yaşanan burun tıkanıklığı bebeğinizin nefes alışverişini güçleştireceğinden, uyku kalitesi üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Ağız yolu ile yapılan nefes alışverişi bebekleri yorduğu için uyku sürecini olumsuz bir şekilde etkiler ve sık sık uyanmalarına sebep olur. Bebeğiniz kaliteli bir uyku süreci yaşayamadığından dolayı vücudunun ihtiyaç duyduğu dinlenme de gerçekleşmez. Yeteri kadar dinlenememiş olması da farklı sorunları beraberinde getirebilir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeğinizdeki burun tıkanıklığını giderebilmek için öncelikle tıkanıklığın oluşum sebebini tespit etmeniz gerekir. Bununla beraber aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz de burunda oluşan tıkanıklık üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratabilir.

 • Ortamdaki nem dengesi ayarlanmalı: Nem dengesizliği vücut için zararlı etkiler yaratır. Ortamdaki nem oranının fazla olması zararlı organizmalar açısından elverişli durumlar oluştururken vücudun fizyolojik dengesi üzerinde de olumsuz etkiler yaratır. Düşük nem ise virüs ve bakterilerin üremesine ve çeşitli solunum sorunlarına sebep olabilir. Bu duruma bağlı olarak bebeklerin bulunduğu ortam içerisindeki nem dengesi rahat nefes alışverişi için oldukça önemlidir. Ortamdaki nem sorununu gidermek için oda nemlendirme cihazlarından yararlanılabilir.
 • Bebeğin temiz hava almasına özen gösterilmeli ve uyuduğu oda havalandırılmalı: Sağlıklı nefes alışverişi için havasız olan ortamlardan uzak durulması oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğinizin dışarda temiz hava alması burun tıkanıklığının giderilmesinde etkilidir. Bebeğinizin uyuduğu odayı sık sık havalandırmanız nefes kalitesini arttıracağından dolayı uyku kalitesi üzerinde de olumlu etkiler yaratır.
 • Yastık kullanımı: Eğer bebeğiniz yastık kullanacak dönemdeyse ve burunda oluşan tıkanıklık dolayısıyla uyku problemi yaşıyorsa, başını yastık yardımıyla yüksek bir seviyede tutmak daha rahat nefes almasını kolaylaştırabilir.
 • Ilık bir banyo: Banyodan sonra burun içerisindeki mukus kalıntıları yumuşar. Bu nedenle burun içerisinde temizleme işlemi yapmak daha kolay bir hale gelir. Ilık bir banyo hem burun temizliği hem de bebeklerin rahatlaması için faydalı olabilir.

Tüm bunların yanı sıra kullanımına başvurabileceğiniz çeşitli ürünler yardımıyla da burun tıkanıklığı sorununu giderebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Giderici Ürünler Nelerdir?

 • Bebek burun aspiratörüBebekler için burun aspiratörü, nefesle çalışan ya da elektrikli burun aspiratörü olacak şekilde türlere ayrılır. Peki bebek burun aspiratörü nasıl kullanılır? Nefes yardımı ile çalışan burun temizleme aspiratörünün bir ucunu bebeğinizin burnuna diğer bir kısmını ağzınıza yerleştirin ve nefes yardımı ile burundaki salgıyı dışarı çekin. Bu yolla burunda oluşan tıkanıklık yüksek oranda giderilmiş olur. Elektrikli burun aspiratörü kullanımında ise nefes yardımına gerek kalmaz. Cihazın emiş gücünü ayarlayarak salgı dışarı çekilir ve burun temizlenir.
 • Burun açıcı krem: Burun açıcı kremler tıkanıklık sırasında burun açmak ve nefes alış verişini rahatlatmak amacıyla tercih edilen ürünler arasında yer alır. Burun açma kremi, tıkanıklığı gideren bir etki sağladığı gibi burun çevresindeki tahrişi de önleyici bir etki yaratır.
 • Burun açıcı deniz suyuBurun için deniz suyu kullanımı tıkanıklık gidermek için en etkili yöntemlerden biridir. Chicco burun spreyi bu konuda ebeveynler tarafından tavsiye edilen ürünler arasında yer alır. Chicco izotonik deniz suyu spreyi 100 ml ürünü, içeriğinde zengin tuzlar bulunan deniz suyundan oluşur. Koruyucu içermeyen yapısıyla bebeğinizin burnunu temizler, nemlendirir, korur ve rahatlatır.
Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir