Bebek 0-2 Yaş, Bebek Ürünleri ve Alışveriş, Genel

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri!

Bebek haberini aldıktan sonra ilk aylar genellikle adaptasyon, gebeliğinizin gidişatı ve bebeğinizin sağlığını düşünmekle geçer. Doğum zamanınız yaklaştıkça ise bebeğiniz için ne tür hazırlıklar yapmanız gerektiği konusuna odaklanmaya başlarsınız. Bu hazırlıklara elbette tatlı telaşlar da eşlik eder. Minik yavrunuzu hayal ederek yaptığınız her hazırlık özel ve zevklidir. Onun uyuyacağı yatağı, oyun oynayacağı alanı ve odasını tasarlamak ise size ayrı bir keyif verir. Bebek odası dekorasyonu yapmanın arefesindeyseniz içeriğimizi okumadan hazırlıklara başlamayın!

Bebek Odası Dekorasyon Ürünleri Nelerdir? 

Bebek odası hazırlamak hem keyifli hem de incelikli bir iştir. Bebeğinizin odasını dekore etmeden önce bazı noktalara dikkat etmeniz çok daha kullanışlı ve dekoratif bir oda düzenlemenize yardımcı olabilir. Öncelikle bebek odasına çevireceğiniz odanın ölçüsünü belirleyerek gereksinimlerinizi tespit edebilirsiniz. Küçük oda için minimal ve aydınlık tonlara sahip tasarımlara öncelik verebilirsiniz. Eğer odanız genişse zaten sorun yok; imkânlarınız, zevkiniz ve bebeğinizin olası ihtiyaçlarına göre odayı dekore edebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise ihtiyaçlardır. Odanızın dekorasyonuna başlamadan önce bebek odası ihtiyaç listesi oluşturarak hazırlıklarınızı eksiksiz yapabilirsiniz. 

Bebeğinizin odası için seçimlerinize mobilyadan başlamanız bebek odası dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlar ve yardımcı ürünleri belirlemenizde kolaylık sağlayabilir. Bu sebeple öncelikle nasıl bir beşik kullanacağınıza karar vererek işe başlayabilirsiniz. Beşik, büyüyen yatak, bebek odası takımı ya da Montessori alternatifleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Dolap, şifonyer, alt değiştirme ünitesi, emzirme koltuğu gibi eşyalar için odanızda yeterli alan var mı, buna karar verebilirsiniz. Eğer yeterli alanınız mevcut değilse odanızın ölçülerine uygun fonksiyonel tasarımlardan faydalanabilirsiniz. Ayrı bir şifonyer ya da komodin yerine kendinden depolama alanı ve alt değiştirme bölümü bulunan kompakt bir beşik alabilirsiniz. 

Mobilyaya karar verdikten sonra bebek odası dekorasyonlarında kullanılan konseptlere göz atabilirsiniz. Ayıcık, tavşan, kuzu, kuş, aslan, zürafa, fil gibi hayvan figürleri ile araba, yıldız, ay, unicorn, bulut gibi figürlerden dilediğinizi bebek odası dekorasyon konsepti olarak belirleyebilirsiniz. Bebek odalarında mobilya rengi olarak lila, pembe, mavi, gri, mint yeşili gibi renklerin yanında ağırlıklı olarak beyaz renk tercih edilir, bebek odası aksesuarları ile oda renklendirilir. Siz de bebek odası dekorasyon ürünleri ile konseptinizi tamamlayabilir ve ortama renk katabilirsiniz. 

Yastıklar, minderler, puflar, objeler, oyuncaklar, raflar, çerçeveler derken birçok bebek odası dekorasyon ürünü bebeklerin odasını süsler. Işıklandırma için kullanılan dekoratif gece lambaları hem işlevsel oluşları hem de görsel zenginlikleri ile öne çıkar. Sevimli figürlerle bezenmiş duvar kâğıtları ve duvar stickerlarıyla da bebek odası dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Ve son olarak bebek odalarını zenginleştiren son dokunuşunuzu tekstil ürünleri ile yapabilirsiniz. Birbirinden sevimli bebek nevresim takımları, yastık kılıfları ve perdeler odanızın havasını değiştirecektir. 

Erkek ve kız bebek odası dekorasyon fikirleri renkler, objeler ve çizgi kahramanlar bakımından farklılık gösterebilir. Şimdi gelin kız ve erkek bebek odası dekorasyon ürünleri olarak neler kullanabilirsiniz, bunlara göz atalım.

Erkek Bebek Dekorasyon Ürünleri! 

Erkek bebeğiniz için bebek odası dekore edecekseniz belirlediğiniz bir konsept temelinde dekorasyon ürünleri seçebilirsiniz. Örneğin deniz temalı bir bebek düzenlemesi yaptıysanız deniz canlılarının olduğu bir duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Deniz hayvanlarının bulunduğu birkaç pelüş oyuncağı dekorasyona ekleyebilirsiniz. Gökyüzü temalı bir oda tasarlayabilir; uçak, ay, bulut ve yıldız figürlerini çeşitli aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Bebeğinizin doğumundan sonra el ve ayak izlerini alarak çerçeveleyebilir, bebeğinizin odasını bu güzel ve tatlı hatıra ile süsleyebilirsiniz. Müsait bir duvar varsa bir duvar rafı kullanarak odanıza hem işlevsel hem de dekoratif bir ayrıntı katabilirsiniz. 

Kız Bebek Dekorasyon Ürünleri! 

Kız bebeğiniz için bebek odası dekorasyonu yapacaksanız unicorn, prenses, çiçek ya da sevimli hayvanların olduğu çeşitli konseptler belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz temaya uyumlu dekorasyon ürünleri ile bebek odanızın son dokunuşlarını yapabilirsiniz. Örneğin dönenceler hem bebekleri sakinleştiren hem de dekorasyonu tamamlayan en güzel ürünlerden biridir. Bebek odası dekorasyonuna uyumlu bir dönenceyi beşikte kullanabilirsiniz. Farklı kumaş ve renk seçenekleri ile cibinliklerle odanıza farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bebek odası duvar süsleri de dekorasyonun olmazsa olmaz tamamlayıcıları arasında yer alır. Odanıza bu çıkartmalarla enerji katabilirsiniz. Dekoratif duvar rafları, desenli perdeler, duvara monte edilen figürlü aydınlatma aparatları, şık oyuncak ve kirli sepetleri kız bebek dekorasyon ürün seçenekleri arasında yer alır. 

Bebek Odasını Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek odası dekore etmek çok yönlü düşünmeyi gerektirir. Yani bir yandan hayalinizdeki odayı tasarlarken bir yandan da bebeğinizin konforu ve odanın işlevselliğini göz önünde bulundurmanız gerekir. O halde gelin püf noktaları sıralayalım:

  • Öncelikle odayı sadece bebeklik dönemi için mi, yoksa ilerleyen dönemlerde de mi kullanacağınıza karar verin. Uzun süreli kullanım için modası geçmeyen mobilyalar seçmeye çalışın. 
  • Odanızın ölçüsüne göre mobilya ve aksesuar seçimi yapın. Minimal odalar için kompakt ürünlere yönelebilirsiniz.
  • Bebeğinizin uykuya geçişini kolaylaştırmak için karartma perde kullanabilirsiniz.
  • Emzirme ve uyku rutinlerinde sizin ve bebeğinizin konforu için bir dinlenme koltuğu satın alabilirsiniz.
  • Dekoratif ürünler her zaman mekânları canlandırır. Ancak gereksinimlerinize göre seçimler yapmayı unutmayın. Örneğin, minimal bir odada gereğinden fazla aksesuar kullanmanız atmosferi boğabilir.
  • Odanız için seçtiğiniz halı ve perdelerin temizliğinin kolay olmasına dikkat edin.
  • Açık renkler odanızı daha ferah gösterecektir. Siz de son trendleri takip ederek ana rengi beyaz, aksesuarları renkli seçerek bebeğinizin odasını dekore edebilirsiniz.
  • Seçtiğiniz aksesuar ve oyuncaklarda ilerleyen aylarda bebeğiniz için boğulma tehlikesi yaratabilecek ayrıntılar olmamasına özen gösterin.
  • Odanın her açıdan bebeğiniz için güvenli olmasını sağlayın.
  • Bebek odası olarak evinizin en aydınlık odasını seçin. 

Bebek odası dekorasyonu ömrünüzün en tatlı hazırlıklarından biridir. Zaman hızla akarken birbirinden keyifli bebek odası tasarımları arasından seçimizi yaptıysanız haydi o zaman, iş başına! 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir