Hamilelik, Hamilelik Belirltileri, İkiz ve Üçüz Gebelikler

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğinizi hissettiğiniz ilk andan itibaren heyecanlı bir bekleyiş süreci başlar. Bu süreçte ebeveynleri heyecanlandıran bir diğer olay ise bebek cinsiyet haberidir. Yavrunuzun cinsiyetini öğrendikten sonra ona uygun olan kıyafetleri alabilir, eşyalarını cinsiyetine göre seçebilir ve hatta odasını buna göre dekore edebilirsiniz. En önemlisi de bebeğinize isim seçerken cinsiyetinden yararlanırsınız. Kız isimleri ve erkek isimleri diye ayırdığınız listenizi bebeğinizin cinsiyetini öğrendikten sonra yarı yarıya azaltabilirsiniz. İşte bu yüzden bebek cinsiyet öğrenme ebeveynler için çok önemlidir. Peki, bebeklerde cinsiyet oluşumu ne zaman başlar? İkiz bebek cinsiyet ne zaman belli olur? Tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz detaylı bir yazı hazırladık.

Hamilelikte Kız Bebek Karnı

Eskiden gebeler için gelişmiş teknolojiler yoktu. Haliyle anneler bebek cinsiyet bilgisi için farklı belirtilerden yararlanırdı. Böylelikle anneler belli başlı işaretleri takip ederek bebeklerinin kız mı erkek mi olduğuna karar verebilirdi. “Kız bebek karnı nasıl olur?” sorusunun cevabına bu işaretlerle ulaşabilirsiniz.

Canınızın ekşi yiyecek çekmesi kız bebek beklediğinize bir işaret olarak kabul edilir. Buna ek olarak karnınız yuvarlaksa, yüksek konumda bulunuyorsa, idrar renginiz koyuysa ve saçlarınız güçsüzleşiyorsa kız bebek bekliyor olabilirsiniz. Yoğun sabah bulantıları ve yüzde akne oluşumu da yine kız bebek cinsiyet beklediğinize dair bir işaret olarak kabul edilebilir. Tabii tüm bunların bilimsel gerçekliklerin ötesinde olduğunu belirtelim.

Hamilelikte Erkek Bebek Karnı

Karnınızın genel görüntüsü sivri ise bebek cinsiyet erkek olabilir. “Erkek bebek karnı nasıl olur?” diye düşünüyorsanız hemen yanıtlayalım: Karnınız daha aşağıda konumlanır ve ağırlığı daha az olur. Hamileliğinizin ilk üç ayında fazla mide bulantısı çekmemeniz ve sabah bulantılarınızın az olması erkek bebekle ilişkilendirilir. Bunların yanı sıra idrarınızın renginin açık olması, yüzde akne oluşumunun görülmemesi ve kilo alımının yoğunlukla karın bölgesine olması da yine erkek bebek beklediğinize dair birer işaret olabilir. İnanış olarak kalan bu düşünceleri netleştirecek tek kişi elbette hekiminizdir.

Bebek Cinsiyet Oluşumu Ne Zaman Başlar?

Bebek cinsiyet oluşumu kromozomlar tarafından belirlenir. Annede sadece X kromozomu bulunur ve babadan gelen kromozom cinsiyeti belirler. Eğer babadan Y kromozomlu sperm yumurtayı döllerse erkek, X kromozomlu sperm yumurtayı döllerse kız çocuk dünyaya gelir. Yani aslında bebeğin cinsiyeti döllenme olduğu anda bellidir. Sadece döllenme sonucu oluşan kromozom dizilimine göre cinsel organların oluşması gerekir.

Bebek cinsiyeti hangi hafta belli olur?” sorusunun cevabı bebeklerin anne karnındaki gelişim süreçleri ile ilgilidir. Bebeklerin cinsel organları 6. haftadan itibaren vücutlarında bir şişkinlik şeklinde oluşmaya başlar. Fakat bu durum 9. haftaya kadar aynı şeklini korur. Erkeklerde 12. haftaya kadar penis gelişir ve testisteki skrotum iki taraflı çıkıntı oluşturmaya başlar.

Kızlarda ise 12. haftada yumurtalıklar ve rahim belirginleşmeye başlar. Yumurtalıklar 22.haftada tamamen oluşur. 14. haftaya gelindiğinde ise genital organ klitorise dönüşür.

Bebek cinsiyet öğrenme süreci için en sağlıklı hafta 16. hafta olarak bilinir. Kesin tespit için doktorlar 16. haftada ultrason yapılmasını doğru bulsalar da bu süreci sağlıklı yönetebilmek için mutlaka uzman hekiminizle birlikte hareket etmelisiniz.

Hamilelikte Kız Bebek Hangi Tarafta Olur, Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte kız bebeğin sol tarafa yakın olduğuna inanılır. Bebek solda ise siz ağırlıktan dolayı sağ tarafa yatarsınız. Bu yüzden kız bebek bekleyen annelerin sağ tarafa dönerek uyumaya daha meyilli oldukları söylenilir. Kız bebek cinsiyeti beklediğinize dair bir diğer işaret olarak bebeğinizin nabız sayısını ele alabilirsiniz. Doktor kontrolünde bebeğinizin kalp atışı dakikada 140’tan fazla ise kız bebek bekliyor olabilirsiniz. Elbette bilimsel bir veri olmasa da tecrübeli annelerin geçmişten günümüze getirdikleri yaygın inanışlar bunlardır.

Hamilelikte Erkek Bebek Hangi Tarafta Olur, Nasıl Anlaşılır?

Erkek bebekte ise durum tam tersidir. Erkek bebeklerin anne karnında genellikle sağ tarafta konumlandığı düşünülür. Bu yüzden bebek sağda ise cinsiyetin erkek olma ihtimali yüksektir ve anneler sol tarafa doğru yatmaya daha meyilli olur. Bebek cinsiyet öğrenme sürecinizde kendinizi gözlemleyerek bu belirtileri gösterip göstermediğinizi tespit edebilirsiniz. Eğer bebeğinizin kalp atışı 1 dakikada 140’tan daha azsa yine erkek olduğundan şüphelenebilirsiniz. Fakat bunların %100 kesin sonuç vermeyeceğini bilmelisiniz. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz için en sağlıklı yol tıbbi yöntemlere başvurmanızdır.

İkiz Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

İkiz gebelikler aslında en baştan itibaren bellidir. Fakat ikiz bebeklerin gelişmesi ve kendilerini belli etmeleri biraz zaman alır. İkiz gebelikleri, tek yumurta ve çift yumurta ikizleri olmak üzere iki grupta incelemek mümkündür.

Tek yumurta ikizleri döllenmiş tek bir yumurtanın ikiye ayrılması ile oluşur. Tek yumurta ikizleri aynı yumurtanın ve spermin özelliklerini taşıdıkları için benzer fiziksel özellikler gösterirler. İki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi sonucunda ise çift yumurta ikizleri oluşur. Çift yumurta ikizleri hem genetik olarak hem de dış görünüm açısından birbirlerinden farklıdır.

İkiz bebeğe hamileyseniz karnınız olması gerekenden çok daha fazla büyür ve daha fazla kilo alabilirsiniz. İkiz gebeliklerde bulantı ve kusma daha sık görülürken mesaneye uygulanan baskı daha fazla olacağı için sık sık idrara çıkarsınız. Tekil gebeliklere oranla halsizlik daha yoğundur ve demir eksikliği yaşayabilirsiniz.

İkiz bebeğe hamile olup olmadığınızı tespit etmek için en doğru yöntem ultrasondur. 6. haftadan sonra bebeklerin sayısı net şekilde görülür. Çünkü 6. haftadan itibaren iki farklı kalp atışı duyulabilir ve böylelikle ikiz gebelik teşhis edilebilir. İkiz bebek cinsiyet de tıpkı tekil gebeliklerde olduğu gibi 16. haftada kesin olarak söylenebilir. Fakat bu süreç bebeklerin gelişimlerine göre farklılık gösterebilir. Bebek cinsiyet öğrenme süreci tamamlandıktan sonra sıra onun için alışveriş yapmaya gelir. Bebeğinizin gelişim süreçlerini destekleyen oyuncaklardan rengarenk kıyafetlere kadar aradığınız her ürünü MinyCenter‘da bulabilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir