1 Yaş, 2 Yaş, Bebek 0-2 Yaş, Bebek Sağlığı

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren ilginize ve korumanıza muhtaçtır. Bebeğinizin bakımı konusunda bilgi sahibi olmanız ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamanız, onun büyümesi ve gelişimini sağlıklı bir biçimde tamamlaması açısından son derece önemlidir. Bebeğinizin beslenmesi ve uykusu kadar bebek cilt bakım da özen isteyen bir konudur. Bu nedenle bebeğinizin hassas ve ipeksi cildine uygulayacağınız bakımlar konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeğinize cildine düzenli aralıklar ile bakım yapmanız onun rahatlamasını ve yatışmasını sağlar. Bu sayede rahat bir uyku uyuyabilen bebeğinizin gelişimine katkı sunmuş olursunuz. Bebek cildi her ne kadar pürüzsüz bir cilt gibi algılansa da bebeğinizin cildinde bazı kabarcıklar ve pürüzlü yerler görmeniz mümkün. Bu gibi durumların oluşmaması, bebeğinizin cildinde pişik ve benzeri bir problem yaşanmaması için düzenli aralıklarla bebek cilt bakımını yapmanız gerekir.

Bebek cilt bakımını yaparken ilk aşamada cildini temizlemeniz gerekir. Temizleme aşamasında kimyasal içermeyen doğal içerikler kullanmalısınız. Bebeğinize banyo sonrası bakım yapacaksanız yıkama esnasında kullanacağınız ürünlerin bebekler için özel olarak üretilen ürünler olması önemlidir. Günlük bebek cilt bakımı yapacaksanız ılık su ve pamuk kullanmanız yeterli olacaktır. Bakım aşaması için ise bebek nemlendiricisi ya da bebek bakım yağı kullanabilirsiniz. Bebeğinizin kol, karın, bacak ve sırt bölgelerine uygulayacağınız nemlendirici ya da yağları masaj yaparak uygulamanız uykuya hazırlanmasını sağlar. Bebeğinize uyumadan önce bebek cilt bakımı yapmanız kaliteli bir uyku uyumasına yardımcı olur.

Bebeklerin Ciltlerinin Yetişkinlerden Farkları Nelerdir?

Bebek cildi yetişkin cildine göre çok daha ince bir yapıdadır ve daha geçirgendir. Bu durum bebeğinizin cildini dirençsiz ve korumasız bir hale getirir. Yabancı ve kimyasal içerikler yetişkin cildine göre bebek cildinden daha kolay geçiş yapar. Bebeğinizin bariyersiz ve savunmasız olan cildine uygulayacağınız bakımı hem hijyenik hem de temiz içerikli ürünler aracılığı ile yapmanız gerekir. Bebek cildi yetişkin cildine göre kurumaya daha yatkındır. Kuru bir cilt, tahrişe ve çeşitli reaksiyonlara daha açık olduğu için bebeğinizin cildini düzenli aralıklarla nemlendirmelisiniz. Böylece pişik ve isilik gibi sorunları da engellemiş olursunuz.

Yenidoğan Bebeklerin Cilt Yapısı Nasıldır?

Yenidoğan bebeklerin cildinin asit koruma tabakası hemen oluşmaz. Bebeğiniz doğduktan birkaç hafta sonra koruyucu tabaka oluşacağı için doğumdan sonraki birkaç hafta ekstra dikkatli olmanız gerekir. Koruyucu tabaka patojen ve bakterileri uzak tutma özelliğine sahiptir. Yenidoğan bebeklerde bu tabaka henüz gelişim göstermediği için bebeğiniz mikroplara karşı korumasızdır. Bu nedenle hem bebeğinizin cildine süreceğiniz bebek cilt bakım ürünleri hem de kıyafetleri yenidoğan bebekler için üretilen özel ürünler olmalıdır. Bez seçerken yenidoğan bebekler için tasarlanmış olanları tercih etmelisiniz. Bebeğinizin hijyenik bir ortamda bulunması ve eşyalarının da hijyenik bir biçimde temizlenmesi gereklidir. Ancak bebek kıyafetleri ya da eşyaları temizlenirken kimyasal bulunduran deterjan ve temizleyiciler kullanılmamalıdır. Bebeğinizin kıyafetleri için yenidoğan çamaşır deterjanlarını kullanmanız tavsiye edilir.

Bebeklere Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken temel nokta kullanacağınız ürünlerin bebekler için üretilen ürünler olmasıdır. Yetişkin ciltlere iyi gelen ürünler bebeklerin cilt yapısı için uygun olmayabilir. Bu dönemde en sık yapılan hatalardan biri doğal içerikli her ürünün bebek cildine uyum sağlayacağı yanılgısıdır. Doğal yağlar katkısız içeriklerden oluşsa da asidik olabilir ya da pH değerleri bebek cildi için uygun olmayabilir. Bu nedenle her doğal ürünü bebeğinizin cildine sürmemelisiniz.

Bebek bakımı ve banyo konusunda da bebeklerin yaş grupları için özel olarak üretilmiş bebek cilt bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Banyo ve bakım ürünleri genel olarak yenidoğan, 0-12 ay, 1-3 yaş gibi kategorilere ayrılır.

Bebek pudrası ile cilt bakımı yapacaksanız pudranın parfümsüz ve doğal içerikli olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin pişik olmasını önlemek ve yumuşacık cildini korumak için pudra kullanımında aşırıya kaçmamanız da önemlidir. Çok fazla ürün kullanmak bebeğinizin cildinin hassaslaşmasına ve alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olabilir.

Yenidoğan Bebeklerin Cildi İçin Özel Ürün Kullanmak Gerekir mi?

Yeni doğmuş bebeğinizin cildine bakım uygularken yenidoğan cildi için özel olarak geliştirilmiş ürünler kullanmalısınız. Bebeğinizin hassas cildine uyum sağlayacak kremler, yağlar ve losyonlar kullanmanız gereklidir. Bu ürünler yenidoğan bebekler için özel olarak üretilmiş olup kimyasal içerik barındırmaz. Yenidoğan bebeğinizin cildine bakım yaparken kullandığınız pamukların da yenidoğan cildi ile uyumlu olması gereklidir. Bebeğinizin cildinde hiçbir kalıntı bırakmayan yenidoğan pamukları ile cildini nazik bir şekilde temizleyebilir, ardından bebeğinizin cildi ile uyumlu bebek cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Bebek yüzüne ne sürülür sorusu birçok ebeveynin cevabını merak ettiği bir sorudur. Bebeğinizin yüzünü herhangi bir temizleme ürünü kullanmadan temiz su ve pamuk yardımı ile temizlemeniz yeterli olur. Bebeğinizi besledikten sonra bebek yüzü için özel olarak üretilen %100 doğal pamuklar aracılığı ile temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Cildinin Bakımı İçin Alınacak Ürünlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin cilt yapısı yetişkinlere göre son derece hassastır. Ortamın havasından ve mevsimden etkilenen ciltlerini korumak ve bakım yapmak için kullanacağınız ürünlerin bebek cildi için geliştirilmiş formüllere sahip olması gerekmektedir. Bebek cildi ince bir yapıya sahip olduğu için zararlı kimyasallar ve alkol içeren ürünlerin kullanılması ciltlerinin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle parfüm içerikli bebek cilt bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Bebeğinizin cilt bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bebeğinizin cildinin alerjik reaksiyon göstermemesidir. Bebeğinizin kıyafetlerini seçerken %100 pamuk içerikli ürünler seçmeye özen göstermelisiniz. Böylece bebeğinizin hassas teni tahriş olmaz. %100 pamuk bebeğinizin terini de çekeceği için terinin üzerinde kalmasını ve bu nedenle hasta olmasını önler. Bebek kıyafet seçimi kadar bu kıyafetlerin temizliği de önemlidir. Bebeğinizin kıyafetlerini ayrı olarak kimyasal içermeyen bir deterjan yardımı ile yıkamalı, parfüm ve esans içerikli yumuşatıcılar kullanmamalısınız.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir