1 Yaş, 2 Yaş, Bebek 0-2 Yaş, Bebek İhtiyaç Listeleri, Bebek Sağlığı, Bebek Ürünleri ve Alışveriş

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bebek bezi bağlama, anne ve babalar için yeni bir deneyim olabilir ve ilk kez uygularken ebeveynler bu konuda endişe duyabilir. Ebeveynler bebeklerinin bakımı için her zaman en iyisini yapmaya çalışsa da bezin yanlış bağlanması durumu hem bebeklerde hem de anne babalarda yorucu ve huzursuz bir süreç yaratabilir. Özellikle bu deneyimi ilk kez yaşayacak olanların aklında bebek bezi bağlama konusunda soru işaretleri olabilir. Belli hususlara dikkat edildiği zaman bebeklerin bezini değiştirmek oldukça pratik ve kolaydır. Bu süreçte bebeği rahat ettirmek için ebeveynlerin tecrübe edinmesi gereken bazı noktalar söz konusudur.

Yenidoğan Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Yenidoğan bezi değiştirilirken öncelikle bebeğin bakımını üstlenen kişinin ellerini sabun ve suyla dikkatli bir şekilde yıkaması gerekir. Alt değiştirme örtüsünün üzerine sırtüstü yatırılan bebeğin altındaki bezin yapışkanları açılır. Bebeğin ayak bilekleri tek elle tutularak poposu hafifçe yukarı kaldırılır. Kirli bez üst kısmından tutularak aşağı doğru çekilir ve bebeğin poposu yavaş hareketlerle yere bırakılır. Kirli bez sarılıp yapışkan tarafından kapatılır ve çöpe atılmak üzere bir kenara konur. Yeni bir bez takmak üzere bebeğin ayak bileklerinden tekrar tutulur ve poposu havaya kaldırılır. Temiz bezin arkaya gelen tarafı popoya yerleştirilir ve bebek nazikçe zemine geri bırakılır. Bezin ön kısmı uygun şekilde kapatılır. Göbek bağının düşmediği hallerde bu kısma dikkat edilerek ve göbek bağı oyuntusuna sahip bir bez kullanılarak bez değişimi yapılması gerekir. Külot bez kullanımında farklı bir yöntem uygulanır. Kirli külot bez kenarlardan yırtılarak bir kenara konulur. Temiz olan bez ise giydirilmek üzere bacaklardan yukarı doğru çekilir ve herhangi bir yapıştırma işlemine gerek duyulmaz.

Kız Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Kız bebek bezi nasıl bağlanır, sorusunun yanıtı oldukça kolaydır. Kirlenen bez alındıktan sonra kasıklardan başlamak üzere dışkı ya da idrarın temas ettiği tüm alanlar ıslak bebek mendili ya da nemli temizleme pamuğu ile hijyenik bir şekilde temizlenir. Enfeksiyonları önlemek için kız bebeklerde temizleme işlemi önden arkaya doğru yapılmalıdır. Temizliğin ardından bebeğin cildinin kuru olduğundan emin olunmalıdır. Bebeğin poposu hava kaldırıldıktan sonra yeni açılan bir bezin yapışkanlı kısmı poposuna gelecek şekilde bebeğin altına yerleştirilir. Kız bebek bezi bantlı bölge bebeğin vücudunu sıkmayacak ya da bol gelmeyecek şekilde bağlanır.

Erkek Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Kız bebeklerde olduğu gibi erkek bebeklerde de bez bağlamak birkaç denemeden sonra daha kolay bir hal alır. Kirli bezin alınmasının ardından erkek bebeklerin kasık bölgesinden başlanarak kirlenen bölgenin ıslak mendil ya da pamukla doğru bir şekilde temizlenmesi ve kurulanması önemlidir. Erkek bebek bezi bağlanırken popo hafifçe yukarı kaldırılır ve bezin bantlı tarafı arka tarafa gelecek şekilde yerleştirilir. Ardından bez bebeğin kalçasına tam oturacak şekilde konumlandırılır ve bantları ön tarafa getirilerek yapıştırılır.

Erkek Bebeğin Pipisi Bezde Nasıl Durmalı?

Erkek bebeklere bez takılırken bazı küçük ama önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Erkek bebeklerde bezin pipi aşağıya bakacak şekilde yerleştirilmesi, olası sızıntıların meydana gelmesini önleyebilir. Bebek bezinin düzgün bir şekilde yerleştirilmesi ve pipinin aşağı bakacak şekilde konumlandırılması sonucunda bezde sızdırma meydana gelmez.

Bebek Bezi Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğinizin bezini değiştirmek ilk başlarda zorlayıcı gelse de bazı önemli noktalara dikkat ettikten sonra zamanla çok daha kolay bir hal alacaktır. Bu noktaları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Bebeğin altı temizlenirken alkollü mendillerden uzak durulması gerekir. Özellikle yenidoğan bebek bezi bağlama sırasında özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanılmalıdır.
  • Islak bebek mendilinin yanı sıra yalnızca su ve temizleme pamuğuyla da temizleme işlemi sağlanabilir.
  • Bebeklerin bezini sık sık değiştirmek gerekir.
  • Dışkının uzun süre bekletilmesi ve kuruması durumunda ciltte tahriş görülebileceği gibi idrar yolu enfeksiyonu da meydana gelebilir.
  • Bebeğin bezi değiştirilirken göbek bölgesinin tahriş olmaması için bu bölgeye temas eden kısım katlanabilir.
  • Bebeğin bezi çok sıkı ya da çok gevşek bağlanmamalıdır.
  • En rahat bebek bezini kullanmak bebeklerin sağlığı, konforu ve huzuru için önemlidir.
  • Pişiği engellemek için bez bölgesi kurulanmalı ve pişik kremi kullanılmalıdır.

Bez Neden Sızdırır?

Bebeklerin bezi pek çok sebebe bağlı olarak sızdırma yapabilir. Bunlardan en önemlisi bebeğin bez numarasının bebeğin vücuduna tam uyum sağlamamasıdır. Daha küçük ya da daha büyük numaralarda satın alınan bezler sızdırma yapabilir. Bebeğin bezi, bebeğin üzerine doğru bir şekilde yerleştirilmediği takdirde de sızdırma yapabilir. Bu nedenle bez bebeğin kalçasına doğru yerleştirilmeli ve üzerinde düzgün duracak şekilde oturtulmalıdır. Bebek bezi fiyatları, numaraları, özellikleri göz önünde bulundurularak ve sızdırmaz bez çeşitleri değerlendirilerek bu durumun önüne geçilebilir.

Bebek Bezi Bağlarken Yanınızda Neler Olmalıdır?

Ebeveynler ya da bebeğin bakımını üstlenen kişiler, bebeklerin bezini değiştirirken bazı temel malzemeleri yanında bulundurmalıdır. Temiz bez, kirli bez alındıktan sonra mutlaka değiştirecek kişinin yakınında bulunmalıdır. İlk kez bebek bezi alacak olan ebeveynler, yenidoğan bebek bezi tavsiyelerini inceleyerek doğru bir seçim yapabilirler. Aynı zamanda aileleri ya da yakın çevrelerindeki kişilerin bebek bezi önerilerini değerlendirebilirler. Bez değişimi esnasında bebeklerde alt değiştirme örtüsüne ihtiyaç duyulur. Bebek bezi ve ıslak mendil, alt değiştirme konusunda olmazsa olmaz malzemeler arasındadır. Bebeğin bezinin değiştirilmesi ve temizliğinin yapılmasından sonra uygun bir pişik kremi kullanmak, kızarıklık ve pişiği önlemede büyük fayda sağlar.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir