Bebek 0-2 Yaş, Bebek İhtiyaç Listeleri, Bebek Ürünleri ve Alışveriş

Aileye Yeni Üye Geliyor! Doğum Öncesi Bakım Malzemeleri İhtiyaç Listesi

Heyecan ve merakla geçen 9 ayın bitmesine ve bakmalara doyamayacağınız bebeğinizi mutlulukla kucağınıza almanıza az bir süre kaldı. Daha şimdiden bebeğiniz dünyaya geldikten sonra ne yapacağınız, bebek bakımını nasıl gerçekleştireceğiniz ile ilgili kendinizi biraz tedirgin hissetmeniz çok normal; çünkü bebeğiniz oldukça küçük, her bakımdan savunmasız ve tamamen sizin ilgi ve bakımınıza ihtiyaç duyuyor olacak. 

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra beslenmesi ve uykusunun yanı sıra bakımının da hassasiyetle yapılması gerekir. Zira ilk defa dış dünya ile temas eden narin teni tahrişe, kurumaya ve alerjiye oldukça meyilli olabilir. İlk 2 yıl boyunca da bu hassasiyet devam edebilir. Bunu en aza indirmek için narin bebek tenine özel ürünler kullanarak bebek bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için doğum öncesi yapacağınız alışverişinizde listenize mutlaka bebek bakımı ürünlerini eklemeniz tavsiye edilir. Bebek kremi, bebek yağı, şampuan ve sabunlar, pişik kremi, bebek bezi, temizleme pamuğu, ıslak mendil gibi çok çeşitli ürünlerden oluşan bebek bakımı malzemeleri belki de en sık kullanacağınız ürünler arasında yer alır.

Minik bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra başlangıçta beslenmesi ile birlikte en çok zaman harcayacağınız kısım, bakımı olacaktır; çünkü bez değişimi, banyosu, bebek saç bakımı derken bu işlemler zamanla günlük rutin haline gelir. Minik yavrunuz büyüdükçe ise bebek bakım zamanlarına çeşitli oyunları da dâhil ederek bu rutinleri eğlenceli hale getirirken, zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

bebek bakımı

Bebek Bakım Ürünleri Nelerdir?

Bebek bakım ürünleri, bebeğinizin rutin temizlik ve bakımlarını yapmanıza yardımcı olan ürün ve gereçlerden oluşur. Bunların başında gün içerisinde sıklıkla değiştirmeniz gereken bebek bezi gelir. Bebeğiniz doğduktan sonra mesanesi çok küçük olduğu için sık sık bez değiştirmeniz gerekebilir. Tam da bu noktada hangi bebek bezini seçmeniz gerektiği konusunda kafanız karışabilir. Hiç tasalanmayın, kriter oldukça net: Bebek tenine dost doğal içerikler kullanılarak üretilmiş olması… Ayrıca göbek bağı düşene kadar bebeğiniz için göbek bağı oyuntulu ürünleri tercih edebilirsiniz. Bez değişimi esnasında tercihinize göre bebeğinizin ayına özel bir ıslak mendil ya da kaynatılıp ılıtılmış suyla ıslattığınız bir bebek temizleme pamuğu kullanarak özel bölge temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında ise bir pişik kremi kullanmanız olası tahrişleri engellemenize yardımcı olur. 

Bebeğiniz doğduktan ve göbek bağı düştükten sonra her gün banyo yaptırmanız bebeğinizin gelişimine ve rahatlamasına katkı sağlar. Bu rutin esnasında kullanacağınız şampuan, bebek yağı, bebek kremi gibi bebek bakımı ürünleri de doğum öncesi alışveriş listenizin olmazsa olmazlarındandır.

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra ilgileniyor olacağınız bir başka konu da saç ve tırnak bakımı. Saç bakımı için tarak ya da yumuşak kılları olan bir fırçaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra genellikle ilk aylarda sarımsı ve yağlı kabuklanma şeklinde görülen “konak” oluşumunun temizliği için ince dişli bir tarağa da gereksinim duyabilirsiniz. Yeni doğan bebeğinizin tırnakları oldukça ince ve yumuşaktır. Her ne kadar o ufacık parmaklarını tutarak minik tırnaklarını kesmeye çalışmak sizi biraz kaygılandırsa da unutmayın ki, gereken bebek tırnak bakımını yapmanız onun narin cildine tırnaklarıyla zarar vermesini engeller. Bunun için tırnak makası, törpü ve tırnak fırçası gibi ürünlerden oluşan setleri alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. 

İlerleyen aylarda bebeğinizin ilk inci dişini görebilirsiniz. Oldukça heyecan duyacağınız bu dönemden sonra bebek diş bakımına da dikkat etmeniz gerekecek. Bunun için bebeğinizin ayına uygun, yumuşak kılları olan bir diş fırçası ve diş macunu ile günlük diş bakımını yapabilirsiniz. 

bebek bakımı

Doğum Öncesi Hangi Bebek Bakım Ürünleri Alınmalı?

Doğum zamanınıza sayılı günler kala doğum öncesinde hangi bebek bakımı ürünlerini temin etmeliyim diye düşünebilirsiniz. Onca hazırlığın içerisinde kafanız karışmış da olabilir. Bu konuda sizi rahatlatmak için bir bebek bakımı listesi hazırladık. Öncelikli ihtiyaçlarınız neler, gelin madde madde inceleyelim:

  • Yenidoğan bebek bezi: Bebeğiniz doğar doğmaz ilk ihtiyaç duyacağınız bebek bakımı ürünü olarak bebek bezi, tabi ki listenin ilk sırasında olmalı. 
  • Islak mendil/Temizleme pamuğu: Bebeğinizin bez değişimi esnasında özel bölge temizliğini sağlamak için ıslak mendil ya da temizleme pamuğuna ihtiyacınız olacak. Bu ürünlere de  listenizde yer vermelisiniz.
  • Bebek kremi: Bebeğinizin kurumaya meyilli hassas tenini özenle nemlendirmenizi sağlayacak doğal içeriklerden oluşan bir bebek kremi de listenizin önemli bebek bakımı ürünlerindendir.
  • Şampuan: Yine zararlı kimyasallardan uzak bileşenlerle formülize edilmiş bir bebek şampuanı da ilk ihtiyaçlar arasında yer alır.
  • Muslin: Bebeğinizin banyosunu yaptırdıktan sonra onu kurulamak, dış ortamda sarmak, pusetinde uyurken üzerini örtmek, emzirme örtüsü olarak kullanmak gibi çok farklı şekillerde değerlendirebileceğiniz bir muslin örtü, ilk etapta kullanacağınız bebek bakımı ürünlerinden biri olabilir.
  • Bebek bakım çantası: Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra öncelikle rutin kontrolleri için sonra ise ufak gezintiler esnasında bebek bakım çantalarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Kıyafetleri ve çeşitli bebek bakımı ürünlerini koyacağınız bol gözlü bir bebek çantası, doğum öncesi bebek bakımı ihtiyaç listenizin olmazsa olmazlarından biridir. 

Heyecan dorukta! Artık bebek bakım ürünlerine dair eksiklerinizi de tamamladıktan sonra heyecan verici geri sayım sürecine daha iyi konsantre olabilirsiniz. Şimdi huzurla bu tatlı zamanların akıp gitmesini izleyebilir, doğum anınıza ve bebeğinize dair güzel hayallerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir