Bebek 0-2 Yaş, Bebek Gelişimi, Bebek Sağlığı, Çocuk 3-8 Yaş, Genel

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocukların metabolizması mevsim değişikliklerine bağlı olarak yavaşlayabilir. Okul dönemi ile hastalıklar çoğalıp bağışıklık sistemlerini düşürebilir. Vitamin ve gıda takviyeleri ile desteklenen bu sistem, onların hastalanmasını önler. Bilinçli bir şekilde güçlendirilen savunma sistemi, virüs ve bakterilere güçlü tepkiler verir. Anne ve babaların çocuklarına karşı en önemli sorumluluklarından biri bu sistemi güçlendirmektir. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Bu süreçte takviyelerin rolü nedir? Nasıl alınmalıdır? Çocuğunuza uygun vitamini nasıl seçebilirsiniz? Beslenme programına neleri ekleyebilirsiniz? Kafanızı meşgul eden tüm sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi organ, hücre, doku ve proteinlerden meydana gelir. Bu bileşenlerin birlikte çalışarak vücudu savunması demektir. Karmaşık ve katmanlı bir sistemdir. Temel görevi, mikrop ve bakteriler ile savaşmak ve ömrünü tamamlamış hücrelerin de atılmasını sağlamaktır. Vücuda giren antijenlere karşı antikor üreterek koruma mekanizması geliştirir. Doğal bağışıklık sistemi, kalıtsal olarak yabancı organizmaları belirleyip onları yok eder. Bu sistemin koruyucu mekanizmalarına öksürük refleksi, göz yaşı, cilt ve mide asidi örnek olarak verilebilir. Bu mekanizmanın çeşitlerinden biri olan pasif bağışıklık, bebeklerde görülür. Annelerinden aldıkları antikorla doğan bebeklerde bağışıklık sistemi, doğal bir koruma sağlar. Bu savunma beyaz kan hücreleri, antikor, lenfatik sistem, dalak, kemik iliği ile timüs parçalarının görevleri sayesinde gerçekleşir. Her hücre ve dokunun işlevlerinin farklı olduğu bu sistem, vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlarda bozulabilir. Yetişkin ya da çocuklar için bağışık güçlendirici takviyeler almak, savunma mekanizmasının doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Çocuk bağışıklık güçlendirici ürünlerden faydalanarak onları hayata daha güçlü bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Dışarıdan alınan destekler, sistemin koruyuculuğunu artırmaya destek olur.

Çocukların Bağışıklık Sistemi Neden Hassastır?

Çocuklarda bağışıklık sistemi, belirli nedenlere bağlı olarak zayıflayabilir. Yeterli anne sütü alamamak, uyku sorunu, sigara içilen ortamda bulunmak, egzersiz eksikliği ve hijyenik bir ortamın sağlanmaması gibi durumlar, vücudu savunmasız hale getirebilir. Aynı zamanda alerjiler, otoimmün hastalıklar ve tıbbi yan etkiler de bağışıklığın zayıflamasına neden olabilir. Virüslerin ağız ve burun yoluyla vücuda girmesi hastalıklar ile sonuçlanabilir. Çocuk ve bebeklerde bağışıklık zayıflığı kendini kolay belli eder. Semptomlar içerisinde; soluk ten, halsizlik, aşırı stres, sürekli ağlama, sevgisiz ve güvensiz aile ortamı, sağlıksız çevre koşulları, sık ishal oluşumu ve dışkının renginin farklılığı, hırıltılı nefes, gözlerde kızarıklık ve yeşil sarı akıntı, kesintisiz öksürük, vücut ateşinin sıklıkla yükselmesi, ağız içinde ve ciltte yaralar, kulak ağrısı ve akıntısı yer alır. Belirtiler, vücudun savunmasız hale gelmesine neden olarak çocukların sık aralıklarla hastalanmasına yol açabilir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için alınan takviyeler, onların daha dinç hareket etmesine ve görünmesine destek olur. Belirtiler takip edilerek çocuklarda bağışıklık güçlendirici gerekli önlemler alınıp hastalıklar engellenebilir.

Okul Öncesi Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Okul dönemi, çocukların en sık hasta oldukları süreçtir. Birbirleri ile oyun oynarken mevcut hastalıkları bulaştırabilirler. 5 yaş bağışıklık güçlendirici gıda ve vitaminler vererek onları okula hazırlayabilirsiniz. Çocukların büyüme ve gelişimleri sırasında ihtiyaç duyduğu besin öğelerini almaları oldukça önemlidir. Lif ağırlıklı karbonhidratlar, yeterli ve kaliteli proteinler, E vitamini ve mineral yönünden zengin yağ asitleri ile Omerga 3, A, C ve D vitaminleri, selenyum ve çinko mineralleri, probiyotikler, yeterli su tüketimi oldukça önemlidir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Hekim önerisi ile yaş grubuna uygun dozlarda verilerek fayda elde edilebilir. Çocuklarda bağışıklık güçlendirme sürecine gıdalar ile birlikte ek besin, vitamin ve uyku düzeni destek olur. Düzenli uyku ve egzersiz de yapılarak güçlendirme süreci sürdürülür. Bu rutin içerisinde şekerleme, bisküvi gibi katkı maddesi eklenmiş hazır gıdalar ürünlerin aksine sağlıklı bir kahvaltı, öğlen ve akşam öğünlerinde sebze ve et tüketiminin sağlanması oldukça önemlidir. Ders aralarında dinlenme, doktor kontrolünde çocuğun bağışıklık sistemini güçlendiren ilaç alımı, düzenli egzersiz gibi faktörler ile hastalıklara karşı korunmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuk ve bebeklerde bağışıklık güçlendirici aktiviteler ile onlara destek olmak, mikroplara karşı savaşmalarına yardımcı olur.

Bağışıklık Güçlendirici Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerde bağışıklığı güçlendirmek için anne sütü oldukça önemli bir rol oynar. Doğumdan sonra yaklaşık 5 gün boyunca gelen sarımsı renkte ve yoğun kıvamda bulunan anne sütü, kolostrum olarak adlandırılır ve yüksek miktarda antikor içerir. Savunma mekanizmasının güçlenmeye başladığı bu dönemde, bağışıklığın temelleri atılır. Bebek anne sütünü emerken yararlı proteinleri de alarak bağışıklığını güçlendirir. 6. aydan itibaren katı beslenmeye geçen çocuklar, evde mayalanmış yoğurt ve kefir gibi gıdalar sayesinde probiyotik alır. Bu dönemde sebze çorbaları, taze meyve ve muhallebi ile devam ederek sağlıklı bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. 1 yaşından itibaren bal ve yumurta beyazına başlamak, kahvaltıların vazgeçilmezi olur. Çorbalara eklenen yağsız kıyma, kuzu eti ve kuru baklagiller ile vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerleri alınmış olur. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında; portakal, ıspanak, balık, maydanoz, badem, ceviz, brokoli, patates, bezelye, balkabağı, enginar ve tahıl alternatifleri yer alır. Gıdalar ile birlikte bebeklerde bağışıklık güçlendirici takviyeler ise karamürver, A, B, C, D ve E vitaminleri ile folat, demir, çinko ve selenyum mineralleridir. Minik yavrunuzu sağlıklı bir şekilde besleyerek, günlük uyku ve aktivitelerine dikkat ederek bağışıklığını güçlendirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir