1 Yaş, 2 Yaş, Bebek 0-2 Yaş, Bebek Emzirme, Genel

Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları! Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizi dünyaya getirmeden önce hayalini kurduğunuz anlardan biri eminiz ki doğum yaptığınız ve sonrasında bebeğinizin masum yüzünü gördüğünüz andır. Bir an evvel duygusunu deneyimlemek istediğiniz bir başka an ise emzirme anıdır. 

Emzirmek, dünyanın en büyülü ve mucizevi tecrübelerinden biridir. Bir anne olarak bebeğinizi sütünüzle beslemek, onun büyüdüğünü görmek, emzirirken hissettiğiniz mutluluk ve minik yavrunuzla kurduğunuz ayrılmaz bağ paha biçilemez deneyimlerdir. Bu bakımdan bebek emzirme, hem fizyolojik hem de psikolojik süreçleri olan bir olgudur. Bebeğini emziren annenin hissettiği tarifsiz mutluluk, bebeğin ise en temel ihtiyaçlarından birinin doyurulmasından duyduğu mutluluk ve güven hissi, emzirmenin anne ve bebek için psikolojik olarak ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra bebeğin fiziksel ve bilişsel anlamda sağlıklı gelişimi için anne sütünün yeri elbette tartışılmazdır. Bu yüzden bebeğiniz her istediğinde, ortam müsait olmadığında gerekirse bir emzirme önlüğü kullanarak sık sık emzirmeye çalışın. Gelin şimdi her yönüyle adeta bir iksir olan anne sütüne dair daha detaylı bilgi edinelim.

Anne Sütünün Önemi ve Emzirmenin Faydaları 

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren minik yavrunuzun ilk öğününü vücudunuz ona hazır eder.  Yaklaşık bir hafta boyunca yoğun kıvamlı ve sarımsı renkli gelen ve bebeğinizi hem doyurup hem de onu enfeksiyonlardan koruma işlevine sahip ilk sütünüz kolostrum, bebeğiniz için eşsiz bir besindir. 

Anne sütü bebeğinizin ayına, ihtiyaçlarına göre şekillenen ve değişen bir içeriğe sahiptir. Örneğin, yenidoğan döneminde ya da bebeğiniz 9 aylık olduğunda salgıladığınız süt ile bebeğiniz sağlıklıyken ve hastayken ürettiğiniz süt, içerik olarak birbirlerinden farklıdır. Hatta uzmanlar bebeği prematüre doğan annelerin süt içeriğinin de bebeklerinin ihtiyaçlarına göre şekillendiğini öne sürerler. 

Bu özel içerikli eşsiz besinin hem anneye hem de bebeğe olan faydaları saymakla bitmez. Şimdi gelin anne sütünün faydalarını sıralamaya çalışalım:

Bebeğe faydaları: 

 1. Bebeğinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyüyüp gelişmesini sağlar. 
 2. Hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunmasına destek olur.
 3. Bebek emzirme anne ile bebeği arasında güvenli bağlanmanın kurulmasını sağlar.
 4. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık, gaz gibi çeşitli sindirim problemlerinin görülme olasılığı azdır.
 5. Bebeğinizin bağışıklık sistemine ve zekâ gelişimine destek olur.
 6. Emmek bebeklerin huzurlu olmasına ve uykuya huzurla geçmesine yardımcı olur.
 7. Bebeğin diş ve çene gelişimine katkı sağlar.

 Anneye faydaları:

 1. Emziren anneler, doğumdan sonra kilolarını emzirerek daha kolay verebilirler. Bebek emzirmek, daha kısa bir sürede doğum öncesi kilonuza dönmenize yardımcı olur.
 2. Meme ve yumurtalık kanserine, kemik erimesine ve anemiye yakalanma riskini en aza indirmesi emzirmenin faydaları arasında yer alır.
 3. Bebeğiyle kurduğu bağ ve onu doyurabilme hissiyatı ile emziren anneler ruhsal yönden kendilerini daha iyi hissedebilirler.
 4. Bebek emzirme, doğum sonrası rahmin toparlanmasına ve normal boyutlarına dönmesine yardımcı olur.
 5. Bebek emzirmek, doğum sonra kanamaların azalmasını sağlar.

Emzirmek her ne kadar tüm annelerin hayali ve isteği olsa da her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Annede fiziksel ya da psikolojik herhangi bir sorun olmadığı sürece uzmanlar her annenin bebeğini sütü ile doyurabileceğini öne sürerler. Kimi zaman annedeki fiziksel ya da psikolojik sorunlar, kimi zaman doğru emzirme tekniklerinin uygulanmaması kimi zaman da annenin sütünün gelmesi beklenmeden ve hekime danışılmadan direkt formül süt kullanılması nedeniyle annelerin sütü yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda bebek aylık alması gereken kiloyu alamayabilir, büyüme ve gelişmesi sağlanamayabilir. Annenin sütünün bebekte yeterli gelişmeyi sağlamadığına kanaat getirilmesi durumunda hekimler formül süt önerebilir. Annenin sütünün miktarına ve bebeğin ihtiyacına göre bazen sadece formül süt, bazen ise anne sütü ve formül süt birlikteliği ile bebeklerin beslenmesi sağlanabilir. Ancak anne sütü almayan bebeklerde bazı sorunlar görülebilir:

 1. Emmek, bebeklerde güvenli bağlanma ve sakinleşmeyi sağlar. Bu bakımdan anne sütü almayan bebeklerde ağlama, sakinleşmeme gibi durumlar görülebilir.
 2. Anne sütünün bağışıklığı destekleyici bileşenlerinden yararlanamayan bebeklerde enfeksiyonlara ve hastalıklara yakalanma oranı artabilir.
 3. Obezite, çölyak, diyabet, kalp gibi çeşitli kronik hastalıklara yakalanma riskinde artış görülebilir.
 4. Orta kulak iltihabı görülme riski artabilir.

Anne Sütü Ne Zamana Kadar Faydalı? 

Emzirme yolculuğunuz, minik yavrunuzu doğumdan hemen sonra kucağınıza almanızla başlar. Herhangi bir sorun olmadığı müddetçe de 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmeniz önerilir. Bebek emzirmenin faydaları tartışılmaz olsa da fazla olması durumunda bazı istenmeyen sorunlar da oluşabilir. Bebeğinizi haddinden fazla emzirmeniz diş ile sütün uzun süreli temasından dolayı süt dişlerinde aşınmaya sebep olabilir. Bunun yanı sıra ek gıda almak yerine emmeye ağırlık veren bebeklerde çiğnemede azalma görülebilir. Bu ise dişlerin sürmesinde gecikmelere neden olabilir.

Gece Emzirmenin Önemi ve Faydaları

Minik yavrunuzun gelişimi için gece emzirmesinin ayrı bir yeri vardır. İlk aylarda bebeğinizin mide kapasitesinin oldukça az, anne sütünün ise sindiriminin kolay olması nedeniyle bebekler ortalama 2-3 saatte bir emmek için uyanabilirler. Bebeğinizin gelişimine paralel olarak hekimler genellikle ilk 6 ay gece beslenmesini gerekli görürler. Gece emzirmesinin süt oluşmasına ve artmasına yardımcı olması gece emzirmenin faydaları arasında yer alır. Bunun yanı sıra, gece oluşan sütte yağ oranı daha yüksektir. Bu bebeğinizin hem tok kalmasını hem de kilo almasını sağlar. Gece emzirmesindeki sütte uyku döngüsü ve beynin daha iyi çalışmasını destekleyen bileşenlerin varlığı bilinmektedir.

Tüm faydaları ve özel içeriği ile bebeğinizin ilk besini olan anne sütü, doğduktan sonra kendinizden bir parça olarak ona sunacağınız en güzel hediyedir. Bu özel hediye ile bebeğiniz hayata daha güçlü, daha sağlıklı ve avantajlı başlar. Emzirme sürecinde sütünüzü arttırmak için ise bazı gıdalar yardımcınız olabilir. Bu gıdaları merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir