Bebek 0-2 Yaş, Bebek İhtiyaç Listeleri, Bebek Ürünleri ve Alışveriş, Genel

Aileye Yeni Üye Geliyor! Doğum Öncesi Bebek Kıyafet İhtiyaç Listesi

Bebek haberini aldığınız ilk andan itibaren bebeğinizle ilgili çeşitli hayaller zihninizde belirmeye başlar. Minik yavrunuz karnınızda büyürken siz de kendinizi onun eğitimi, geleceği, odası, oyuncakları, beslenmesi, giyimi gibi çeşitli konularda hayaller kurarken bulabilirsiniz. Haftalar ilerleyip doğum zamanı yaklaştıkça bebeğiniz doğduktan sonra ona neler giydireceğiniz konusunda planlar yapmanız gerekebilir. Kendinizi, “Doğumdan hemen sonra ne tür kıyafetler bebeğim için daha uygun olacak?”, “Büyüdükçe nasıl giysiler içerisinde çocuğum kendini rahat hisseder?”, “Hangi aksesuarlar lazım olur?”, “Kıyafet satın alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyım?” gibi soruların cevabını ararken bulabilirsiniz. Fikir edinmek adına güvenilir kaynaklardan araştırma yapıp bilgi alabileceğiniz gibi, tecrübeli bir büyüğünüze ya da yakınınıza danışarak da aklınızdaki sorulara cevap bulmaya çalışabilirsiniz. 

Bir sonraki adımda ise bir doğum öncesi bebek alışveriş listesi yaparak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Zira bu liste ile hem ihtiyaçlarınızı belirlemeniz kolay hale gelir hem de satın aldıklarınızı eleyerek daha planlı bir bebek alışverişi yapma şansınız olur. Bu noktada size ufak bir öneri: Tek başınızayken bazı şeyleri atlama riskine karşı, doğum öncesi alışveriş listesini eşinizle ve yakınlarınızla beraber yapmayı deneyebilirsiniz. Alışverişe sevdiklerinizi de dahil edebilirsiniz. Böyle güzel ve duygusal anları sevdiklerinizle, ailenizle ve önemsediğiniz insanlarla paylaşmak ve beraber deneyimlemek maneviyatınızı yükseltebilir. Ayrıca doğum öncesi eşinizle bu tür heyecanları paylaşmak ve ebeveynlik görevlerini beraber gerçekleştirmek, manevi açıdan size destek sağlarken ebeveynlik rollerinizi de daha iyi benimsemenize yardımcı olabilir.

doğum öncesi bebek alışveriş listesi

Doğum Öncesi Bebeklere Hangi Kıyafetler Alınmalı?

Doğum vakti yaklaştıkça, ihtiyaç belirlemek ve gerekli şeyleri satın almak adına tatlı bir heyecan da başlayacaktır. Bunun için minik yavrunuzun gelişip karnınızın da belirgin şekilde büyümüş olacağı son haftaları beklemeden bebek kıyafet alışverişini yapmanız sağlığınız için daha iyi olabilir; çünkü karnınız büyüdükçe aldığınız kilolarla bedeninize, ayak ve bacaklarınıza, belinize binen yük artacağı için uzun süre ayakta kalmanızı gerektiren bu tür yorucu işleri daha önce halletmeniz yararınıza olabilir.

Biliyoruz ki, bebek için doğum öncesi alışveriş dört gözle beklediğiniz anlardan biri. Şimdiye kadar bebeğinizin mini mini bedenini çeşitli kıyafetler içinde hayal ettiniz. Evdeyken, gezmeye giderken ya da fotoğraflarını çekerken çeşitli kombinler yapıp onu giydirdiğinizi düşlediniz. Şimdi ise hayalleri gerçekleştirme zamanı! Haydi gelin, sizin için hazırladığımız doğum öncesi bebek alışveriş listesine bir göz atalım:

 • Doğum öncesi bebek alışveriş listesinde mutlaka yer alması gereken bazı kıyafetler vardır. Bunlar ilk etapta sıklıkla kullanacağınız ve işlevsel özellikleri ile öne çıkan pratik giysilerdir. Bebeğinizi yormadan kolayca giydirip çıkarabileceğiniz tulumlar bu giysiler arasında yer alır.
 • Bebeğiniz için alacağınız setler, içerisinde ilk aşamada bebeğiniz için gerekli olan giysi ve aksesuarları içermesi bakımından pratiklik sağlar. İçerisinde body, alt üst kıyafetler, tulum gibi giysiler ile önlük, şapka, eldiven gibi aksesuarları içeren bu ürünler, takım olması bakımından da görsel hoşluk sunar.
 • Doğum öncesi bebek alışveriş listesinde yer alması gereken bir başka giysi yenidoğan bodydir. Bodyler alttan çıtçıtlı olması ve zarf yaka tasarımları ile kullanımda kolaylık sağlar. 
 • Bebeğiniz doğduktan sonra özellikle yenidoğan döneminde onun narin bedenini tahriş, soğuk gibi çeşitli olumsuz etkilerden koruma konusunda özenli olmanız gerekir. Bu yüzden bu evrede eldiven, şapka, çorap, mendil, battaniye gibi çeşitli aksesuarlar kullanılır. Bebeğiniz için alacağınız bu ürünler, doğum öncesi bebek alışveriş listesinin olmazsa olmazlarındandır.
 • Bebeğiniz uykudan uyandıktan sonra ve serin bir ortamdayken kullanacağınız penye ya da örme yelekler de sık sık kullanılır ve yenidoğan bebek ihtiyaçları arasında yer alır. 
 • Minik yavrunuz büyürken en çok kullanacağınız kıyafetlerden biri de patikli ya da çoraplı altlardır. Bebeğinizin çabuk üşüyen narin cildini soğuktan korumak ve pratik bir biçimde giydirebilmek için birebir olan bu parçaları da doğum öncesi bebek alışveriş listesine eklemenizde fayda var.
 • Bebeğiniz için günlük giysiler kuşkusuz her zaman lazım olacak. Ancak özel günlerde ya da bir gezinti için bebeğinize giydireceğiniz özel kıyafetlere de ihtiyacınız var. Bebeğiniz erkekse pantolon ve gömlek/triko şeklinde kombinleyeceğiniz bir alt üst takımı doğum öncesi bebek alışveriş listesine ekleyebilirsiniz. Eğer bir kız bebek bekliyorsanız şık bir külotlu çorapla kombinleyebileceğiniz bir elbise de yenidoğan bebeğe ihtiyaç listesinde yer alabilir.
 • Bebeğiniz doğduktan sonra ilk aylarda bebeğinizi sık sık emzirmeniz ve bezini de sık sık değiştirmeniz gerekebilir. Bir emzirme örtüsü ile hangi mekânda olursanız olun mahreminizden ödün vermeden bebeğinizi beslemeniz mümkün hale gelir. Bebeğinizin bez değişimini yaparken ise hijyenik ortamı sağlayabilmek için bir alt değiştirme örtüsüne ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden bu iki pratik örtüyü de doğum öncesi bebek alışveriş listesine eklemenizde fayda var.
 • Banyo sonrası kullanacağınız bir havlu ve muslin örtüye de doğum öncesi bebek alışveriş listesinde yer vermeniz gerekebilir.

doğum öncesi bebek alışveriş listesi

Doğum Öncesi Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğum öncesi bebek alışverişi yaparken çeşitli ölçütleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Zira her bakımdan savunmasız olan bebeğiniz, hassas tenine değecek her ürün konusunda da korunmaya muhtaçtır. Doğum öncesi bebek alışveriş listesini hazırlayarak aklınızdaki soruları dağıttınız. Sıra satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinde! Gelin, şimdi de bunlara bir göz atalım:

 • Sabırsızlıkla ve aşkla beklediğiniz minik bebeğinizin sağlığı biliyoruz ki her şeyden önemli. Bunun için bebeğiniz için satın alacağınız her şeyde öncelikli kriter, ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bileşenlerden oluşması, hiçbir kimyasal madde içermemesidir.
 • Doğum öncesi bebek alışveriş listesinde yer alan giysileri seçerken ürünlerin nefes alan, terletmeyen ve yumuşak dokulu olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için tamamen pamuk ve bambu içerikli ürünler idealdir. Muslin kumaş da oldukça güvenilirdir.
 • Bebekler doğduktan sonra özellikle ilk bir yıl içinde kısa zamanda hızla büyürler. Bu bakımdan kıyafet satın alırken aynı aya/yaş grubuna ait kıyafetleri fazla sayıda almamaya özen gösterin. Aksi halde bebeğinizin hepsini giyemeden büyüdüğünü görebilirsiniz.
 • Eğer alışverişi erken yapacaksanız kıyafetlerin beden seçiminde bebeğinizin doğacağı ay ve mevsime uygun belirleme yapmaya dikkat edin. 
 • Alacağınız giysilerin bazılarını bebeğinizin hızla büyüyeceğini göz önünde bulundurarak ortalama üç ay büyük almaya özen gösterin.
 • Yenidoğan döneminde bebeklerin vücut kontrolleri olmadığı için giydirmek ve soymak zor olabilir. Ayrıca narin ve ince bedenlerini incitme korkusuna da kapılabilirsiniz. Tüm bunları önlemek için çıtçıtlı, fermuarlı, özellikle boyun ve manşet kısımları esnek ürünler seçmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca giydirmesi ve yıkanması pratik olan ürünleri seçmeniz, doğum sonrası yaşayacağınız tempolu süreçte size biraz olsun kolaylık da sağlayabilir.

Bebeğinize giydireceğiniz cici kıyafetleri özenle seçtikten sonra heyecanınızın biraz daha arttığını hissedebilirsiniz. Yüzünü görmek için sabırsızlandığınız bebeğinizi seçtiğiniz kıyafetler içinde daha da net bir şekilde düşlerken kendinizi bulabilirsiniz. Şimdi hayallere biraz ara vermeye ne dersiniz? Bebeğiniz için hevesle aldığınız giysi ve aksesuarları tek tek yıkayıp ütüleyebilir, onları giyeceği günü hayal ederek dolabında hazır hale getirebilir ve böylece hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir