Anne Ürünleri, Doğum, Doğum İhtiyaç Listeleri

Aileye Yeni Üye Geliyor! Doğum Öncesi Anne İhtiyaç Listesi

Su gibi akıp geçen 9 ay sonunda, doğum yapacağınız vakit yaklaşırken bebeğiniz ve kendiniz için hazırlık yapma zamanı da başlar. Doğum öncesi ve sonrasında bir anne olarak birçok ürün ve giysiye ihtiyacınız olur. Aynı şekilde bebeğiniz de dünyaya geldikten sonra onun için temin etmeniz gereken çeşitli bebek giyim ve aksesuarları vardır. Doğum sonrası bebeğiniz için çeşitli bebek bakım ve banyo ürünleri de kullanmanız gerekir. İşte, doğuma sayılı günler kala bu hazırlıkları tamamlamanız olası telaşlı ve karmaşık durumların önüne geçmenize yardımcı olur. Zira doğumun kendisi zaten size ve ailenize oldukça farklı duygular yaşatacakken bir de hazırlıklarla ve ihtiyaçlarla ilgilenmek daha da zor olabilir. Bu bakımdan son güne bırakmadan sakin bir şekilde, bir anne bebek ihtiyaç listesi hazırlayarak gereken tüm ihtiyaçları toparlamanız, doğum sonrası eksikliklerden doğacak karışıklıkları da engeller.

anne bebek ihtiyaç listesi

Anne İhtiyaçları Nelerdir?

Doğum öncesinde bebeğiniz için hevesle bebek odası hazırladınız, bebek kitap ve oyuncakları aldınız, ilk alışverişini yaptınız. Güvenliğini göz ardı etmeyip gereken bebek araç gereçleri temin ettiniz. Ama unutmayın, bu güzel deneyimin bir ucunda da siz varsınız. Kendinize de aynı özeni göstererek hazırlık yapmalısınız. Bu emin olun sizin için, hem çok keyifli ve duygusal hem de kendinizi iyi hissettirecek ve doğum konusundaki kaygılarınızı bir kenara itip sizi motive edecek bir süreç olacaktır. Dilerseniz, tıpkı diğer hazırlıklarda yaptığınız gibi bu sefer de yine bir anne ihtiyaç listesi hazırlayarak işe başlayın. Şimdi gelin, listeyi hazırlamadan önce doğum yapacak annenin ihtiyaçları neler olabilir, bunlara bir göz atalım:

  • Yeni doğum yapacak anne ihtiyaç listesi biraz uzun olabilir. Bunun için kendinize küçük ama iç hacmi geniş ve bol gözlü bir çanta temin etmeniz mantıklı olacaktır.
  • Anne bebek ihtiyaç listesinin başına öncelikle anne için gerekli olacak giyim ürünlerini ekleyebilirsiniz. İster sezaryen olsun ister normal, doğuma giderken kendinize rahat bir kıyafet belirlemeniz konforunuz için önemlidir. Ne de olsa artık karnınız burnunuzda. Son anlara ve doğuma yaklaşmış olmanızdan doğan sancılarınız da kapıda olabilir. Bu yüzden rahatlığınız her şeyden önce gelmelidir. Doğum sonrası eve dönerken de yine konforlu, esnek ve pamuklu kumaştan oluşan giysilerle bir kombin belirlemeniz rahat etmenizi sağlar. Özellikle sezaryenle doğum sonrası eve dönüşte giyeceğiniz kıyafetin bel kısmına dikkat etmeyi unutmayın. Bel lastiğinin ameliyat yerinize denk gelmesi ekstradan rahatsızlık yaratabilir. 
  • Doğum sonrası giyeceğiniz bir lohusa pijama takımı, anne bebek ihtiyaç listesinin önemli parçaları arasında yer alır. Tercihe bağlı olarak gecelik de kullanabilirsiniz. Hangisi olursa olsun ön kısmı açılabilen, emzirme özellikli ürünler satın almaya özen gösterin.
  • Çeşitli sebeplerle anne sütünüzü sağmanız gerekebilir. Bu nedenle daha sonra telaşa kapılmamak adına biberon, anne sütü sağma makinesi, anne sütü saklama poşeti gibi çeşitli bebek beslenme ve emzirme ürünleri edinebilirsiniz. 
  • Doğum sonrasında hekiminiz sizden hastane koridorlarında yürüyüş yapmanızı isteyecektir. Bunun için bir sabahlık, yelek ya da şal ile rahat bir terliğe ihtiyacınız olabilir.
  • Birkaç tane külot, emzirme sütyeni, emzirme atleti, emzirme örtüsü, çorap gibi iç çamaşırı ve çeşitli aksesuarlar da anne bebek ihtiyaç listesinin olmazsa olmazlarındandır. Bu ürünlerde çeşitli lekelenme ve kirlenmelere karşı sayıyı bol tutmanızda fayda var.
  • Giysilerin yanı sıra emzirme sürecinde size yardımcı olacak göğüs ucu kremi, göğüs pedi, sıhhi ped (Hastanede veriliyor olsa da yanınızda bulunmasında fayda var.) gibi ürünler ile doğum sonrası size kendinizi daha iyi hissettirecek losyon, tarak, makyaj malzemeleri, saç bakım ürünleri, ıslak mendil gibi çeşitli bakım ürünleri de anne bebek ihtiyaç listesinin olmazsa olmazlarındandır.
  • Doğum sonrası merakla beklediğiniz minik yavrunuz kucağınızdayken güzel görünmek isteyebilirsiniz. Bunun için lohusa tacı ve terliği hazırlamış olabilirsiniz. Anne bebek ihtiyaç listesine bu aksesuarları da ekleyerek doğum sonrası yaşayacağınız güzel anlara hoşluk katabilirsiniz.
  • Doğum öncesi anın karmaşası içinde en önemli evraklar da aklınızdan uçup gidebilir. Bu yüzden kimlik, varsa doğuma ilişkin evraklar ile şarj cihazı, telefon, fotoğraf makinesi gibi cihazları da anne bebek ihtiyaç listesine eklemeyi unutmayın. 

anne bebek ihtiyaç listesi

Doğum Öncesi Anne İhtiyaç Listesi Nasıl Hazırlanır?

Hastane çıkışı anne ihtiyaç listesi hazırlamak kolay gibi görünse de oldukça detaylı bir iştir. Bu listeyi doğum heyecanının arasında hazırlamanız gerektiğini düşündüğünüzde hata yapma olasılığınızın artacağını düşünebilirsiniz. Doğrusu haklılık payınız da var. Bunu en aza indirgemek için anne bebek alışveriş listesi hazırlarken adım adım ilerlemeniz işinizi bir nebze kolaylaştırabilir. Örneğin doğum öncesi ihtiyaçlarınız, doğum sonrası ihtiyaçlarınız, bakım ürünleriniz, emzirme ürünleriniz gibi sınıflandırma yaparak hamile anne ihtiyaç listesini oluşturabilirsiniz. Liste oluştururken herhangi bir detayı atlamamak adına güvenilir kaynaklara göz atabilirsiniz. Eşiniz ya da bir büyüğünüzle de kafa kafaya verip ihtiyaçlarınızı gözden geçirebilirsiniz. 

Bebeğiniz ve kendiniz için tüm detayları düşünüp bir anne bebek ihtiyaç listesi hazırladıktan sonra sıra bunları temin etmeye geldi! Şimdi tüm ayrıntıları dâhil ettiğiniz anne bebek ihtiyaç listesi ile beraber doğum öncesi alışveriş keyfinin tadını çıkarma zamanı!

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir