Genel, Hamilelik

Aileye Yeni Üye Geliyor! Bebeğinize İsim Koyma İpuçları

Pek çoğumuz için isim koyma hevesi daha anne baba olmadan önce başlar. Evli birçok çift daha gebelik durumu oluşmadan önce bile isim arayışına girer. Çünkü ileride bir birey olacak bebeğinize hayatı boyunca onunla olacak bir isim vermek, oldukça özel bir deneyimdir. Bebek sahibi olacağınızı öğrenmeden önce aklınızdan pek çok alternatif geçmiş olabilir. Ancak gebelik haberini alıp da işin ciddiye bindiğini fark ettiğiniz an, eminiz ki bebeğe isim koyma işini daha çok önemsemeye başladınız. Bunun için öncelikle daha evvel hayal ettiğiniz isimleri gözden geçirmekle işe başlayabilirsiniz. Ancak bebeğe isim koyma sürecinde şunu unutmayın, bebeğiniz ömrü boyunca sizin vereceğiniz ismi taşıyacak. 

bebeğe isim koyma

Bebeklere İsim Koyma Heyecanı! 

Çocuğa isim koyma oldukça heyecanlı ve heves duyulan bir süreçtir. Anne babaların titizlikle gerçekleştirmeleri gereken görevlerden biridir. Bebeğinizin ismine aylar öncesinden karar vermiş olabilirsiniz. Belki de birkaç seçenek arasında sıkışıp kaldınız. Merak etmeyin, bebeğiniz için elbette içinize sinen bir isim bulacaksınız. Ama siz yine de bu görevi son ana bırakmamaya çalışın. Zaman daraldıkça çevreden gelen sorular sizi sıkabilir. Hatta siz karar veremedikçe öneriler ve tercihler bir bir sıralanmaya başlar. Ayrıca isme bir an evvel karar vermenizin bir başka boyutu daha var: Anne karnındayken bebeğinizle iletişime geçmeniz, ona adıyla seslenmeniz sizi duyan bebeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirebilir. 

Bebeğe isim koyarken uzun bir araştırma sürecine girebilirsiniz. Ne de olsa konacak ismi bebeğiniz bir ömür taşıyacaktır. İşte tam da bu sebeple isim araştırmasını detaylı bir şekilde yapmak istemeniz oldukça normaldir. Ama öncelikle bebeğinizin cinsiyetini öğreneceğiniz anı beklemeniz daha mantıklı olabilir. Bunun için ideal zaman, gebeliğinizin 16. haftasıdır. Bu süreyi beklemek ilk etapta zaman kaybı gibi görünse de aslında işinizi kolaylaştırır. Bebeğinizin cinsiyeti belli olduktan sonra kız bebek isimleri ya da erkek bebek isimlerini gözden geçirebilirsiniz.

Bebeğe isim koyma sürecinde anne baba olarak hayallerinizdeki isimlerden sonra çevrenizden duyduğunuz isimler de seçenekler arasında girebilir. Bu noktada ailenin büyükleri; dayı, teyze, amca gibi aile üyeleri, büyükanne ve büyükbabalar da sürece dâhil olmak, isteklerini dile getirmek isteyebilirler. Bazı anne babalar büyüklerinin yönlendirmelerine uyum sağlamayı tercih edebilirler. Bazıları ise tamamen kendi istek ve hayalleri doğrultusunda hareket etmek isteyebilirler. 

İsim koyma görevini bir an önce gerçekleştirmenizde fayda var. Zira ismi belirledikten sonra daha pek çok tatlı hazırlık sizleri bekliyor olacak. Detaylı araştırmalar sonucu ne isim koyacağınıza karar verdikten sonra doğum zamanında kullanılacak kapı süsleri, doğum hediyelikleri, tercih dâhilinde isim baskılı bebek kıyafetleri ve bebek odası süslemelerini de hazırlamaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde bebeğinizin cinsiyetine göre şekillendirebileceğiniz bebek araç gereçlerini de satın alarak hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. 

9 ay boyunca heyecanla beklediğiniz doğum anından sonra bebeğinizin ismini koymak için isim koyma merasimi yapabilirsiniz. Kültürümüzde geleneksel bir ritüel olan yenidoğan bebeğe isim koyma merasimi, genellikle büyükler tarafından yapılır.bebeğe isim koyma

Bebeklerde İsim Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğe isim seçerken bazı noktalara dikkat ederek süreci yürütmek daha doğru ve içinize sinen seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Şimdi gelin, bebeğinize isim koyarken size yardımcı olabilecek püf noktaları kısaca sıralayalım:

  • Bebeğinize isim koymadan önce detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Bunun için dijital verilerden ve basılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.
  • Seçeneklerinizi çoğalttıkça bunları bir liste haline getirebilirsiniz. Her iki ihtimali de hesaba katarak olası kız bebek isimlerini ve erkek bebek isimlerini iki ayrı liste halinde oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz liste üzerinde eşiniz ile düşünebilir, vazgeçtiğiniz isimler üzerinden eleme yaparak sonuca yaklaşabilirsiniz.
  • Hevesli olacağınız için bebek haberi ile beraber isim arayışına girebilirsiniz. Ancak bebeğinizin cinsiyetini öğrendikten sonra araştırmaya başlamanız daha az uğraş vermenize yardımcı olabilir. Bunun için gebeliğinizin 16. haftasını bekleyebilirsiniz. 
  • Bebeğinize isim seçerken, koyacağınız ismi onun ömrü boyunca taşıyacağını ve belki de bu ismin onun kişiliğini şekillendirme noktasında etkiye sahip olabileceğini unutmamanız faydalı olabilir.
  • Koyacağınız ismin anlamını ve kökenini iyi bir şekilde araştırmanız gerekebilir. Güzel ve olumlu anlamlar taşıyan kız ve erkek bebek isimleri, ileride çocuğunuzda da olumlu duygular yaratabilir. Ayrıca büyüdüğünde çocuğunuz büyük bir ihtimalle isminin anlamını size soracaktır. Bu bakımdan da hoş duygular uyandıran, anlamlı, etkisi ve belki de hikâyesi olan bir isim seçmeniz önemlidir.
  • Sosyal uyumu kolaylaştıran ve akılda kolayca kalan erkek ve kız bebek isimleri seçmek, ileride bebeğinizin sosyal yaşantısında ona kolaylık sağlayabilir. Olumsuz çağrışımlar uyandıran isimler ise ileride uyum ve özgüven sorunlarına neden olabilir.
  • Bazı ailelerde büyükler isim koyma sürecine dâhil olmak isteyebilirler. Vefat etmiş ya da yaşayan büyüklerin isimlerini koymanızı dileyebilirler. Burada eşinizle beraber davranarak ne yapacağınıza karar verebilirsiniz. Kendi belirlediğiniz erkek ya da kız bebek isimleri arasından seçim yapmak istemeniz saygıyla karşılanmalıdır. Ne de olsa bu sizin bebeğiniz… Bunu güzel bir dille ifade edebilirsiniz. Ancak yine de bu konuda ısrarlı davranılırsa ve siz de uyum sağlamaya karar verirseniz bebeğinize iki isim koymayı düşünebilirsiniz.

Bebeğinizle çıktığınız bu güzel yolculukta ebeveyn olarak bir görev daha geride kaldı. Artık karnınızdaki minik yolcuya “bebeğim” demek yerine ona adıyla hitap edebilir, aranızdaki iletişimi özel hale getirebilirsiniz.

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir