Bebek 0-2 Yaş, Genel

40 Uçurma Nasıl Yapılır?

Bir bebeğin dünyaya gelmesi başta anne ve baba olmak üzere birçok kişi için yepyeni bir başlangıçtır. Yeni umutlar ve unutulmayacak deneyimlerle dolu bu tatlı başlangıcın hep güzelliklerle katlanarak devam etmesi dilenir. Güzel dilekler birçok törensel aktivite ile taçlandırılır. 40 uçurma bu aktiviteler içinde çok özel bir yere sahiptir. 

Doğum sonrası bebeğinizle kurduğunuz ilk temasın ardından duygularınızı daha yoğun yaşarsınız. Lohusalık ve doğum sonrası toparlanma sürecinizi içeren ilk 40 gün aynı zamanda bu yeni sürece alışma döneminizdir. İşte 40 uçurma, yeni bir döneme adım atan ve ilk yorucu süreci geride bırakan anneler ve minik yavruları için adeta bir yenilenme ve sosyalleşme vesilesidir. Siz de bu özel seremoniyi yapmak istiyor ve 40 uçurma nasıl yapılır diye merak ediyorsanız buyurun yazımıza…

40 Uçurma Nedir? 

Kırk uçurma doğum sonrası toparlanma, lohusalık döneminin sona ermesi ve bebeğinizin de ilk günlerini atlatmasının sonrasında 40 uçurma banyosu, dua ve iyi dileklerle uygulanan bir gelenektir. Bebek 40 uçurma bebeğiniz ve sizin hem birbirinize hem de yeni dünyanıza adapte olma sürecinizin sonunda yeni bir nefes almanıza vesile olan bir seremonidir. Bu küçük seremoninin sonunda bebeğinizle yapacağınız gezinti, ilk güzel deneyimleriniz arasında yerini alır. 

40 Uçurma Nasıl Yapılır? 

Kırk uçurma çeşitli ritüeller içerir. Bunlardan biri kırk uçurma banyosudur. Anne ve bebek 40 uçurma duası ve iyi dilekler eşliğinde yıkanır. Bu işlemi bir aile büyüğünün yapması tercih edilir. Anne ve bebeğin başından 40 tas su dökülerek yapılan bu gelenekte suyun içerisine buğday taneleri, taş, fasulye, çiçek, nazar boncuğu, altın, gümüş gibi çeşitli sembolik nesneler koyulabilir. Su dökülürken dualar okunabilir, “Su gibi uzun ömrü olsun.”, “Su aşağı, başı/boyu yukarı olsun.” gibi iyi dilekler içeren kırk uçurma sözleri söylenebilir.

Bir diğer ritüel ise gezintiye çıkmaktır. 40 banyosunu yapan anne ve bebeği geleneklere göre 7 ayrı evi ziyaret eder. 7 rakamı bilindiği gibi uğuruna inanılan sayılardan biridir. Ancak günümüz koşullarında 7 ayrı eve gitmek güç olabilir. Bu nedenle anneanne ve babaanne gibi büyüklerin evi ziyaret edilerek de bu ritüel gerçekleştirilebilir. Buralarda da iyi dilekler içeren 40 uçurma sözleri söylenir, iyi dileklerde bulunulur ve 40 uçurma hediyesi verilir. Ziyarete gidilen yerde çeşitli sembolik nesnelerin yer aldığı bir 40 uçurma sepeti de sunulabilir.

Kırk uçurma sepeti modelleri oldukça çeşitlidir. Eskiden bir bez ya da bohça içerisine sarılıp verilen sembolik nesneler günümüzde görünümü daha şık hale getirmek adına sepet içinde sunulabiliyor. 40 uçurma sepeti erkek modellerinde mavi renk ağırlıklı kullanılırken, kız bebekler için daha çok pembe tercih ediliyor. 

Kırk uçurma sepetini içindeki nesnelerle beraber hazır olarak satın alabilirsiniz. Kendi emeğimle yapmak isterim deyip “Evde kırk uçurma sepeti nasıl yapılır?diye merak ediyorsanız bir iki ipucu vererek işinizi kolaylaştırabiliriz. Öncelikle şık ve sevimli bir sepet edinerek işe başlayabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyetine yönelik renk seçimi yapmak istiyorsanız pembe, fuşya, mavi, turkuaz gibi renkler arasından seçim yaparak sepetinizi seçtiğiniz renklerde tül, kurdele, fiyonk gibi nesnelerle süsleyebilirsiniz. Cinsiyete yönelik renk seçme taraftarı değilseniz farklı renkler de kullanabilirsiniz. Ekru bu anlamda oldukça şık bir alternatif olabilir. 

Kırk uçurma seremonisini fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz. Bir sepet, çiçekler, sembolik nesneler ve şık kıyafetlerle 40 uçurma konsepti oluşturabilirsiniz. 40 uçurma konsept fotoğraflarını kendiniz çekebileceğiniz gibi profesyonel destek de alabilirsiniz. 

40 Uçurma Sepeti Malzemeleri Nelerdir? 

Kırk uçurma sepeti içerisine çeşitli sembolik nesneler konulur. 40 uçurma yumurtası, pirinç, un, şeker, pamuk, tuz bu nesneler arasında yer alır. Bu nesnelerin dışında ziyarete gidilen kişi bebeğiniz için bir yenidoğan hediyesi de hazırlar. Sepet içinde yer alan nesnelerin her biri farklı bir anlam ifade eder. Şimdi dilerseniz gelin, bu sembolik nesneler ne anlama geliyor kısaca değinelim:

  • Yumurta, sağlığı sembolize eder. 
  • Pirinç, bereketi temsil eder.
  • Un; saçı, sakalı un gibi bembeyaz olana dek sağlıkla ve uzun yaşasın dileğiyle sepete eklenir.
  • Şeker; ağzının tadı bozulmasın, tatlı dilli olsun dileğiyle sunulur.
  • Pamuk da uzun ve sağlıklı bir ömrü temsil eder.
  • Tuz; bereketi ve ağız tadını sembolize eder.

40 Uçurma Hediyesi Ne Alınabilir?

Kırk uçurma ziyaretine gittiğiniz aile büyükleri bebeğiniz için kırk uçurma hediyesi hazırlar. Hediyeler bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik seçilir. Bu konuda alternatifler oldukça fazladır; çünkü bebeğinizin ihtiyaç duyduğu pek çok şey vardır. Krem, losyon, sabun, bebek yağı gibi bakım malzemeleri alınabilir. Yenidoğan kıyafetleri; telsiz, kamera gibi güvenlik ürünleri de ihtiyaç gidermeye yönelik iyi alternatifler arasındadır. Biberon ile ileride kullanabileceği suluk, alıştırma bardağı, mama kâsesi, kaşık gibi beslenme gereçleri de tercih edilebilir. Oyuncaklar ve eğitsel materyaller bebeğinizin ilgisini çekebilecek hediye seçeneklerindendir. Bunlar içerisinde en çok tercih edilenler yenidoğan giyim ürünleridir. İlk aylarda pratik ve kullanışlı oluşları ile sıklıkla kullanılan yenidoğan tulum ideal bir hediye alternatifi olabilir. Bunun dışında her mevsim kullanılan erkek bebek iç giyim ve kız bebek iç giyim kategorisinde yer alan çıtçıtlı bodyler, ileriye dönük ise atlet ve külotlar da kullanışlı birer hediye olabilir. 

Kırk uçurma bebeğiniz ve sizin için oldukça keyifli bir seremonidir ve bu özel günden sonra bebeğinizle geçireceğiniz yepyeni ve güzel günlerin de habercisidir. Bundan sonra minik yavrunuzla geçireceğiniz keyifli, sevgi ve eğlence dolu günlere hazırlıklı olun!

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir