2 Yaş, Aktivite Önerileri, Bebek Gelişimi, Bebeklerde Oyun ve Eğitim, Genel

2 Yaş Etkinlik Önerileri

Günler, haftalar, aylar derken zaman şaşırtıcı bir hızla ilerledi ve kendinizi bebeğinizin 2. doğum gününü kutlarken buldunuz. Bebeğinizle ilgili tüm özel anları yaşayan, onun birçok deneyimine tanıklık eden kişi siz olmanıza rağmen bebeğinizin artık özgürlüğünü ilan eden bir birey olma yoluna girmesi sizi şaşırtıyor, değil mi? Zaman olanca hızıyla akarken bebeğiniz de sizi her geçen gün daha çok şaşırtacak. Bir ay içerisinde bile neleri başarabildiğini izlerken belki de ömrünüzün en duygusal anlarından birini yaşadığınızı hissedeceksiniz. Evet, minik kuzunuz 2 yaşında! Artık kabına sığmayan, özgürce koşup oyunlar oynamak isteyen bir birey! Oyun yine onun en önemli işi. Ancak bebeğinizin ilk oyuncakları olan çıngıraklar, bez kitaplar, oyun halısı artık bebeğinizin ilgi alanının dışında. Onunla keyifli ve kaliteli vakit geçirmek istiyorsanız daha farklı oyuncaklara ve 2 yaş etkinliklerine yönelmeniz gerekebilir. O halde şimdi 2 yaş etkinlikleri için kolları sıvama vakti! Oyun zamanı başlasın!

2 Yaş Etkinlikleri Nelerdir? 

Minik kuzunuz hiçbir zaman sizin gözünüzde büyümeyecek olsa da gelişim basamaklarını hızla tırmanıyor. Yürümek artık onun enerjisini atması için yeterli değil. Koşmak, atlamak, zıplamak, tırmanmak ve bunların hepsini kısıtlanmadan, özgürce yapmak… İşte artık bebeğinizi tanımlayan ifadeler bunlar. Bebeğiniz dur durak bilmeden gözlem yaparak tespitlerini oyunlarıyla size yansıtmaya devam edecek. Her geçen gün sözcük dağarcığına yeni bir kelime ekleyecek, ağzından yepyeni kelimelerin döküldüğüne şahit olacaksınız. Bu arada, şimdiye kadar dediğiniz pek çok şeye uyum sağlayan bebeğinizin ortalama 4 yaşına kadar kendini sizden sakladığını hayal etmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü artık o, istemediği durumlarda “hayır” sözcüğünü kullanan bir birey. Hatta bunu çoğu zaman sadece sözcüklerle değil, çığlıkları, inatlaşmaları, tepinmeleri, yerlere yatmaları ve vurmaları ile ifade edebilir. Çoğunlukla buhranlı geçen 2 yaş dönemini sakin ve eğlenceli yanınızla göğüsleyebilirsiniz. Minik yavrunuz gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ederken siz de 2 yaş çocuk etkinlikleri ile hızla geçen zamanı daha keyifli ve işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Etkinlik ve oyun denilince akla gelen ilk şeylerden biri elbette oyuncaktır. 2 yaş etkinliklerine dair alternatifleri sıralamadan önce 2 yaş çocuk oyuncağı seçeneklerinden bahsedelim: 

 • Müzikli ve sesli oyuncaklar hala bebeğinizin ilgi alanı dâhilinde. 
 • Kitaplar her yaşta bebeğiniz için kullanabileceğiniz eğitici ve eğlenceli materyallerden biridir. Bu konuda seçim yaparken elbette bebeğinizin yaşı ve gelişim özelliklerini dikkate almanız gerekir.
 • Bultak oyuncaklar, çeşitli boy ve tasarımlarda yapbozlar bebeğiniz için faydalı ve hayal gücünü besleyen oyuncaklar arasındadır. 
 • Bebeğinizin zihinsel becerilerini desteklemek için yaşına uygun seçeceğiniz sıralama ve dizme oyuncaklarını 2 yaş etkinliklerinde kullanabilirsiniz.
 • Sembolik oyun (-mış gibi yaparak oynama) döneminde olan bebeğiniz için pelüş oyuncaklar, bebekler, arabalar 2 yaş oyuncağı seçenekleri arasındadır.
 • Oyun hamuru, kum ve su oyunları, boyama materyallerini de 2 yaş oyuncakları içerisine dahil edebiliriz. 

Evde Yapılabilecek 2 Yaş Etkinlikleri Nelerdir?

Bebeğiniz büyürken birlikte geçirdiğiniz zamanı daha keyifli ve faydalı hale getirmenin en iyi yolu etkinlikler planlamaktır. Evde yapılabilecek 2 yaş etkinlikleri ile beraber kaliteli zaman geçirirken gelişim alanlarını da desteklemiş olursunuz. Şimdi gelelim evde yapabileceğiniz 2 yaş oyun önerilerimize…

 • Bebeğinizin ilk aylarından beri kullandığınız kitaplar, 2 yaş etkinlikleri için en iyi materyallerinden biridir. Minik yavrunuzun ilgisini çekecek bir 2 yaş etkinlik kitabı ile işe başlayabilirsiniz. Hatta seçimi ona bırakabilirsiniz. Boyama, soru-cevap, çıkartma, eşleştirme gibi aktiviteleri sizin rehberliğinizde yapmasını için onu yüreklendirebilirsiniz. Bu tür bir etkinlik bebeğinizin bilişsel ve dilsel gelişimini destekleyecektir.
 • Ev içerisinde bebeğinizle geçirdiğiniz her anı bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz. Katladığınız çorapları çekmeceye beraber yerleştirebilir, yemek masasına taşıyabileceği eşyaları götürmesini isteyebilirsiniz. Böylece bu etkinlik ile sorumluluk duygusunu desteklemiş olursunuz.
 • 2 yaşındaki çocuklar için etkinlikler biraz da aksiyon ve heyecan içermelidir. Evinizin koridor zeminine yastık ve minderlerden oluşan bir engelli parkur hazırlayabilirsiniz. Bu eğlenceli etkinlikle bebeğinizin kaba motor becerileri gelişir. 
 • Sanatsal faaliyetler, bebeğinizin hayal gücünü besler, ufkunu açar. Güzel bir havada bebeğinizle deniz ya da orman yürüyüşü yaparak taş, deniz kabuğu gibi doğal malzemeler toplayın. Deniz kabukları ve taşları boyalarla süsleyebilir, üzerine gülen, ağlayan, uyuyan çeşitli yüz ifadeleri çizebilirsiniz. Bu keyifli ve çok yönlü etkinlikle bebeğinizin sosyal-duygusal gelişimini, dilsel gelişimini ve motor gelişimini destekleyebilirsiniz. 
 • Sembolik oyun döneminde olan bebeğiniz oyuncakları seslendirmenizden büyük keyif alır. Çorap ya da keçe kullanarak tasarlayacağınız pratik bir kukla ve karton bir kutudan yapacağınız sahne ile evinizi dakikalar içerisinde bir tiyatro salonuna dönüştürebilirsiniz. 
 • Montessori temelli 2 yaş eğitici oyunlar düzenleyerek bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. İşte size bir örnek: Evinizde bir yerden bir yere ip asabilmeye uygun bir ortam düzenleyin. Farklı renk çoraplar ile çoraplarla aynı renkte mandallar alın. Bebeğinizin çorapların rengine uygun mandalı bulup ipe takması için onu yönlendirin. Bu etkinlik bilişsel, dilsel gelişimini destekler ve ince motor becerilerine katkı sağlar. 
 • Nesne ve eşyaları farklı şekillerde kullanmak bebeğinizin hem ilgisini çeker hem de hayal gücünü besler. Ev ortamında bu fikre uygun 2 yaş etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Bir masanın üzerine yere kadar sarkabilecek bir çarşaf örtün. Masanın içten üst kısmına parlayan çıkartmalardan yapıştırın. Akşam vakti burayı bir oyun alanı haline getirebilirsiniz. Örneğin, kamp yaptığınızı hayal ederek bir oyun kurgulayabilirsiniz. Bu oyun alanında bir el feneri de kullanabilirsiniz.

Bebeğinizle geçirebildiğiniz vakit ister az olsun ister çok, elinizdeki zamanı kaliteli ve eğlenceli hale getirmek sizin elinizde. Bunun için biraz araştırma ve yaratıcılıkla düzenleyeceğiniz 2 yaş etkinlikleri, minik yavrunuzun tüm gelişim alanlarına katkı sağlayacaktır. Haydi, o zaman durmak yok, oyun zamanı!

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir